Yeniden atama sorunu gündemi meşgul ederken çözüme daha yakın olduğu görülmektedir. Şöyle ki sınavlı okul müdürlüğü, sınavlı okul müdür yardımcılığı atamaları yapılmıştır. Yeni yönetmeliğe göre iller norm fazlalıklarını ve peşinden de kendi okulunda 6 yılını dolduran idarecilerin atamasını yapacaktır. Bu yeni yönetmeliğin başarısıdır.

Özellikle yeni yönetmelikte tartışılan iki konu biri mülakattı diğeri de yeniden atama durumu.

 

Birincisi çok eleştirildi ama neticede il milli eğitimde kurulan komisyonlar iyi çalışarak çok fazla şaibeye yer vermeden bu sorunun çözümünü göstermiş olup uygulama alanında bir sorun olmaktan çıkmış ve peşinden de gündemde düşmüştür.

 

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN i bu konuda tebrik etmek gerekmektedir.

 

Eğitime duyarlı olan müsteşar Yusuf TEKİN'İN yeniden atama sorununu ele alacağı aşikardır.

 

Soruna ve çözüm yollarına bakalım.

 

Şurası bir gerçek her ne kadar sınava dayalı atamalar yapılmış olsa da hala okullarda çok ciddi sayıda idareci eksiği bulunmaktadır.

 

Öncelikle daha önce yöneticiyken (okul müdürü müdür yardımcısı) kişisel sebeplerden veya şöyle diyelim herhangi bir soruşturma geçirmemiş tamamen kendi sebeplerinden (il dışı tayin, alan değişikliği özür grubu atamaları vb.) dolayı görevinden ayrılmış olup bil fiil öğretmenlik yapan tecrübeli eğitimcilerimizin sınava tabi tutulmaları bir eksikliktir.

 

Yukarıdaki sebeplerden dolayı çoğunluğu en verimli döneminde idarecilikten ayrılmıştır. Emekliliğe yakın olanlar alan değiştirmemiş ya da özür eş vb durumlarla karşılaşan çok azdır. İstisna olarak yıllardır okul müdürlüğü yapan oğlu veya kızının eğitimi için şehir değiştiren idareci sayısı da çok azdır.

 

Genel itibari ile en azından müdür yardımcılığına döneceklere EK-2 ile okul müdürlüğüne dönmek isteyenlere de EK-2 nin yanında mülakat yapılarak çözüm olabilir.

 

Sayın Müsteşar Yusuf TEKİN'İN herhangi bir soruşturma ile görevinden el çektirilmemiş tamamen kendi hayat akışı içerisinde idarecilik görevinden uzaklaşmış olan bu eğitimcilere yeniden dönüş hakkı getirecek ve yönetmelikte eksik kalan bu kısmı düzelteceğine inanıyorum.

 

Yapıcı eleştiriler olduğu gibi yapılan iyi şeyleri de görmek lazım.

 

Yeni yönetici atama yönetmeliği ile atamalar gayet yerinde, iyi gidiyor.

 

Yönetici atama konusunda ise tek eleştiri, daha önce idarecilik yapmış olanlara yeniden atama hakkı taninmamasi konusu, umarız bu konuda kısa sürede çözüme kavuşur.

 

 

Şaban ADIGÜZEL

Eğitimci Yazar