Forbes, her yıl olduğu gibi YouTube'dan en çok para kazanan isimleri açıkladı. Kazanılan rakamların büyüklüğü birçok kişiyi heveslendirirken bu iş sanıldığı kadar kolay değil! Youtubeden Nasıl Para Kazanılır? YouTuber'lar Ne Kadar Kazanıyor? başlıklı haber makalemiz ile bu konuda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Forbes dergisi geride bırakacağımız 2020'de dünyaca ünlü video paylaşım platformu YouTube'dan en çok gelir elde eden 10 YouTuber'ı yayınladı. Son dönemde artan popülaritesi ile YouTuber olmak çok ciddi kazançların kapısını insanlara açabiliyor. Tabiki her YouTuber'ın çok kazanç elde ettiğini söylemek mümkün değil. Çünkü aşırı bir rekabetin olduğu video sosyal medya sitesinde takipçilere görünebilmek, binlerce video izletebilmek hiç de o kadar kolay değil.

Youtube'dan en çok kazanan youtuberlar listesinde ilk sıra son 3 yıldır aynı kişide ve bu 9 yaşında bir çocuk! Yanlış okumadınız! Ryan's World isimli kanalında çocuklara yönelik videolar paylaşan Ryan Kaji'nin 27,6 milyon abonesi var ve 2020'de Youtube'dan 9,5 milyon dolar yani neredeyse 225 milyon TL kazanmış.

Youtubeden Nasıl Para Kazanılır? YouTuber'lar Ne Kadar Kazanıyor?

YouTube'dan Nasıl Para Kazanılabilir?

YouTube'da AdSense’i kullanarak reklamlar üzerinden görüntüleme, tıklama gibi rakamlara göre para kazanabilirsiniz.

Reklamverenler, hedef kitlelerine ulaşmak için kanal arıyor, YouTuber’lar ise video içeriklerinden para kazanmak istiyor. AdSense, bu iki amaç için bir köprü görevi görüyor.

YouTube’dan AdSense ile para kazanma potansiyeli kanaldan kanala değişiyor, ancak içerik üreticilerinin 1000 izleyici tıklamasından dünya ortalamalarına göre aşağı yukarı 3$ ile 10$ arası para kazandığı tahmin ediliyor. bu rakamalr ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Örneğin ülkemizde malesef çok daha az rakamların kazanıldığı YouTube kanal sahipleri tarafından dile getiriliyor.

Youtubeden Nasıl Para Kazanılır? YouTuber'lar Ne Kadar Kazanıyor?

YouTube Premium Nasıl Para Kazanılabilir?

2. bir para kazanma kanalı da YouTube Premium görünümlerinden elde edilen gelirdir. YouTube Premium, YouTube’un aylık bir ücret karşılığında izleyicilere orijinal, reklamsız içerikler sunmanın yanı sıra, videoların çevrimdışı izlenebilmesi için indirilmesine olanak sağladığı bir hizmettir. Peki, izleyicilere reklam gösterilmiyorsa, kazançlarınız nasıl belirleniyor? YouTube, gelirlerinin bir yüzdesini, izleyici sayısı ve içeriği görüntülemek için harcanan sürenin uzunluğuna bağlı olarak içerik üreticileri ile paylaşır. İçerik üreticileri vergiler kesildikten sonra aylık ücretin yüzde 70’ini kazanırlar.

Youtubeden Nasıl Para Kazanılır? YouTuber'lar Ne Kadar Kazanıyor?

Yunus Gezer kimdir, neden intihar etti? Yunus Gezer kimdir, neden intihar etti?

YouTube Üzerinden Satışlar Yapmak!

Kanalınızdan gelir elde etmenin başka bir yolu da kendi yarattığınız ürünleri veya hizmetleri satmaktır. YouTuber’lar bir e-ticaret platformu üzerinden kendi mağazalarını oluşturabilirler. Sonra da YouTube kanallarının erişimini kullanarak, izleyicilerini ödeme yapan müşterilere dönüştürebilirler.