Yusuf Sevingen

Yusuf Sevingen

Veli, Öğretmeni Değerlendirmeye Hazır mı?

Veli, Öğretmeni Değerlendirmeye Hazır mı?

Sayın İsmet YILMAZ, bir toplantıda aynen şu ifadeleri kullanıyor, bu ifadeleri aşağıya olduğu gibi aktarıyorum:

"Önümüzdeki dönemde öğretmenlerimize bir performans kriteri getirmek istiyoruz. İstiyoruz ki öğretmenlerimiz birbirlerine bir derece, bir not versin. İstiyoruz ki bütün veliler öğretmenlere bir ders, bir derece, bir not versin. İstiyoruz ki bütün öğrencilerimiz versin. Dolayısıyla biz bütün bu değerlendirmeleri aldıktan sonra uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğe geçiş için, sınav için bir kriter koyalım ve buralara geçenlere de biz ilave ödemelerde bulunalım da diğerleriyle arasında fark olsun. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte daha iyi bir yola gireceğiz."

Anlaşılan şudur ki, fizibilitesi çıkarılmadan, yine altyapısı ve koşulları hazırlanmadan tepeden inme bir uygulama ile karşı karşıyayız. Neden mi? Şöyle ki;

Bu görüşümün argümanı olacağını düşündüğüm bir pencere açmak istiyorum sizlere.

Okullarımızda, ders yılı içinde her dönem en az bir kere sınıf/şube rehber öğretmenleri tarafından veli toplantısı yapılıyor. Yapılan bu veli toplantılarına, gelen veli sayısını öğrenmek için toplantı imza sirkülerine bakmak yeterli olacak. Bakıldığında, görülecektir ki, istisnai okullar/sınıflar haricinde, veli toplantıları Türkiye’nin tüm okullarında aynı ilgiyi ve rağbeti görmüyor. Hatta; söylemeliyim ki, 25-30 kişilik bir sınıfın yapılan veli toplantısına, bir elin beş parmağı kadar veli geliyor. Öğretmenlerle çocuğunun başarı durumu ile ilgili bilgi almak için özel görüşmeler yapan veli sayısı ise daha da az. Her öğretmenin de, buna karşı ayağına gelmeyen velinin sürekli evine gitme gibi bir lüksü olamayacağı için bu vaziyetin, veli açısından öğretmeni değerlendirme noktasında temelinin çok da sağlam ve objektif olamayacağı kesindir. Ayrıca, tüm velilerin çocuğuna hayat koşuşturmasından, gündelik meşgalelerden dolayı aynı tonda ve derecede ilgili-alakalı olamayacağı düşünüldüğünde, bu değerlendirmelerin Türkiye çapında bir standarta ve ölçüye haiz olamayacağı görülecektir ve inanınız o zaman vazgeçilecektir diye düşünüyorum.

Yani, öğretmenin ismini bilmeyen ve cismini görmemiş olan, çocuğu ile doğru dürüst ilgili olmayan veliler, öğretmenleri, önüne konulan kriterlere göre değerlendirecekler. Bu değerlendirmenin içine, başka saiklerin ve niyetlerin gireceği, bu durumda olasıdır. Allah korusun, bu durumda, öğretmenin kullandığı sopa, veli ve öğrenciye geçen bu fırsat ile öğretmene dönmesin.

Ve daha vahim olanı, öğretmenin mesleki kariyerinde bu değerlendirmenin belli ölçülerde etkiye sahip olabileceğidir. Eğitim öğretim ortamı, böyle bir tablo ve ortaya çıkabilmesi kuvvetle muhtemel birçok olumsuz durumun ve halin içinde yolunu bulamayacaktır. Bu yol kaybı, arşınlayan ve kaygan bir eğitim öğretim ortamına zemin hazırlayacaktır. Ve eğitim öğretim ortamı kendisine asla bir yol tutturamayacaktır. Bu nedenle öngörüm şudur ki, performans değerlendirme uygulaması, birçok riski içinde barındırmaktadır. Ve ülkenin bulunduğu durum ve hal içinde, bu işler içinde, başka işlerin çevrilmesi de kuvvetle muhtemeldir. Eee, bir elin beş parmağı bir değil ki. Sizin anlattığınızı, herkes sizin istediğiniz gibi değil, bulunduğu koşullar ve kafa yapısı ile çok farklı algılayabilir. O zaman bu iş, dönen işler içinde çığrından çıkabilir. Ve öğretmen, bu işler içinde, hem okul hem sınıf içerisinde kızağa çekilmiş ve daha da pasivize edilmiş bir konuma düşürülebilinir. Böylece, mesleğin özü ve itibarı ağır yaralar alabilir.

Halbuki, ne diyor Başöğretmenimiz Atatürk:

‘Unutmayınız ki, cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.’

Ve ne diyor, bir zamanların TÖS Genel Başkanı ve yazar Fakir BAYKURT:

‘Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.’

Bu iki söz, öğretmenin konumunu göstermesi açısından önemlidir. Ve öğretmenin hangi niteliklere sahip olması gerektiğine dair bir kaynak ve dayanak gibidir. Onun için öğretmenin ders vermesine engel olabilecek, yalvarmasını-el açmasını telkin edebilecek, sınıftaki ağırlığını ortadan kaldırabilecek işlere ortam ve zemin hazırlanmamalıdır.

Çünkü, ortada bu uygulamaya hazır veli yoktur.

Çünkü, ortada bu uygulamaya hazır öğrenci de yoktur.

Çünkü, ortada bu uygulamaya hazır öğretmenler de yoktur.

HAZIR VE NAZIR BİR RESMİ EVRAKLAR OLABİLİR, LAKİN ONLAR BELLİ ÇALIŞMALAR SONUCUNDA HAZIRLANIP OKULLARA YAYILINCA DA BU DURUMA BEDENLER VE KAFALAR HAZIR VE NAZIR HALE GELMİYORLAR.

Önce ortamı ve paydaşları uygulamaya hazır ve nazır hale getirip adapte etmek, sonra hazır ve nazır hale gelince uygulamaya geçmek gerekir. Yani, BİR YÖNÜYLE bu şuna benziyor, adalet-hak gözetmeyen ve o makamlara liyakat ile gelmemiş olan kişiler eli ile MÜLAKAT DEĞERLENDİRMELERİNİN YAPILMASINA...

Onun için öğretmeni değerlendirecek veli de süreç içinde, belli ölçütler ile yukarıda da ifade ettiğimiz üzere değerlendirmeye hazır ve nazır hale getirilmelidir. Mesela; öğretmen ile tanışmak, veli toplantılarına, okul-aile birliği toplantılarına aksatmadan katılmak, veli sorumluluklarının bilincinde olmak, okul-sınıf-öğrenci ile ilgili olmak, belli aralıklarla öğretmen ile yüz yüze görüşmek vs... Bilmeden, tanımadan etmeden bir velinin bir öğretmeni değerlendirmesi abes ve ayıp olmaz mı? Ve haksızlıklara ve adaletsizliklere yol açmaz mı? Ve bu değerlendirme sonuçlarının, mesleki kariyerde ölçüt yapılması, ne kadar hakkaniyetli, güvenli ve geçerli olur?

Yine çok aceleci davranılıyor. Yine tepeden inme bir yaklaşımla hareket ediliyor. Yine sistem hatalara ve yanlışlara gebe bırakılıyor.

Naçizane Öneri: 4 yılını dolduran okul müdürlerin değerlendirilmesinde ilgili veli ve öğrencilerin, buna ne kadar hazır oldukları gözlemlenmiştir. Bir gösterge olabilir bu bence. En azından böyle bir deneyim var karşımızda, yaşanmışından, MEBBİS üzerinden yapılan velilerin-öğrencilerin-öğretmenlerin katıldığı kurum standartları değerlendirmeleri de buna benzer bir örnek ve gösterge olabilir. Geri dönütlerine bakılabilinir ve eksikler –yanlışlar çıkarılıp bu uygulama için belli bir süre dahilinde hazırlık amaçlı bir yol haritası çıkarılabilinir. Endişemiz şudur ki, değerlendirici kapsamı veli-öğrenci temelinde daha da genişletildikçe veli-öğrenci vesayeti olabilir okullar üzerinde, bu riske mahal vermemek gerekiyor. Eee, bir elin beş parmağı gibi, her okul, her sınıf, her öğrenci, her öğretmen, her veli farklı farklıdır. İşin içinde iş olmaması için bir zemin ve ortam hazırlanmalıdır.

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN
KamuAjans.com - Özel Haber

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yusuf Sevingen Arşivi
SON YAZILAR