Yusuf (as)'ın gömleği hususunda Kur'an-ı Kerim'de üç değişik olay anlatılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hz.Yusuf (as)'ın gömleği hususunda Kur'an-ı Kerim'de üç değişik olay anlatılmaktadır.

 

Birincisi kardeşleri Hz.Yusuf 'u babalarından kıskanan öz kardeşlerinin, Hz.Yusuf'u kuyuya attıktan sonra gömleğine bir hayvanın kanını sürerek babalarına götürmeleridir.

 

 

İkincisi Hz.Yusuf'a sahip olmak isteyen vezir'in karısını reddeden Hz.Yusuf'un gömleğinin vezirin hanımı tarafından arkasından yırtılmış olması ve daha sonrada iffetsizlikle suçlanan Hz.Yusuf'un suçsuz olduğunun gömleğinin arkadan yırtılmış olması ile açığa çıkmış olmasıdır.

 

Burada, Hz.Yusuf zindana gönderilmek istenince gömleğinin arkadan yırtılmış olması Hz.Yusuf'un kadına değil; kadının Hz.Yusuf'a saldırdığının delili olmuştur. Böylece Hz.Yusuf'un suçsuzluğu ortaya çıkmıştır.

 

 

Üçüncüsünde ise Hz.Yusuf'un kıtlık zamanında kervanla erzak istemeye gelen kardeşleri ile temasa geçip babasına gömleğini göndermesi ve babasının gözünün açılması durumudur.

 

 

Toplum artık ne kanlı gömlekler görmek istiyor ne de arkası yırtık gömlek sahiplerine yapılan suçlamaları.

Hele suçlayanların gömleklerinin ön düğmeleri tamamen yerlere saçılmışsa; onlardan beklenen öncelikle kendi gömleklerinin çamur deryasına saçılan tüm düğmelerini toplayıp ön tarafı paramparça olan gömleklerini dikmeleridir.

 

 

Bilinsin ki; Yusuf'un Gömleği bizimde gözümüzü açtı. Suçlamaların asıl nedenini çok iyi biliyoruz.

 

Celal DEMİRCİ/ kamuajans.com

 

[email protected]

https://www.facebook.com/demircicelal

http://twitter.com/celaldemirci