YÖK'ten yurt dışından öğrenci kabulü uygulamasında değişiklik

Yükseköğretim Genel Kurulu, yurt dışından öğrenci kabulü ile ilgili olarak 23 Haziran 2021 tarihinde aldığı kararda değişiklik yaptı. Bu öğrenciler için Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı düzenlenecek. Sınavlar; Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun yurt dışından öğrenci kabulü ile ilgili aldığı ve 23 Haziran 2021 tarihli kararında değişikliğe gidildi. Buna göre bu öğrenciler için Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı yapılacak.

Buna göre, Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (MYÖS) yapılmasına ilişkin önceki karar iptal edildi, yerine Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS) yapılmasına karar verildi. ÖSYM tarafından düzenlenecek TR-YÖS'ün ilki, Ocak 2023’te yapılacak. Sınav; Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak.

422 mülki idare amirinin yer değişikliğini bildiren karar Resmi Gazete'de yayımlandı 422 mülki idare amirinin yer değişikliğini bildiren karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Türkiye’deki ortaöğretim kurumlarına 2022-2023 eğitim ve öğretim yılından itibaren kayıt yaptıracak T.C. vatandaşlığından çıkanlar/Mavi Kartlılar, KKTC vatandaşları ve yabancı uyruklular (elçilik okulları ve MOBİS sisteminde yer alan Milletlerarası özel öğretim kurumlarındakiler hariç), yükseköğretim kurumlarına sadece Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile girebilecekler.