Görevinin ilk yılında ilk 24 Kasımında öğretmenlerimize 24 Kasım'da bir müjdem var demiş ve kamuoyunda öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili büyük bir beklenti oluşmuştu. Bakanlığın ilk yılları iyi giden süreç, 2023 vizyonu ile tersine döndü, 

Üzerine bir de pandemi ve uzaktan eğitim gibi yeni bir durum eklenince Ziya HOCA'dan beklentiler artık iyice azalmaya başlamıştı. 

Görevinin ilk yılında ilk 24 Kasımında öğretmenlerimize 24 Kasım'da bir müjdem var demiş ve kamuoyunda öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili büyük bir beklenti oluşmuştu. 

Ancak Bakan Bey'in talepleri Maliye ve Hazine'den dönmüş açıklayacağım dediği müjdeyi 3 yıl geçmesine rağmen bir türlü açıklayamamıştı. 

Her defasında öğretmenleri ve personelini yüceltmeye ve onları motive etmeye çalışan Bakan SELÇUK beklentilerin karşılanamadığını ve her geçen gün kan kaybetiiğini biliyor , ancak beyefendi tavrı, nezaketi ile 3 yıl boyunca hükümetin gülen yüzü olmayı başarmıştı. 

Ancak pandemi dönemi, uzaktan eğitim gibi Devletin de zorlandığı zorlu süreçte risk alarak bir çok çalışmayı hayata geçirdi. 

Okulların kapatılmaması için Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu ile bir çok ke karşı karşıya gelmiş ama görevden ayrıldıktan sonra okulları sanki Bakan SELÇUK kapatmış gibi bir algı çalışması yapılmaya başlandığını gördük. 

Halbuki okulları açmak için ne kadar çaba sarfettiğini ise işin içindeki herkes biliyordu. 

Peki neydi Ziya Hoca'nın kabul edilmeyen ve görevden affını istemesine sebep olan o talepler: 

İşte Ziya SELÇUK Niçin İstifa Etti ? Sorusuna da cevap olacak olan o talepler: 

1. Öğretmenlik Meslek Kanunu- 2023 Vizyon Belgesinde sözü verilmiş ancak 3 yılda hiç bir adım atılmamıştı. 

2. 3600 Ek Gösterge- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da vereceğiz sözünü verdiği ancak geçen sürede herhangi bir gelişmenin yaşanmadığı ek gösterge meselesi.

3. 20 Bin EK Öğretmen Ataması. Ne yaptıysa kabul ettiremedi Ziya Hoca. Atama bekleyen öğretmenlerin kamuoyunda en büyük beklentisi idi. Tüm sendikaların da desteğini adıkları bir talepti. 

4. Okul Müdür ve Müdür Yardımcılarına Kadro-Bakan SELÇUK'un sürekli gündeme getirdiği ancak kabul görmeyen bir konu oldu hep.

5. Ücretli Öğretmenlik meselesi. Kaldırılmasını İstedi Ziya HOCA

6. Öğretmen yetiştirme sistemi.

7. Öğretmenlik Kariyer Sistemi 

8. Pandemide okulların bu kadar kapalı kalmaması- Sağlık Bakanı ile karşı karşıya gelmesine sebep oldu. 

9. Sınavların kaldırıldığı bir eğitim sistemi

Ajanskamu