Yusuf Sevingen

Yusuf Sevingen

Öğretmeni Atama ve Yaşatma Stratejisi

Öğretmeni Atama ve Yaşatma Stratejisi

AŞAĞIDAKİ, ACIKLI VE YÜREĞİMİZİ YAKAN, BİZLERİ KAHREDEN ÖĞRETMEN HİKAYELERİNİ OKUYUNCA, ŞUNU SÖYLEYECEĞİMİZDEN EMİNİM:

‘İLK ÖNCE, ÖĞRETMENİ ATAMA VE YAŞATMA STRATEJİ BELGESİNİ YAYINLAMALIYIZ.’ ŞÖYLE Kİ;

Fizik... Kenan Kumaş, Karadeniz Teknik Üniversitesi mezunuydu, fizik öğretmeniydi, ataması yapılmadı, başka çare bulamadı, polis oldu. Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısında şehit oldu.

Tarih... Hasan Aslan, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi mezunuydu, tarih öğretmeniydi, ataması yapılmadı, ne yapsın gitti polis oldu. Şırnak'ta zırhlı aracına bombalı saldırı düzenlendi, şehit oldu.

Resim... Cennet Yiğit, Gazi Üniversitesi mezunuydu, resim öğretmeniydi, ataması yapılmadı, mecburen polis oldu, 15 Temmuz darbesinde Gölbaşı özel harekat merkezi bombalandı şehit oldu.

İngilizce... Musa Yüce, Kayseri Erciyes Üniversitesi mezunuydu, İngilizce öğretmeniydi, KPSS'den dört defa yeterli puan almasına rağmen ataması yapılmadı, polis oldu. Diyarbakır Sur'da şehit oldu.

Türkçe... Nuri Akman, Erzurum Atatürk Üniversitesi mezunuydu, Türkçe öğretmeniydi, ataması yapılmadı, tezkere bıraktı, teğmen oldu, birliğini taşıyan helikopter Hakkari'de düştü, şehit oldu.

Matematik... Altuğ Pek, Adnan Menderes Üniversitesi mezunuydu, Matematik öğretmeniydi, ataması yapılmadı, ara tar iş yok, tezkere bıraktı, teğmen oldu. Diyarbakır Silvan'da şehit oldu.

Edebiyat... İsmet Fatih Alagöz, Dumlupınar Üniversitesi mezunuydu, Edebiyat öğretmeniydi, ataması yapılmadı, polis oldu. Sinan Çetin'in defalarca sabıkalı oğlu Rüzgar Çetin kafadan patlattı, şehit oldu, kan parası ödendi, herkes sustu, olan İsmet Fatih'e oldu.

Kimya... Gamze Filiz Arslan, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi mezunuydu, kimya öğretmeniydi, ataması yapılmadı, canına kıydı.

Beden Eğitimi... Tezcan Şentürk, Kırgızistan'da Jimnastik Enstitüsü'nden mezun oldu, Beden Eğitimi öğretmeni oldu. Türkiye'de denkliğini kabul etmediler, zaten burada okuyanları bile atayamıyoruz bir de yurtdışında okuyanları mı atayacağız dediler, öğretmenliği kabul edilmeyince, üç yıl iş aradı yok, mecburen maden ocağına girdi. Soma'da 300 arkadaşıyla şehit oldu.

Coğrafya... İbrahim Yeşilbağ, Coğrafya öğretmeniydi, memleket coğrafyasının her yerine gitmeye razıydı, ataması yapılmadı, dört yıl öyle dolaştı, gitti kendini astı, cebinden sadece altı lira çıktı.

Sınıf Öğretmeni... Nefize Özsoy, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi mezunuydu, sınıf öğretmeniydi, ataması yapılmadı, polis oldu, bir kız çocuğu annesiydi, ikinci altı aylık hamileydi, Mardin Midyat'taki bombalı saldırıda şehit oldu.

Sınıf Öğretmeni... Bünyamin Aydoğan, Niğde Üniversitesi mezunuydu, sınıf öğretmeniydi, kanun hükmünde kararnameyle öğretmenlikten ihraç edildi, amele oldu. Kahramanmaraş Afşin'de sulama hattı inşaatında çalışıyordu, vinçle kaldırılan dev boru üstüne düştü öldü.

Otomativ... Ali Sevim, Sakarya Üniversitesi mezunuydu, otomativ öğretmeniydi, ataması yapılmadı, polis oldu. Diyarbakır Sur'da şehit oldu.

Elektrik... Mustafa Öztürk, Gazi Üniversitesi mezunuydu, elektrik öğretmeniydi, ataması yapılmadı polis oldu. Beşiktaş'taki bombalı saldırıda şehit oldu.

En son...

Müzik... Şenay Aybüke Yalçın, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi mezunuydu, müzik öğretmeniydi, henüz 22 yaşındaydı. Batman Kozluk'taki terör saldırısında şehit oldu.

(Ulusal gazetelerimizden birinde yazan bir yazarımıza ait 13/06/2017 günlü köşe yazısından alıntılanmıştır...)

SONUÇ OLARAK; KOLAY YETİŞMİYOR GAMZELER, İBRAHİMLER, KENANLAR, CENNETLER, ŞENAYLAR VE DİĞERLERİ...

HEPSİ BU VATANIN ÇOCUKLARI, BU VATANIN EVLATLARI...

O ZAMAN ÖĞRETMENLERİMİZİ, ÖĞRETMEN OLARAK ATAMAYI; VE ÖĞRETMENLERİMİZİ, ÖĞRETMEN OLARAK YAŞATABİLMEYİ AMAÇ VE HEDEF YAPMALIYIZ KENDİMİZE, ONA GÖRE DE STRATEJİLER BELİRLEMELİYİZ...

BU VATAN EVLATLARININ BAZILARINA HAK ETTİKLERİ HALDE NEDEN ÖĞRETMENLİĞİ TATTIRAMAMIŞIZ?

ÖĞRETMEN OLARAK UZUN YILLAR BU VATANA HİZMET ETMEYİ, VATANINA MİLLETİNE YARARLI, MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİNE BAĞLI ÖĞRENCİLER YETİŞTİRMEYİ HAK ETMİŞ OLAN BU VATAN EVLATLARINI NEDEN YAŞAMIN İÇİNDE TUTAMAMIŞIZ?

YUKARIDAKİ ACIKLI VE YÜREK YAKAN HİKAYELERİ OKUDUKÇA KAHROLARAK BİR MAHCUBİYET YAŞAMIYOR MUYUZ? YAŞIYORUZ ELBETTE ÖYLE DEĞİL Mİ?

O ZAMAN, HEMEN, ŞİMDİ, ONLAR İÇİN YAPAMADIĞIMIZ GÖREVİ VE SORUMLULUĞU, BAŞKA KENANLAR, GAMZELER, ŞENAYLAR, ONLARLA AYNI ACI VE YÜREK YAKAN KADERİ PAYLAŞMASIN DİYE YAPMALIYIZ...

BU NEDENLE, GAMZELERİ ATAMALI, ŞENAYLARI YAŞATMALIYIZ...

ÇÜNKÜ BU ÇOCUKLAR, BİZİM ÇOCUKLARIMIZ... BU ÜLKENİN GELECEĞİ İÇİN ÖZ ÇOCUKLARIMIZA HER DAİM İHTİYACIMIZ VAR..

YARIN GEÇ OLABİLİR, BU İSİMLERİN YANINA BAŞKA İSİMLER DE KATILABİLİR, YÜREĞİMİZ KAN AĞLAYABİLİR, İÇİMİZ YANABİLİR...

BU VATANIN ÇOCUKLARINA, ‘ÖZ YURDUNDA GARİPSİN, ÖZ VATANINDA PARYA’ HİSSİNİ YAŞATMAKTAN USANMADIK MI?

KENANLARIN, NURİLERİN, NEFİZELERİN, ŞENAYLARIN VE DİĞERLERİNİN DEĞERLERİNİ VE İSİMLERİNİ BU HAYATTAN GÖÇTÜKTEN SONRA, ARAMIZDAN AYRILDIKTAN SONRA MI ANACAĞIZ, ANLAYACAĞIZ VE HİSSEDECEĞİZ?

SON OLARAK, ŞEHİT ŞENAY AYBÜKE YALÇIN ÖĞRETMENİMİZİN SAYGIDEĞER BABASININ ŞU SÖZLERİNİ, BU VATANIN ÖZ ÇOCUKLARINI BAĞRIMIZA BASMA, DIŞLAMAMA, ONLARA ‘GARİP, PARYA’ HİSSİ VERMEME NOKTASINDA MİLLİ BİR RUH ÜFÜREBİLİR DİYE DÜŞÜNEREK PAYLAŞMAK İSTİYORUM :

‘5 bin yıl değil, 500 bin yıl daha buradayız Allah'ın izniyle. Kimse bizleri yıldıramaz. Bu vatan tarihte Türk'tü bugün de Türk, yarın da Türk... Türk kalmaya da devam edecek. Ne mutlu Türküm diyene...’

(BU VATANIN ÖZ EVLATLARINA SAHİP ÇIKILMADAN, ONLARI DÜŞÜNEREK PLAN-PROGRAM YAPILMADAN NE MİLLİ NE DE YERLİ OLUNABİLİNİR)

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN
KamuAjans.com - Özel Haber

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yusuf Sevingen Arşivi
SON YAZILAR