TBMM Genel Kurulu, 10 günlük bayram tatilinden sonra bugün toplanıyor. Bayramdan önce yürürlüğe girmesi beklenen yeni askerlik sistemi de bugün TBMM Genel Kurulu gündemine alınacak.

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan önceki gün yaptığı açıklamada , Askeralma Kanun teklifinin Salı ügnü TBM Genel Kurulu 'na geleceği ve Genel Kurul 'da görüşülmeye başlanacağını söyledi.

GENEL KURUL SAAT KAÇTA TOPLANACAK?

TBMM Genel Kurulu bugün saatler 15.00 'ı gösterdiğinde toplanacak. Konu ile ilgili son oturumda Başkan "Gündemimizde başka bir iş bulunmadığından, denetim konuları ve kanun teklifleri ile komisyonlardan gelen diğer işleri sırasıyla görüşmek için 11 Haziran 2019 Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapatıyorum." ifadelerini kullandı.

Askerlik yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'nda bugünden itibaren ele alınmaya başlanacak. Genel kurul öncesinde partiler arasında diyalog var. Askerlik yasa teklifinin komisyondan geçen halinde bazı değişiklikler olabilir.

Yeni askerlik teklifi bugün Meclis Genel Kurulu'nda ele alınmaya başlanacak.

AK Parti, teklifin görüşmeleri öncesi siyasi partiler ile temas kurdu. AK Parti'li kurmaylar, CHP ve İYİ Parti grup başkanvekilleriyle görüştü.

CHP teklifin 45'inci maddesinde yer bulan Cumhurbaşkanı'na bazı kişilere askerden muafiyet verme yetkisine itiraz ediyor. CHP, bu maddeye, Genelkurmay Başkanı'nın teklifi, Milli Güvenlik Kurulu'nun kararı cümlesinin eklenmesini istedi.

CHP askerliğini altı ay daha uzatanlara tanınan TOKİ'den öncelikle ev alma hakkının şehit ailelerine de verilmesini istiyor.

CHP asker ihtiyacı tamamlandıktan sonra bedelli askerliğin devreye girmesini istedi.

Askerlik teklifi AK Parti kapalı grup toplantısında da ele alınacak.

NTV