Yusuf Sevingen

Yusuf Sevingen

Necmettin Öğretmenin Ardından

Necmettin Öğretmenin Ardından

Necmettin Öğretmenin Ardından...

Milli eğitim camiası özellikle 90’lı yıllarda teröre çok öğretmenini şehit verdi. Onun için fedekarlığın ve vefakarlığın sembolü olmuştur her öğretmen. Son olarak,  22 yaşındaki Şenay Aybüke YALÇIN öğretmenimiz hayatının baharında, Batman’da,  öğretmen arkadaşlarıyla birlikte okul dönüşü yolunda iken,  gerçekleştirilen bir terör saldrısı sırasında şehit olmuştu. Canımız yanmıştı ülke olarak. İçimiz kan ağlamıştı. Teröre lanet okumuştuk günlerce. Ve Aybüke öğretmenin seslendirdiği bir şarkıda dilinden dökülen  ‘beni öldürende yoktur din iman’ sözleri aylarca kulaklarımızda çınlamıştı.

Bu olaydan sonra  Urfa’da görevli  23 yaşındaki Necmettin YILMAZ  öğretmenimizin, yaz tatili için Urfa’dan memleketine giderken,  Tunceli’de bir grup terörist tarafından özel aracı durdurulmuş, yakılmış ve kendisi ise kaçırılmıştı. Günlerce arandı güvenlik güçleri tarafından. Ama ne yazık ki, canlı ya da cansız izine rastlanılamadı, yani bulunamadı. Her gece ettiğimiz dualar,  Necmettin öğretmenin sağlıklı bir şekilde ailesine ve öğrencilerine kavuşması içindi. Ama beklenilen iyi haber gelmedi. Tunceli’de, güvenlik güçlerince suyun içinde bir erkeğe ait cansız beden bulundu, yapılan teşhis neticesinde cansız bedenin günlerdir aranan Necmettin öğretmenimize ait olduğu saptandı. Necmettin öğretmenimiz de kalleşçe, kahpece  ve hunharca  şehit edilmişti. O da tıpkı Aybüke öğretmenimiz gibi hayatının baharındaydı, mesleğinin ilk yıllarındaydı.

Yine feryadımız arşa yükseldi, ağıtlarımız ve hıçkırıklarımız gencecik bir öğretmen içindi,  yüreğimiz yanıyordu, içimiz kan ağlıyordu,  isyanımız ise bu acımasız, kalleş ve kahpe teröre idi.
Tüm bu duygularımıza ve düşüncelerimize, TERÖRE KARŞI  ARŞA YÜKSELEN İSYANIMIZA  VE LANET OKUMALARIMIZA,  Tunceli CHP İl Başkanı tercüme oldu diyebilirim, bakınız ne diyor  Tunceli  CHP İl Başkanı:
’’NE İSTİYORSUNUZ, BU DAHA HAYATININ BAHARINDA,  ANNESİYLE,  BABASIYLA  YAŞAYACAK ÖMRÜ OLAN BU 23 YAŞINDAKİ  ÖĞRETMENDEN NE İSTEDİNİZ? BELKİ D,   YARIN BİR GÜN EVLENİP ÇOLUĞU İLE ÇOCUĞUYLA SEVDİĞİYLE YAŞAYACAK BİR ÖMRÜ OLAN BU ÖĞRETMENDEN NE İSTEDİNİZ? BU İŞLEDİĞİNİZ ADİ  CİNAYETLE SİZ BU COĞRAFYADA SADECE GENCECİK BİR İNSANI DEĞİL, İNSANLIĞI, VİCDANI, HAYSİYETİ, ONURU DA KATLETTİNİZ. NE İSTİYORSUNUZ? GENCECİK BİR İNSANI ÖLDÜRÜP SUYA ATMAK NEYİN NESİDİR? SİZİN ÖLÜYE DE Mİ SAYGINIZ YOKTUR? ÖLMÜŞ BİR İNSANIN SON BİR KEZ ANNESİYLE,  BABASIYLA BULUŞMASINA DA MI  SAYGINIZ YOKTUR? BİR ANNE BABA SON BİR KEZ ÇOCUĞUNA SARILMASIN MI? BU ZAVALLI ÖĞRETMENE,  BİR CENAZE NAMAZINI, BİR CENAZEYİ DE Mİ ÇOK GÖRDÜNÜZ? İKİ METRE TOPRAĞI DA MI ÇOK GÖRDÜNÜZ? EDEMEDİNİZ Mİ ONU YOLUN KENARINA BIRAKIP BİRİNİN ALMASINI EDEMEDİNİZ Mİ? GENCECİK BİR İNSANIN ÖLÜMÜNÜ  SUYA ATMAK NEYİN NESİDİR? BU, NEYİN NESİDİR? MUNZUR DAĞLARININ PİRÜPAK  SUYUNUN BU ADİ CİNAYETLE KİRLETMEYE UTANMADINIZ MI? KENDİNİZE MAL ETTİĞİNİZ ŞU DAĞLARIN ZİRVESİNE KURULMUŞ AĞALAR DİVANININ GÖLGESİNDEN DE Mİ, ONLARIN O IZDIRAP DOLU BAKIŞLARINDAN DA MI UTANMIYORSUNUZ? NE İSTİYORSUNUZ? BU, NEYİN DAVASIDIR? BU, NEYİN DAVASIDIR? NE UĞRUNA ÖLDÜRÜYORSUNUZ? NE UĞRUNA ÖLDÜRÜYORSUNUZ? BU KÖR ŞİDDETİN, BU KÖR TERÖRÜN SEBEBİ NEYİN NESİDİR? ATALARIMIZ, ANNELERİMİZ HUZUR GÖRMEDEN ÖLDÜLER. ARTIK BU ŞEHİRDE BİR DÖNÜM NOKTASINDAYIZ, BU BİR YOL AYRIMIDIR.’’ AYBÜKE ÖĞRETMENİMİZİN ARDINDAN,  ONUN SESLENDİRDİĞİ BİR ŞARKININ  ‘beni öldürende yoktur din iman’ SÖZLERİ  KULAKLARIMIZDA ÇINLAMIŞTI. NECMETTİN ÖĞRETMENİMİZİN ARDINDAN İSE CHP’Lİ  İL BAŞKANININ ‘MUNZUR DAĞLARININ PİRÜPAK SUYUNUN BU ADİ CİNAYETLE KİRLETMEYE UTANMADINIZ MI?’ SÖZLERİ TERÖRÜ LANETLERKEN DİLİMİZE PELESENK OLMUŞ DURUMDA. RUHUNUZ ŞAD OLSUN AYBÜKE ÖĞRETMEN, NECMETTİN ÖĞRETMEN  RUHUNUZ ŞAD OLSUN...

Saygılar... Yusuf SEVİNGEN

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yusuf Sevingen Arşivi
SON YAZILAR