Van Yemekleri ve Tatlıları - Van Otlu Peyniri Tarifi

Çiriş Pilavı'ndan Tandırda Van Balığı'na, ”Kurut Aşı” Yemeği'nden Sengeser Yemeği'ne, Ispanaklı Borani'den Ayran Aşı Çorbası'na, Kürt Köftesi'nden Otlu Peynir'e, Helise Yemeği'nden Kavut'a, Bulgur Aşı'ndan Keledoş'a daha birçok Van'a özgü yemek ve tatlılar haberimizde.

Yöresel Yemekler 05.04.2021, 22:30 06.04.2021, 11:02

Van, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Van ili nüfus bakımından bu bölgenin en büyük ilidir. Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, İpekyolu, Muradiye, Özalp, Saray, Tuşba Van ilinin ilçeleridir. Van'ın ünlü Oltu Peyniri'ni evde yapmanız mümkün. Tandırda Van Balığı da yine Van'a özgü enfes yemeklerdendir. Van'da ayrıca Kürt Köftesi de tüketilmektedir.

Etli Köfte (Acem Köftesi)

yağsız kıyma
pirinç
ince bulgur 
lepe
Tuz, karabiber, pul biber
reyhan
zeytirun
salça

İki kez çekilmiş yağsız kıyma, pirinç, ince bulgur, lepe, tuz, karabiber, pul biber, reyhan, zeytirun, salça kullanılarak yapılır. Lepe akşamdan ıslatılır, diğer malzemelerle birlikte iyice yoğrulur avuç içinde büyükçe köfteler yapılır diğer tarafta pişirme suyu hazırlanır, soğan doğranıp yağda pembeleştirilir salça ilave edilir yeterince su konulur kaynatılır bu suya reyhan, zeytirun ilave edilir hazırlanmış olan köfteler bu suya atılıp pişirilir servis yapılır. 

Van Otlu Peyniri

Süt
Otlar ( Sirmo,Heliz, Mendo, Siyabo, Kekik, Yabani Nane söv)

Otlu peynir yapımında hammadde olarak kullanılan süt, daha ziyade koyun sütüdür. Bazen koyun sütüne inek ve keçi sütleri de karıştırılmaktadır. Sütler çiğ olarak mayalanmakta ve mayalama sıcaklığı elle tespit edilmektedir. Bu sıcaklık tahminen 30 C civarındadır. Yaklaşık 80 litre süte 100 rnl olaeak şekilde, önceden geleneksel olarak hazırlanmış mayadan ilave edilerek 1-2 saat pıhtılaşmaya terk edilmektedir. Pıhtılaşma işlem tamamlanınca pıhtı bez torbaya aktarılmaktadır. Aktarma işlemi yapılırken bir kat pıhtı bir kat da özel olarak hazırlanmış otlardan (yerel adlarıyla sirmo, heliz, mendo, siyabo, kekik, yabani nane ve söv otu)ilave edilmektedir. Bu iş tamamlanınca torbanın ağzı büzülerek üzerine ağırlık konmakta ve süzülmeye bırakılmaktadır. Süzülme 3-4 saatte tamamlandıktan sonra elde edilen teleme küçük dilimler haline getirilmektedir. Dilimler el büyüklüğünde, farklı şekillerde ve yaklaşık 2-3 cm kalınlığında olmaktadır, Elde edilen peynir dilimleri salamurada veya kuru olmak üzere iki şekilde tuzlanmaktadır. Salamura usulü tuzlamada, peynir dilimleri salamura suyunda bir müddet bekletilerek teneke ya da plastik kaplara yerleştirilmektedir. Kaplar daha sonra serin bir yere konarak sonbahara kadar bir nevi olgunlaştırılnıaya terk edilmektedir. Salamura konsantrasyonu, taze yumurtanın tuzlu suya batırılarakayarlanmaktadır. Kuru tuzlamanın yapılışında, dilimler üzerine göz kararı kalın mutfak tuzu serpilmekte ve bu haliyle 3-4 gün kadar bekletilmektedir. Sonra dilimler bol su ile iyice yıkanarak bir kat peynir bir kat cacık olacak şekilde plastik kaplara ya da toprak küplere konulmaktadır. Peynirler kaplara doldurulurken hiç boşluk kalmamasına dikkat edilmekte ve sıkıca yerleştirilmektedir. Doldurma işi bitince kaplamı ağzına üzüm yaprağı konmakta ve çamurla sıvanmaktadır. Kabın ağzı aşağıya gelecek şekilde kilerde özel yerine (genelde toprak altına) konmakta ve üzeri gevşek bir toprakla veya kumla örtülmektedir. Peynir kabının topraktaki bu pozisyonu peynirdeki nem kaybım hızlandırmaktadır. Peynirler bu şekilde 2-3 ay olgunlaştınlmaya bırakılmakta ve olgunlaşma tamamlandıktan sonra tüketime hazır hale gelmektedir. Bir kısım otlu peynirler taze iken satılmakta, alıcı peyniri kendi arzusuna göre küpe doldurup olgunlaştırmaktadır.

Gavut

Yağ
Buğday
İsteğe göre bal ve ya gül reçeli

Mevisiminde alınan buğday kavrulur, el değirmeni yada havanda öğütülerek kavut haline getirirlir.  Hafif kızdırılan yağ un halindeki kavut'a yedirilir. Kahvaltıda isteğe göre üzerine bal yada gül reçeli dökülerek yenilir. 

Sütlü Buğday

Buğday
Süt
Margarin
Yumurta
Kabartma Tozu

Sütlü buğday, özellikle kış aylarında kavrularak yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Sütlü buğday yapımında genellikle yumuşak buğday kullanılır. Hasat edilen buğday diğer yabancı maddeler uzaklaştırıldıktan sonra bir kaba alınır. Üzerini örtecek kadar süt ilave edilir, isteğe göre içerisine margarin, yumurta ve kabartına tozu eklenir. Bir gece serin ortamda sütü absorbe etmesi için dinlendirilen karışım, tepsilere konularak güneşte kurumaya bırakılır. Kurutulan sütlü buğday uygun şartlarda nemsiz ve serin ortamda depolanır. 

Tandırda Van Balığı

Van Balığı
tuz
un
su

Balıkların başı kesilmeden karınları temizlenir. Tuzlanır ve kalbur üzerinde süzülmeye bırakılır. Diğer taraftan un, su, tuz bulamaç haline getirilir. Bu bulamaca batırılan balıklar kuyruklarından tandıra yapıştırılır. Balıklar kızardıktan sonra yeşil soğan ve ayranla beraber servise sunulur.

Kade (kete)

Süt  ya da Yoğurt
Yağ
Ceviz
Un

Yoğurt/süt, yağ, toz şeker ve un karışıtırılarak hamur elde edilir. Diğer taraftan yağ ve un kavrularak iç malzemesi elde edilir.  Bu malzemenin üzerine ceviz içi dökülerek karıştırılır. hazırlanan hamurdan alınan parçalarla yufkalar hazırlanır. Yufkanın içine hazırlanan çevizli malzeme dökülür ve yufka kapatılır. kanarları bastırılır üzerine isteğe göre şekiller yapılabilir. üzerine yuğurt sürülüp tandırda pişirilir.

Keledoş

Nohut
Mercimek
Akpancar
Dövme(den) 
Soğan
Kavurma
Et suyu 
Kurut

Nohut, mercimek, akpancar ve dövme(den) ayrı kaplarda su ile pişirilir. Soğan kavrulur kavurma ilave edilir. Haşlanan malzemeler katılarak et suyu ilave edilerek sürekli karıştırılarak pişirilir. Ezilmiş kurut ilave edilip bir süre daha pişirilerek servis tabağına alınır. Üzerine tereyağı ve kırmızı biberli sos dökülüp servis yapılır.

Tuzlu Balık

İnci Kefali ( Van balığı)
Tuz
Su

Balık kızartılmadan önce suda bir iki saat bekletilir. Sudan alınan balıklar süzgeçte iyice süzülür. Kâğıt havlu arasında tamamen suyu alınan balıklar kor ateşte ya da elektrikli ızgarada kızartılır. Yanında ayran aşı veya bulgur pilavıyla yenir.

Patates Mıhlası

Patates.
Yağ
Soğan
Yumurta
Salça
Tuz,
Pul biber

Yağda doğranmış soğan kavrulur, tuz, pul biber ve salça ilave edilir. Üzerine haşlanmış ve doğranmış patatesler konularak, karıştırılır. Piştikten sonra göz göz yumurta kırılıp pişmesi sağlanır. Üzerine kapak kapatılarak deme alınır, sonra servis yapılır.

Cılbır

soğan 
salça
tuz 
pul biber
pirinç
zeytirun
kavurma
yumurta

Doğranmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Salça, tuz, pul biber ilave edilir. Yeterince su bırakılıp kaynatılır. Pirinç eklenir ve pişinceye kadar kaynatmaya devam edilir. Diğer tarafta Kayganak hazırlanır. Parçalanıp yemeğe ilave edilir. Bir tutam zeytirun katılıp tatlandırılır. Ayrıca isteğe göre kavurmalı olarak ta pişirilir. Kavurmalı cılbır yapıldığı zaman yumurtaları içersine lop olarak kırılır. Arzuya göre yumurtası ile kavurması ayrıca ezilerek te yenir. Tandır ekmeği, turp ya da turşu ile servis edilir.

Kürt Köftesi

soğan
köftelik bulgur
tuz
reyhan
pul biber

Soğan ufak ufak doğranır. Bir tencereye bırakılır, üzerine köftelik bulgur, tuz, reyhan isteğe göre pul biber ilave edilir. Tüm bu malzemeye, üzerini çok fazla örtmeyecek şekilde sıcak su dökülür ve ocakta birkaç dakika suyunu çekene kadar bekletilir. Ağzı kapalı olarak soğuyana kadar bekletilir. Soğuyan malzeme bir tepsiye dökülür, az miktarda unla beraber bulgur bir birini tutuncaya kadar yoğrulur. Ve avuç içinde hafif bastırılarak köfteler hazırlanır. Bir tencereye tekrar su koyulur ve tuz ilave ederek kaynatılır, köfteler bu suya atılarak pişirilir. Sudan tabağa alınan bitkilerin üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Sosu için sadeyağ eritilerek biber ilave edilir. Bu sosta yoğurt üzerine dökülerek servis edilir. Yanında turşu ya da turpla yenir.

Avanit

yumurta
un 
yağ
sarımsak 
yoğurt

Yumurtalar bir kaba kırılır çok az un ilave edilir bir tavada yağ eritilir, hafif kızdırılır yumurta bu yağa dökülür, kızgın yağda hemen kabaran yumurtanın bir tarafı pembeleşince çevrilir. Diğer tarafta aynı şekilde pembeleşince tavadan tabaklara alınır buna Kayganak denir, üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür yoğurdun da üzerine tavada kalan kendi yağından gezdirilerek sıcak servis yapılır buna da avanit denir yanında soğanla yenir.

Murtuğa

1 yemek kaşığı tereyağı
3 yemek kaşığı un
2 yumurta

Yağla un pembeleşinceye kadar kavrulur. Başka bir kapta iki yumurta çırpılır. Çırpılan yumurtalar kavrulmuş una ilave edilerek karıştırılır, kısık ateşte yumurta kabarıp pişince söndürülür. Sıcakken servis yapılır.

Çirişli Bulgur Pilavı

Çiriş soğan
salça
yağ
tuz
biber
pilavlık bulgur

Soğan, salça ve doğranmış çiriş yağda kavrulur. Tuz ve biber ekilir. Üzerine bulgur dökülür, bulgura uygun ölçüde su eklenip pişmeye bırakılır.

Helise

dövme(den)
kemiksiz kırmızı et 
et suyu
tereyağ

Akşamdan suya bırakılır sabaha kadar bekletilir. Sonra suyu süzülür bir tencereye alınır. İyice pişirilecek kadar su koyulur parmak arasında ezilecek kıvama geldiğinde ateşten alınır. Ayrı bir kapta kırmız eti pişirilir, kemiklerinden ayrılır pişmiş olan den ile karıştırılır. Tahta kaşık yardımıyla sürekli karıştırarak ikisi birlikte pişirilir bu sırada tuz ilave edilip ayrıca et suyu da azar azar tencereye ilave edilir. Karıştırma işlemine etler tel tel olup den de ezilip muhallebi kıvamına gelinceye kadar devam edilir. Tabaklara alınan helise üzerine tereyağı eritilip dökülerek turşu ile servis yapılır.

Bostaniye

Van Balığı
balık yumurtası
yumurta
soğan
maydanoz
tuz, karabiber
karbonat, un

Balıkların sütü ve yumurtası çıkarılır. İyice yıkanıp temizlenir. Süzgeçte süzülür. Bir çatal yardımıyla iyice çırpılan balık yumurtasına miktarına göre yumurta kırılır. İnce doğranmış soğan ve maydanoz tuz karabiber ve çok azda karbonat ilave edilir. Yağa kaşıkla dökülecek kıvama gelene kadar un ilave edilerek karıştırılır. Kaşıkla yağa dökülerek iki tarafı kızartılıp servis yapılır.

Kaburga Dolması

Kuzu kaburgası
Haşlanmış pirinç
Baharat,
Tuz
Soğan 
Et

Kuzu kaburgası alınır. Küreği yavaşça çıkarılır. Kaburga ile et arası bıçakla yan açılır, îçine haşlanmış pirinç, baharat, tuz, daha önceden pişirilmiş küçük doğranmış et, soğan konur. İp ile dikilir. Tencere içine süzgeç konur ve onun içine kaburga oturtulur. Buharda pişer. Su ile teması olmaz. Farklı bir pişirme şekli de, hazırlanmış kaburga içerisine az pişirilmiş iç pilav konularak dikilmesi, pişirilmesi ve daha sonra fırında veya büyük bir tencerede kızartıhnasıdır.

Ciğer Köftesi

1/2 kg  karaciğer
1 Kuru soğan
1/2 kg köftelik bulgur
Bir tutam karabiber, pul biber, tuz
salça
reyhan
maydanoz
yeşil soğan

Karaciğerden yapılır. Ciğer ile soğan kıyma makinesinden çekilir. Ciğer miktarı kadar köftelik bulgur, tuz, karabiber, pul biber, reyhan katılır, yoğrulur ve yarım saat dinlendirilir. Avuç içinde yuvarlak köfteler yapılır. Bir tencerede salçalı su hazırlanır. Köfteler bu suda pişirilir. Tabağa alındığında üzerine biberli, sadeyağlı sos dökülür. Bunun üzerine de ince kıyılmış maydanoz ve yeşil soğan dökülerek turşu ile yenir. Pişirme suyuna salça katılmadan da pişirilebilir.

Kavurma

Koyun eti
Kuyruk yağı

Genellikle koyun etinden yapılır. Evin nüfusuna göre 1-2, hatta 3 koyun kesilir veya bu kadar et kasaptan alınır. Kesilen hayvanın etleri kasaplık olarak doğranır. Bu etler bir gün leğenlerde veya tencerelerde iyice kanları temizlensin diye bekletilir veya hiç bekletilmeden aynı gün de kavurma yapılabilir. Etler büyük kavurma kazanlarına veya büyük tencerelere bırakılarak açık bir yerde ateş üzerine konur ve pişmeğe bırakılır. Etler yan yanya kızarınca buna tatar et denilir ve ara sıra yenilerek etlerin pişip pişmediği anlaşılır. Etler tam pişince kazan ocaktan indirilir. Kazanın alt kısmında et suyu birikir ki buna işgerıe denir. Buna ekmek batırılır ve buna da yağlı ekmek denilir. Bu da ayrıca yenir. Etler kazandan alınarak tenekelere sıraylaistif edilir. Teneke tam dolduktan sonra kavurmanın hava alıp bozulmasını Önlemek için üzerine kuyruk yağı dökülür. Kuyruk yağı hazırlanması için; koyun kuyrukları kıyma makinesinde çekilerek bir kazanda eritilir, eriyen kuyruk süzülür. Geriye kızarmış fakat erimemiş kısım kalır ki buna cızlık denir. İşte bu süzülen yağ yani kuyruk yağı kavurmanın üzerine dökülür. Cızlık içerisine kuru soğan katılarak farklı öğünlerde hatta sabah kahvaltılarında tüketilir. Kavurmanın yapılacağı gün yakın akrabalarda çağrılır. Kazanın yanında bir de semaver kaynatılır. Ahenkli bir şekilde kavurma yapılır. Ara sıra et yenilerek pişmesi kontrol edilir ve bu arada çay içilir. Daha sonra yağlı ekmek yenilir ve son olarak da cızlık ve kavurmanın tadına bakılır.

Bulgur Şilesi (Çirişli)

Yarım kg çiriş
2 adet domates kabuklan soyulmuş
1 çay bardağı inece bulgur
1 büyük baş soğan
Yağ,
Salça,
Kırmızı biber

Yağda iri doğranmış soğan kavrulur, baharat tuz ve salça ilave edilir. Domatesler ilave edildikten sonra yıkanmış, doğranmış çiriş katılır. 2 bardak su konur çirişler pişince bulgur atılır. Sıcak servis yapılır.

Van Pastası (sodalı)

1 su bardağı yoğurt
1,5 su bardağı şeker
1/2 su bardağı yağ
3 yumurta
1 çay kaşığı karbonat
4 su bardağı un

Şeker ve yumurta bir kapta çırpılır. Yoğurt, yağ, un ve kabartma tozu ilave edilerek katı bir hamur elde edilir. Bu hamur yağlanmış tepsiye kaşıkla aralıklı olarak dökülür. Daha sonra tandırda çevrilerek pişirilir.

Mercimekli Bulgur Pilavı

yeşil mercimek
pilavlık bulgur 
tuz
tereyağ

Çirişli pilavında olduğu gibi salçasız yapılır. Mercimek önceden haşlanıp suyu süzülür (Mercimeğin az haşlanması gerekir) normal bulgur pilavı gibi yapılır içine mercimek karıştırılmış olur. Servis yapıldığında üzerine eritilmiş tereyağı gezdirilir. Turşu ile servis yapılır. Tandır ekmeği ile yenir. Bir tencerede bulgur, az haşlanmış mercimek yeterince tuz ve su ilave edilerek pişirilir demlenir üzerine eritilmiş tereyağı dökülür servis tabağına alınır.

Mumbar Dolması

200 gr kıyma,
2 Adet soğan,
2 su bardağı pirinç
Tuz
Karabiber
Sıvı yağ
Tarhun otu
Koyun bağırsağı

Kıyma, soğan, tarhun otu, karabiber, tuz, pirinç ile harç hazırlanır, önceden temizlenip bir gün sirkede bekletilerek beyazlatılmış bağırsaklara doldurulur, iki ucu bağlanır kaynatılmış suda pişirilir suyunu çekince kendi yağında kızartılır yada bir tepsine alıp üzerine yağ gezdirip 10-15 dk fırında kızartılır. 

Hurma (Kalbura bandı)

1 adet yumurta
1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı zeytin yağı
Yarım çay kaşığı karbonat
Un

Tüm malzemeler karıştırılarak hamur hazırlanır. Ceviz büyüklüğünde hamur kalburun üzerine bırakılıp onun üzerinde 10 X 15 cm kadar açılır, açılan hamur rulo şekline getirilir. Kızgın yağda pembeleşineeye kadar kızartılır. İsteğe göre bu şekilde veya üzerine bal, reçel dökülerek yenilir.

Turşu

Salatalık,
Lahana,
Domates,
Biber,
Acur,
Fasulye,
Havuç

Salatalık, lahana, domates, biber, acur, fasulye, havuç vb. gibi turşular yapıldığı gibi, bu turşular içerisine elma, armut, şamama (olgunlaşmamış kavun, dülek) gibi farklı meyve ve sebzelerde katılır. Ayrıca farklı olarak dip (şeker pancan) turşusu yapılmaktadır. Pişirilerek dilimlenen dipler üzerine hazırlanmış turşu suyu dökülerek kavanozun ağzı kapatılır ve kışın tüketilir.

Turşu suyu: 10 Kğ'lık bir turşu için 5 litre su,4 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1,5 su bardağı sirke bir kapın içinde karıştırılıp kaplarına konulan turşu malzemesinin üstüne dökülür.

Çiriş Kavurması

Çiriş Soğan
Yağ,
Tuz,
Biber

Ispanak kavurması gibi pişirilir. Soğan ve doğranmış çiriş yağda kavrulur. Tuz ve biber eklenir. Üzerine çırpılmış yumurta dökülüp karıştırılır. Kapağı kapatılıp pişmeye bırakılır.

Yumurtalı Erişte

Yumurta
Tuz
Su
Un

Yumurta, su, un ve bir miktarda tuz ile yan sert bir hamur hazırlanır. Hamurdan küçük parçalar koparılarak bezeler (kunt) yapılır. Bir leğen veya tepsi içerisine dizilir ve üzerine ıslak bir bez serilerek bir süre dinlendirilmesi sağlanır. Bu dinlendirme işlemine hamurun düşmesi denir. Bu şekilde dinlendirilen hamur daha kolay açılır. Daha sonra bu bezeler tek tek açılarak, çok ince olmayan yufkalar elde edilir. Yufkalar temiz örtüler üzerine serilir ve bir süre kuruması sağlanır. Kurumuş olan yufkalar rulo şeklinde sarılarak ince ince kesilir ve temiz örtüler üzerinde 1-2 gün kurutulur.

Kış Yoğurdu

Süt
Eritilmiş tereyağı

Kış yoğurdu, sütün bol olduğu mevsimde yapılır ve olmadığı kış aylarında ekmek üzerine sürülerek veya diğer şekillerde tüketilir. Kış yoğurdunun standart bir işleme şekli yoktur. Her bölgede, hatta aynı yörede bile farklı işleme şekillerine rastlanır. Fakat hepsinin amacı, yoğurdu dayanıklı hale getirmektir. Bu yoğurt aylarca bozulmadan kalabildiğinden halkın en önemli besin kaynağı olmaktadır. Van ve yöresinde yapılan kış yoğurdunda, ham madde olarak daha çok koyun sütü tercih edilir. Pişirilip mayalama derecesine kadar soğutulan süt mayalanarak inkübasyona terk edilir. Oluşan yoğurt üzerine, bez serilerek suyun alınması sağlanır. Daha sonra kaymak tabakası kaldırılarak, yoğurdun hava ile temasını kesmek için üzerine eritilmiş tereyağı veya sade yağ dökülür. Kış yoğurdu çok sevilen bir viyecektir, çeşitli çorbaların yapımında ve börek yapımında kullanılır. Ayran olarak hazırlanır, yemeklerde tüketilir. Ayrıca kırmızıbiber, nane ve zeytinyağı ilavesiyle kahvaltılık ve meze olarak da kullanılmaktadır.

Erişte Pilavı

Erişte
Yağ
Tuz
Su

Bir tavaya sade yağ bırakılır. Erişteler pembeleşinceye kadar bu yağda kavrulur. Üzerine çıkacak kadar kaynar su ilave edilir. Yeterince tuz katılır. Suyunu çekinceye kadar pişirilir. Turşu ya da çoban salatasıyla servis yapılır.

Bulgur Aşı

1 Çay bardağı pilavlık bulgur
1 Su bardağı yeşil mercimek
1 Su bardağı nohut 
4 Adet ufak patates
Pul biber ve  biber salçası
Tuz
5 adet arpacık soğan
1,5 litre et yada kemik suyu  (sade su ve kavurma)

Bir çay bardağı sıvı yağ tencereye alınır. 1 yemek kaşığı pul biber  yada biber salçası eklenir hafif kızartılır, 1,5 litre et suyu yada kemik suyu  ilave edilir ardından içine arpacık soğan, patates ve bulgur ilave edilir ve yarım saat pişirilir. piştikten sonra önceden haşlanmış mercimek ve nohut ilave edilerek yaklaşık 7-8 dk pişirilir. isteğe göre et yada kemik suyu yerine kavurma kullanılabilir. 

Kabak Borani

Kışlık kabak
Soğan,
pul biber
Yağ
Kurumuş erik (alca)
1 Kaşık tuz
Yeşil mercimek

Kışlık kabağın (bal kabağı değil) kabuğu soyularak, küçük küp şeklinde doğranır. Bir tencereye alınır, içine yeşil mercimek yıkanır ve konur. 2 su bardağı su ve kurumuş erik de ilave edilir. Yarım saat sürekli karıştırılarak bir su bardağı toz şeker ilave edilir, 1 kaşık tuz da eklenir. Devamlı karıştırılarak kısık ateşte yarım saat kaynatılır. Servis yapılınca yağda kızartılmış soğan ve pul biber üzerine dökülür.

Savar (Bulgur Yemeği)

Yeşil fasulye
Yeşil mercimek
Patates
Soğan
Sivri biber
Domates
Bulgur
Yağ,
Tuz

Yeşil fasulye boylamasına ortadan kesilerek, haşlanır. Ayn bir yerde yeşil mercimek de haşlanır. Soğan yağda kavrulur. Bulgur ve haşlanmış fasulye ilave edilir. Doğranmış patates, haşlanmış yeşil mercimek, sivri biber, domates, tuz ve sıcak su ilave edilip pişirilir.

Çiriş Mıhlası 

Çiriş
Yağ
Karabiber
Tuz 
Kayganak(yumurta, un karıştırılarak yağda kızartılır.)

İlkbaharın gelmesiyle dağlardan toplanan çirişe sağlığa yararlı olmasından dolayı büyük rağbet gösterilir. Kendine has kokusu olan bu bitki dipleri kesilerek ayıklanır, bol suda yıkandıktan sonra doğranır, mümkün olduğunca kısık ateşte kendi suyunda haşlanmaya bırakılır. Suyu kâfi gelmezse çok az su ilave edilir, pişirilir. Ocaktan alınır, eli yakmayacak kadar soğuduktan sonra suyu sıkılır, bir tavaya yeterince yağ bırakılır, pişmiş olan çiriş bu yağda bir iki kez karıştırılır, karabiber, tuz ilave edilir, iyice yağlanmış olur. Ayrı bir tavada Kayganak yapılır. Çirişler tabaklara konulduktan sonra üzerine Kayganak bırakılarak fındık turp ya da turşu ile servise sunulur.

Kabak Çırtması

soğan
domates
biber salçası
kabak
yeşil biber 
pul biber
tuz
reyhan
yumurta

Soğan yağda hafif pembeleştirilir, domates ve biber salçası ilave edilir. Soyulmuş küçük küpler halinde doğranmış kabaklar, yeşilbiber domates pul biber tuz konulur çok kısık ateşte kendi suyunda ağır-ağır pişirilir reyhan ilave edilir, yumurtalar bir kapta çırpılıp üzerine dökülür tencerenin kapağı kapatılır, ocak tan alınır yumurta yemeğin sıcaklığında pişer. Reyhan yemeğe önceden katıldığında yemeğin rengi kararır bu nedenle sonda ilave edilir. Yeşil soğan, biber ve fındık turpla servis yapılır.

Piti

1/2 kg  Karaciğer
1,5 kaşık tereyağı 
1 kaşık salça
Pul biber
Karabiber
8 10 adet arpacık soğan

Karaciğer zarı soyulur temizlenir. Ufak parçalar halinde doğranır. Tencereye yağ koyulur ciğer yağda hafif kavrulur üzerine salça, pul biber, karabiber, tuz ilave edilir. Üzerine yeterince kaynamış su ilave edip ciğerler pişirilir, Bir tarafta arpacık soğanlar soyulup ciğerlerin pişmesine yakın yemeğe ilave edilir. Soğanlarda pişince yemek servise alınır.

Soğan Dolması

Van Balığı
Balık havyarı
Tuz ve karabiber
Maydanoz
Soğan
Un
yumurta
yağ

Karaciğer zarı soyulur temizlenir. Ufak parçalar halinde doğranır. Tencereye yağ koyulur ciğer yağda hafif kavrulur üzerine salça, pul biber, karabiber, tuz ilave edilir. Üzerine yeterince kaynamış su ilave edip ciğerler pişirilir, Bir tarafta arpacık soğanlar soyulup ciğerlerin pişmesine yakın yemeğe ilave edilir. Soğanlarda pişince yemek servise alınır.

Lor (Lorik)

Peynir altı suyu
Tuz
Ot (Sirmo, sov, kekik, maydanoz, dere otlarından biri)

Van ili ve çevresinde yapılan lorun, ülkemizin diğer bölgelerinde üretilen lorlardan farkı içerisine ot katılmasıdır. Lor ticari öneme sahip olması yanında, kahvaltılık olarak tüketilmekte, plastik kaplara basılarak olgunlaştırılmakta ve birçok gıdaya ilave edilerek de kullanılmaktadır. Lorun yapımı için peynir altı suyu kaynatılmaktadır. Pıhtılaşan peynir altı suyu proteinleri 24 saat serin bir yerde bekletilmektedir. Sonra bir bez yardımıyla süzme işlemi (1-4 gün) gerçekleştirilmektedir. Gerekirse süzme bezi üzerine ağırlık konmaktadır. Sonra % 2-8 oranında tuz katılmakta ve %2-10 oranında da ot katılmaktadır. Otlu lorlar ortalama olarak % 33.66 kuru madde, % 7.3] yağ, % 17.31 protein, % 5.05 tuz ve % 1.50 asitlik içermektedir. Kış hazırlıkları haricinde günlük veya haftalık olarak da tandır ekmeği yapılmaktadır. Ekmek hamuru yapılarak belli büyüklükte açılır ve tandıra yapıştırılarak (vurularak) pişirilir. Bir bohça içerisinde istiflenerek serin ve kuru bir yerde muhafaza edilir. Tüketileceği zaman ihtiyaç duyulan miktarda alınır ve üzerine su çiselenerek yumuşaması sağlanır.

Balık Sarması

Van Balığı
Balık havyarı
Tuz ve karabiber
Maydanoz
Soğan
Un, yumurta ve yağ

Balıklar temizlenir, kılçıkları çıkartılır, diğer tarafta balığın havyarı tuz, karabiber, kıyılmış maydanoz ve soğanla karıştırılıp, açılmış olan balığın içine koyularak sarılır, unlanır ve çırpılmış yumurtaya batırılarak kızgın yağda kızartılır. Soğan ile servise sunulur.

Su Eriştesi

Yumurta
Tuz
Su
Un

Diğer eriştede olduğu gibi aynı malzemeler kullanılır fakat su eriştesinde su miktarı daha fazla, yumurta sayısı da daha az tutulur. Aynı işlemler uygulanır. Yalnız su eriştesi daha kalın kesilir ve herhangi iki yer arasına gerilen iplere asılarak kurutulur. Erişte yapımında da geleneksel olarak bir seramoni söz konusudur. Aynen kavurma yapımında olduğu gibi tercihen erişte kesimine yardımcı olabilecek, hızlı ve düzgün kesebilen dost ve akrabalar çağrılır ve hep birlikte erişte yapımı gerçekleştirilir. Erişte hamurundan kesim sırasında küçük üçgen parçalar da keserek kurutulur. Bu tatar olarak bilinir ve bu şekilde saklanır. Daha sonra tatar böreği yapımında kullanılır.

Bulgur Şilesi

Yeşil biber
Domates
Yağ 
Pul biber,
İnce bulgur
Et suyu
Tereyağ

Yeşil biber, domates doğranır yağda kavrulur, pul biber ince bulgur et suyu ve tereyağı ilave edilerek iyice ezilinceye kadar pişirilir. Den şilesinde olduğu gibi tuzlu balıkla servis yapılır.

Domatesli Bulgur Pilavı

1 Adet soğan
3 Adet  domates
2 Adet yeşil biber
2 Su bardağı bulgur
Tuz
Yağ
Su 

Küçük doğranmış soğan sade yağda pembeleştirilir. Daha sonrafak doğranmış domates ilave edilir, yeşil biber doğranıp üzerine dökülür, biberler hafif yumuşadıktan sonra bulguru, tuzu yeterince suyu ilave edilip pişirilir.

Yoğutlu Yaprak Sarması

Kıyma
Pirinç
Yağ
Soğan
Salça
Tuz
Karabiber, pul biber
Üzüm yaprağı
Sarımsak ve süzme yoğurt

Yapraklar çöpleri kesilerek sarmaya hazırlanır. Kıyma, pirinç, yağ, soğan, salça, tuz, karabiber, pul biber karışımı ile harç yapılır, bu harçtan yaprakların içine bırakılarak sarılır, çömlekte pişirilir. Servis yapıldığında üzerine sarımsaklı süzme yoğurt ile kendi yağından bırakılır. Van da yapılan yaprak sarmasını diğer bölgelerden ayıran özelliği çömlekte pişirilmesi ve sarımsaklı yoğurtla yenmesidir.

Tirite

Yoğurt
Soğan
Maydanoz
Kişniş
Dere otu
Sarımsak
Salatalık

Tüm malzemeler doğranarak yoğurt içerisine katılır, bir miktar su ile kıvam verilir. Bir nevi yoğurt cacığıdır. Bilhassa yazın buğday biçimlerinde içerisine ekmek doğranarak tüketilir.

Eşgili (Ekşili)

200 gr et
1 Demet Evelik otu
2 Adet soğan
0,5 Su bardağı sıvı yağ 
Yarım demet taze kişniş otu
2 Yemek kaşığı domates salçası
Bir miktar ekşi erik pestli 
Yeteri kadar tuz
Su
4 Adet yumurta

Söğüş doğranmış soğan et ile birlikte yağda pembeleşinceye kadar kavrulur, salça ilave edilir. Doğranmış evelikler katılarak karıştırılır. Yeterince su ilave edilir. Eritilmiş pestil ve tuz katılır. Evelikler pişince kişi başına göre yumurta kırılır. Yumurtalar içersinde lop olarak pişer. İsteğe göre üzerine doğranmış kişniş dökülür. 

Kabak Gağı (Kakı)

Kışlık kabak
Kıyma
Bulgur
Maydanoz
Tuz
karabiber
yağ
Sarımsaklı yoğurt
Kızdırılmış tereyağı
Kırmızı biber

Kıyma ile bulgur, maydanoz, tuz, karabiber, yağ (sıvı veya katı) karıştırılarak dolma içi hazırlanır. Yazın hazırlanıp kurutulan kabak kakı sıcak suda ıslatılır, yumuşatılır. 10 cm'lik parçalar halinde kopartılıp içine hazırlanan iç konup muska biçiminde sarılır. Tencereye dizilir. Sıcak su üste çıkıncaya kadar su ilave edilir. 15-20 dakika pişirilir. Tabağa dizilip üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür, isteğe bağlı olarak kızdırılmış tereyağı, kırmızı biber üzerine gezdirilir.

Keşkek 

Dövme ( Den)
Nuhut 
Kemikli ve ya Kemiksiz Et

Haşlanmış den Haşlanmış nohut Kemikli veya kemiksiz et Yapılışı: Den ve nohut beraber haşlanır. Ayrıca içine haşlanmış et konur. Tekrar haşlanır. Lapa kıvamına gelince tabaklara servis yapılır. Üzerine salça veya pul biber ile kızdırılmış yağ dökülür. 

Yorumlar (0)
9
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Başakşehir 33 33
19. Gençlerbirliği 34 32
20. Erzurumspor 34 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23