YENİ ATANAN ÖĞRETMENLER STAJINI NEREDE GERÇEKLEŞTİRECEK?

Geçtiğimiz günlerde atamaları gerçekleştirilen öğretmenler staj yerlerinin neresi olacağı konusunda meraklı.

   Milli Eğitim Bakanlığı, 2016 Şubat atamasını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. 30 bin öğretmen, stajını gerçekleştirdikten sonraki gideceği okulları öğrenmiş oldu. Bundan sonraki süreç ise yeni atanan öğretmenlerin staj için il seçimiyle devam edecek.

   Bildiğiniz gibi bu yıl farklı bir sistemle karşı karşıyayız. MEB, atamalardan önce yeni atanacak öğretmenlere rehberlik yapması ve öğretmenlere deneyim kazandıracak danışman öğretmenleri belirlemek adına, İl Milli Eğitim müdürlüklerine gerekli yazıyı göndermişti.

    Bunun sonucunda 30 bin öğretmen için danışman öğretmenler başvuruda bularak yeni atanacak öğretmenlere rehberlik yapma adına girişimde bulundu.

    15 Şubat tarihinde yeni atanan öğretmenler il tercihinde bulunacak ve Milli Eğitim Bakanlığı il tercihini, 10 il ile sınırlandırdı. Şuanda öğretmenlerin akıllarındaki soru, ikamet ettikleri il ya da ilçede görev yapıp yapamayacakları. Bu konu hakkında henüz net bir açıklama gelmiş değil.
    Bu konunun netleşmemesi pek çok öğretmeni tedirgin olmasına neden olmaktadır. Seçtikleri ile çok uzak ilçelerde ya da beldelerde ikamet eden adayların her gün, staj yapacağı ildeki okula gidip gelmesi bir hayli yorucu olacaktır.
  Öğretmenlerin merak ettiği konu ikamet ettikleri yerde stajını yapıp yapamayacaklarıdır.Bu konu hakkında yapılacak net bir açıklama öğretmenlerin rahatlamasını sağlar.
  

Mehmet ATLI
Kamuajans.com / ÖZEL

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©