Yaklaşık 2 buçuk milyon adayın ter döktüğü üniversiteye geçiş sınavı olan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı 26-27 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Adaylar ilk gün Temel Yeterlilik Sınavı olan TYT'de, ikinci gün de hem Alan Yeterlilik Sınavı AYT hem de Yabancı Dil Testi Olan YDT de soruları cevaplamaya çalışarak hayalleri adına çaba gösterdiler. Sınavın tamamlanmasının ardından gözler sınav sonuçlarının açıklanmasına çevrildi.

2021 YKS Sınavı'nın ilk oturumu 26 Haziran 2021 tarihinde saat 10.15'te, ikinci oturumu 27 Haziran 2021 tarihinde saat 10.15'te, üçüncü oturumu 27 Haziran 2021 tarihinde saat 15.45'te yapıldı. İlk oturum 135 dakika, ikinci oturum 180 dakika ve üçüncü oturum 120 dakika sürdü. 2021 YKS'nın sonuçlarına dair başvuru kılavuzunda yer alan açıklamalar şöyle:

26-27 Haziran 2021 tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi olmak üzere üç oturum sürdü. Sınavdan sonra adayların sonuçları 28 Temmuz 2021 tarihinde açıklandı.

2021-YKS Sonuçları

2021-YKS Sınav Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından lisans ve önlisans tercihleri başladı. Tercihlerin tamamlanmasından sonra da tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte hayallerine kavuşanlar ve kavuşamayanlar belli olmuş olacak.

Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır?

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir.

Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır?

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. Sonuçlarda şu bilgiler bulunacaktır:

ÖSYM duyurdu: ALES başvuruları başladı ÖSYM duyurdu: ALES başvuruları başladı

 Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı
 TYT puanı ve başarı sırası
 varsa AYT ile YDT puanları ve başarı sıraları
 Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
 Yerleştirme puanları ve başarı sıraları

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.