Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Arasında Eğitim İş Birliği Protokolü hükümlerine göre hazırlananan Yetenek Sınavıyla Öğrenci Alacak TÜBİTAK Fen Lisesine İlişkin Merkezî Yetenek Sınavı Başvuruları ve Uygulama Kılavuzu Yayımlandı.

Gözden kaçırmayın

Öğretmenlik Meslek Kanun Teklifi Komisyonu'nda kabul edildi Öğretmenlik Meslek Kanun Teklifi Komisyonu'nda kabul edildi

2021 yılı MSP sonucunda yüzde birlik (% 1) başarı dilimi içerisinde yer alan öğrenciler arasından “TÜBİTAK Fen Lisesi”ne öğrenci seçmek amacıyla yapılacak yetenek sınavı ile ilgili usul ve esaslar yer almaktadır.

Yetenek Sınavı; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum,Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Kocaeli,Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van illerinde TÜBİTAK tarafından belirlenen sınav merkezlerinde Türkiye saati ile 10.00’da başlayacaktır.

1.2. Yetenek Sınavı başvuruları isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler,başvurularını 02-04 Temmuz 2021 tarihleri arasında e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ndeki"TÜBİTAK Fen Lisesi Yetenek Sınavı Başvuru Ekranı" üzerinden yapacaklardır.

1.3. Sınav, tek oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 50 soru sorulacak vesınav süresi 100 dakika olacaktır.

1.4. Sınav; Matematik, Fen Bilimleri ve Bilgisayar alanlarından oluşacak olup Matematik ve Bilgisayar alanından 10’ar, Fen Bilimleri alanından ise 30 soruyu içerecektir.

1.5. Yetenek Sınavı başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğrencinin herhangi bir sorunla karşılaşmaması için elektronik

ortam üzerinde bilgilerinin kayıtlı ve güncel olması gerekmektedir.

1.6. Öğrenciler, “Yetenek Sınavıyla Öğrenci Alacak TÜBİTAK Fen Lisesi’ne İlişkinMerkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu 2021”e http://www.ogm.meb.gov.tr/ ve

https://www.tubitak.gov.tr internet adreslerinden ulaşabileceklerdir.

TÜBİTAK FEN LİSESİ YETENEK SINAVI BAŞVURU KILAVUZ.pdf