Yusuf Sevingen

Yusuf Sevingen

Mustafa Kutlu, Bir Değerdir

Mustafa Kutlu, Bir Değerdir

2 Mart 2019 günlü ‘İnsan Evrilirken Eğitimde Tek Yol Devrim’ yazımda Mustafa Kutlu’ya atıf yaptığımı gördüm (http://www.kamuajans.com/insan-evrilirken-egitimde-tek-yol-devrim-makale,470622.html).

Sağlık Bakanı’nın şu Corona günlerinde Mustafa Kutlu’nun kitaplarını okumamızı salık vermesi, olay yaratacak bir hadise değildir. Bazıları gerçekten çok ön yargılı... Ön yargıları parçalamak, atomu parçalamaktan daha zor ne yazık ki. Ne çektiysek birbirimizi tanımadan etmeden ön yargılarla birbirimize yaklaşımlarımızdan çektik. Kurtulun artık şundan yahu! Hem kısır döngü hem de sıktı artık valla. Neyse...

Sayın Kutlu’yu tanımanız için söz konusu yazımdan bazı kesitler sunduktan sonra Mustafa Kutlu’nun bahse konu yazımda göndermede bulunduğum yazısını yeniden dikkatlerinize sunmak istiyorum.

Ama önce yazımdan kesitler:

...Acaba bu yapay tehlikelerin çanları boğazımıza sokulunca mı aklımız başımıza geldi? Ama görülen şudur ki DARBOĞAZDAYIZ sanki. Hem de nasıl! Öyle ki kelimeler kifayetsiz! İnsanın gırtlağına kadar geldi yani bu yapay tehlikeler. Sonra bu darboğazda ara bir çıkış kapısı. Her neyse...

...Sanki insanın içindeki derinlikte onu oraya çeken bir iyilik perisi var. İnsana özünü ve tözünü göstermek isteyen... İnsana, ‘ben kimim?’ sorusunu sordurup en sonunda ‘ben neymişim!’ sonucuna ulaştırmak isteyen... Yani ona kendisini anlatan ve tanıtan... Aslında Aziz NESİN de soy ismini bu maksatla ‘Nesin’ koymamış mıydı? Yunus Emre de ‘sen kendini bilmezsen, ya nice okumaktır’ dememiş miydi?..

... Zira insanlığın içi, yaşamda yapaylığı kaldıramıyor. Hatta yapaylığı içi almıyor. Tıkanmış ve dolmuş durumda yapay olana karşı. Şehirler bu nedenledir ki patlamaya hazır bir bomba!..

... İnsan yaşamında yapaylığın tuzu koktu.

Bundan dolayıdır ki insanlık bir yol arayışındadır. Velhasıl yapaya değil, doğala bir özenme ve özendirme söz konusudur. İşte tam da bu noktada eğilim bu yöne doğru denilebilir.

Sanki dünya tersine dönüyor yukarıda dediğimiz gibi. Ve insanlık, hayatı yapay zekaya terk etmeye evrilirken yaşamın tadını da doğal olanda bulacağına inanıyor ve bu inanç-duygu-düşünce eğilimi içinde kendisine türlü doğal yaşam yolları arıyor.

İşte geleceğin mihenk taşıdır bu inanç-duygu-düşünceye eğilim noktası. Unutmayınız bu eğilim, insanlığın yaşayacağı bir evrimin de habercisidir. İnsanlık için tipik ama özgün bir evrim olacaktır...

...
unutma
doğa ana bir ekoldür
doğal alanlar birer okul
engin
uçsuz bucaksız
özgürlüğü hissettirip
yaşamı tattıran
insanın kimliğini keşfettirip
ona kendisini insanlık tepsisinde sunan...

İşte Sayın Kutlu’nun yukarıda bahsettiğim yazısının olduğu ağ adresi:

https://www.yenisafak.com/yazarlar/mustafakutlu/kalbin-sesi-16861

Çocukların okuması için tavsiye edeceğim Mustafa Kutlu kitabı:

- Yıldız Tozu

Bir de Aziz Nesin’den bir kitap önerisinde bulunayım da bazıları yandaş olduğumu düşünmesin, Allah’ım ne günlere kaldık ya! Ama şu siyaset var ya şu siyaset, bizleri resmen birbirimize düşürdü.

- Şimdiki Çocuklar Harika

Büyüklere salık vereceğim Mustafa KUTLU kitabı ise:

- Mavi Kuş

Saygılarımla...

Yusuf SEVİNGEN


Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yusuf Sevingen Arşivi
SON YAZILAR