Spor branşları içinde ne zararsız, en keyifli yaz kış yapılabilecek bir spor olan yüzmede 4 ana stil bulunmaktadır. Her stilin ayrı kuralları bulunmaktadır. Yüzme, öğrenene kadar zorluk çekilse de öğrendikten sonra suda çıkmak istemeyeceğinizden eminiz. Serbest stili, sırtüstü stili, kurbağalama stili ve kelebek stili olmak üzere daha bir çok çeşidi bulunan yüzme, çok keyifli ve faydalı bir spor aktivitesidir. Yazın sıcaktan bunalanlar, kışın da ısınmak isteyenler için müthiş bir spordur yüzme. Yüzme ile ilgilenenlerin birçoğu ruhen rahatladığını söylemektedir. Dolayısıyla bu sporu mutlaka denemelisiniz.

En zararsız spor branşlarından biri olan Yüzme'de de boğulma tehlikesi var. Doğru teknikle doğru hoca ile öğrenildiğinde profesyonel olarak yüzmeyi öğrenebilirsiniz.

Yaz-kış severek yapılabilecek bir spor dalı olan yüzme, yüzmeyi bilmeyenler için biraz endişe verici olsa da aslında oldukça kolay öğrenilebilecek spor dallarından biridir.

Sıcaktan bunaldığımız yaz aylarında kendimizi serin sulara atmak isteriz. Serin sulara atmak elbet güzeldir fakat yüzme biliyorsanız daha bir keyifli hale gelebilir.

Yüzmenin bedenen ve ruhen kişiye sağladığı fayda tartışılmaz. Yüzme keyifli bir aktivite olsa da bazı kişiler tarafından öğrenilmesi zor bir aktivite olduğu düşünülmektedir. Yüzmeyi kolay bir hale getirmek için haberimizi mutlaka okumalısınız.

Yaz aylarının vazgeçilmez sporu arasında yer alan yüzme, kimi kişiler için çok zor olsa da kişi kişiler için oldukça kolay bir spordur. Tüm vücudun hareket etmesini sağlamasından dolayı en çok tercih edilen spor branşlarından olan yüzme, her mevsim yapılabilen bir spordur.

Yüzme; boyu aşan suda (havuz yada deniz hiç farketmez) boğulmamak için yapılan teknik vücut hareketleridir. Temel olarak 4 yüzme stili vardır. Serbest, sırtüstü, kelebek ve kurbağalama. Gelin şimdi bu yüzme stillerinin ayrıntılarına bakalım.

Yüzme sporu hem bedenen hem ruhen insana ferahlık veren nadide spor branşlarındandır. Yüzmeyi bilmeyenler kadar bilenlerin de sayısı bir hayli yüksektir. Özellikle yaz aylarında yüzme sporuna rağbet olmaktadır.

SERBEST STİL

Hemen hemen herkes tarafından bilinen ve en hızlı yüzülebilen yüzme stilidir. Serbest stilde yüzebilmek için kolların baş üzerinden çıkartılarak öne doğru atılması ve suyun geriye doğru çekilmesi gerekmektedir. Bu sırada ayaklar aşağı yukarı hareketlerle suyun içinde pararlel olarak hareket etmelidir.Tabi tüm bu hareketler gerçekleşirken doğru nefes almak gerekmektedir.

Serbest stil yüzmede kolların gücü ağırlıkta olmalıdır, ayaklar sadece birer yardımcıdır. Doğru kulaç atmak serbest stilde hızlı yüzmek için çok önemlidir.

Serbest yüzme stili su altında kolları çekip süpürme hareketlerinden meydana gelir. Süpürme hareketinde aşağı doğru, içeriye doğru ve yukarı doğru bir hareket gerçekleşir.

SIRTÜSTÜ STİL

Sırtüstü yüzme stilinde baş suyun üzerinde olmalıdır. Bu yüzme stilinde nefes tekniğine ihtiyaç yoktur. Suyun üzerine yatılır, eller başa doğru yaklaştırılır ve geriye doğru hareketler ayakların da yardımı ile gerçekleşir. Sırtüstü yüzme stilinin en önemli püf noktası ayakların ve ayak parmaklarının suyun altında olması gerektiğidir. Bel dik tutulmalı ki yüzme esnasında hız kesilmesin suya batma olmasın. Beli dik tuttuktan sonra ayaklar çırpılmalıdır, kollar geriye atılı avuç içleri açık olmalıdır. 

KELEBEK STİL

Kelebek yüzme stili için çok fazla enerji ve efor gerekmektedir. Her vuruşta pozisyon farklılaşmaktadır aliyle tek bir hareket şekli diye bir kural bu stil için söz konusu değildir.

Ayaklar bitiştirilir ve yüzerken ayaklar aşağı yukarı hareketlerle suya giriş çıkmalıdır. Kollar yanda olmalıdır. Kelebek yüzme stilinde bel duruşu çok önemlidir.

Kelebak yüzme stilinde iki kol aynı anda hareket ettiği için bel ve sırt kaslarının oldukça güçlü olması gerekmektedir. Bu yüzme stilini yüzme bilmeyen yada az bilen, iyi yüzemeyen kişiler çoğu zaman yapamaz. Kelebek stilinin doğru şekilde öğrenilmesi için yüzme antrenörünün yardımı şarttır.

KURBAĞALAMA STİL

Yüzme stillerinin arasında en yavaş yüzme stili olarak bilinir. Kurbağalamada bacak ve kollar yanlara doğru açılır.
Kurbağalama stilinde yüzen kişi ayaklarını ve ellerini daireler çizerek su üzerinde yüzmeye çalışır. Bu stilde en önemli püf nokta ellerdir. Yükselme, küçülme ve uzanma olmak üzere üç farklı el hareketi vardır. Eller hareketliyken ayaklar da daireler çizer. Kollar ve ayaklar aynı anda öne doğru gitmelidir ki Kurbağalama Yüzme Stili doğru bir şekilde yapılmış olsun. Dönüş hareketleri ise çift el şeklinde olmak zorundadır.