Yusuf Sevingen

Yusuf Sevingen

Politik ve Popülist Öğretmen

Politik ve Popülist Öğretmen

Pilot illerde uygulanmaya başlanacak olan öğretmenin performansını değerlendirme ile ilgili öğrencilerin değerlendirirken kullanacağı kriterler MEBBİS üzerinden ilan edildi.

Bu ölçütlere baktığımız an yeni tip ve profil bir öğretmenin meydana gelebileceğine ya da buna zemin yaratılabileceğine ilişkin endişeler taşımaktayız.

Bu endişelerimiz, boş ya da mesnetsiz değil, aksine haklılık payı vardır diye düşünüyorum. Aşağıda da kısaca açıklamaya çalışacağız.

Olayın, bir de bu yönüyle, boyutuyla ve pencereden değerlendirilmesi gerektiği kanaatini taşıyorum.

Kriterler üzerinden olaya bakıldığında öğretmende istenilen özellikler şöyle:

1- DEĞER VEREN OL

2- ÖRNEK OL

3- DEMOKRAT OL

4- MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE SAHİP OL

5- YAPICI OL, OL, OL, OL vs...

Bu ölçütler, bir kere objektif değildir ve somut delillerle desteklenmesi çok zordur. Bu nedenle değerlendirmelerin haksızlıklara ve mağduriyetlere gebe, ayrıca keyfiliğe açık olduğu görülüyor.

En riskli olanı ise değerlendirilen ile değerlendirenleri karşı karşıya getirmesi ve tarafların ellerindeki yetkileri bir yerden sonra birbirlerine karşı keyfi ve tehditvari bir biçimde sopa olarak kullanmalarıdır.

Öğretmen, bu olaya riskli değil de, iyi pencereden bakıldığında, bu kriterlerle ancak şöyle olur:

1- POLİTİK OLUR

2- POPÜLER OLUR

3- POPÜLİST OLUR

4- AYARLANMIŞ VE BİR KABIN İÇİNDE KALIPLAŞMIŞ OLUR (Çığır açamaz, ufkunu genişletemez, kabına sığmaz öğretmenler bile kabına göre şekil alır, kabuğundan çıkamaz hale gelir, öğretmenin eli kolu bağlanır, nutku tutulur, konuşamaz olur, okul-sınıf içinde görülmemiş esareti yaşar, konuşamaz olduğu an köle-ırgat-maraba gibi olur, bir kişi ve kişilik sahibi olamaz ) vs...

İşte size YENİÖĞRETMEN TİPİ VE PROFİLİ.

Öğretmenin nasıl olması gerektiğini en iyi özetleyen şu sözlerle yazımı bitiriyorum:

‘Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.’ (FAKİR BAYKURT)

Not: Yazı içinde kullanılan bazı kelimelerin yanlış anlamaya ve anlaşılmaya mahal vermemesi için aşağıda hangi anlamlarla kullanıldıklarını belirtmek istiyorum:

Popülist: Halkın (değerlendiriciler diye uyarlanabilir) hoşuna gidecek davranışlarda bulunarak kendine avantaj sağlayan kimse.

Politik: Belli bir hedefe ulaşabilmek için uzlaşmayı, iyi geçinmeyi amaçlayan.

Popüler: Halkın (değerlendiriciler diye uyarlanabilir) arasında yaşayan motiflere, ögelere yer veren, onlardan yararlanan, halkın (değerlendiriciler diye uyarlanabilir) zevkine uygun, halk (değerlendiriciler diye uyarlanabilir) tarafından tutulan.

Yukarıdaki kelimelerin hepsi Fransızca kökenli, dilerim, bu endişelerimize Fransız kalınmaz.

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN
KamuAjans.com - Özel Haber

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yusuf Sevingen Arşivi
SON YAZILAR