YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın görev süresi 20 Temmuz 2021 tarihinde sona erdi. Bayramın ilk günü (20 Temmuz 2021) rektörlere veda mesajı gönderen YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın yeniden YÖK Başkanı mı yoksa Milli Eğitim Bakanı mı olacağı merak ediliyor.

Bilindiği üzere, YÖK Başkanları 4 yıl süreyle Cumhurbaşkanı tarafından seçilmektedir. 2 dönemdir YÖK Başkanı olarak görev alan Yekta Saraç'ın 3. kez YÖK Başkanı olarak seçilip seçilmeyeceği konusu şu sıralarda en çok konuşulan konular arasında yerini almış durumda.

Ankara kulislerine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 dönem görev yapan üniversite rektörlerini atamadığı gibi Yekta Saraç'ı da 3.kez tekrar atamayacak.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bayramın ilk günü rektörlere veda mesajı gönderdi. Saraç mesajında "Sevgili Rektör hocalarım, İki dönem Başkanlığını yürüttüğüm Yükseköğretim Kurulu'ndaki üyeliğim bugün, bayramın ilk günü son bulmaktadır. Başkanlığım döneminde, birçoğu ülkemiz için yeni ve ilk olan pek çok projeyi Sayın Cumhurbaşkanımızın da büyük destekleriyle hayata geçirdik ve sonuçları alınmaya başlandı. Sosyal adalet, fırsat eşitliği, kalite, şeffaflık, liyakat, popülizme düşmeme, ilkelilik ve benzeri temel prensipler ve kavramlar çerçevesinde yükseköğretimi tedrici bir şekilde yeniden yapılandırma yolunda sizlerin de desteğiyle önemli mesafeler katettik. Hep birlikte iyi bir iş çıkardık. Bundan sonra da YÖK'e desteğiniz elbet sürecek, buna inanıyorum. Bu vesile ile Kurban Bayramı'nızı samimi duygularımla tebrik ederim. Bayramın sizlere ve sevdiklerinize hayırlar ve güzellikler getirmesini gönülden niyaz ederim." dedi.

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı Dr. Vahdet Özkoçak, kişisel twitter hesabından Yekta Saraç ile ilgili bir anket yaptı.

Ankette ''Yeni YÖK Başkanı Kim Olsun?'' diye soran Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı Dr. Vahdet Özkoçak, Yusuf Tekin, Hasan Mandal, Ömr Açıkgöz ve Diğer (Ekleyiniz) şıklarını ekledi.

30 Eylül 2021 Tarihli Bakanlığımız ile Yükseköğretim Kurulu Arasında Eğitimde İş Birliği Protokolü İmzalanması ve Öğretmenlik Uygulaması Yönergesi 30 Eylül 2021 Tarihli Bakanlığımız ile Yükseköğretim Kurulu Arasında Eğitimde İş Birliği Protokolü İmzalanması ve Öğretmenlik Uygulaması Yönergesi