Yusuf Sevingen

Yusuf Sevingen

Mevzuattaki Öfke-Kin, ‘İlga’ Olsun

Mevzuattaki Öfke-Kin, ‘İlga’ Olsun

Malumunuz olduğu üzere revize edilen kanunlar, yönetmelikler Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girerler.

Ve sonunda, şu ibareler vardır:

MADDE ... – (...) Bu ... yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE ... – (1) Bu ... hükümlerini ... Bakanı yürütür.

İlgili kanun, yönetmelik, yukarıdaki ibarelerden de anlaşılacağı üzere yayım tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor ve ilgili bakan tarafından bürokrasi ile birlikte yürütülüyor.

Ama ne yazıktır ki, ülkemizde her dönem, kısmi ya da tamamen revize edilip yayımlanarak yürürlüğe giren ve yürütülen kanun, yönetmelik vs... bilumum mevzuat, birtakım duyguların esaretinden mi dersiniz, vesayetinden mi dersiniz, tesirinden mi dersiniz, ne derse deyin kurtulamıyor.

Sanki, bu duygular yürütücüler üzerinde hegemonya ve vesayet kurmuş.

Vesayetin ya da hegemonyanın bir kuruma, kişiye, topluluğa izafe edilmesi, bu duyguları görmezden gelmemize neden oluyor bence.

İşimize/işlemlerimize, duygularımızı karıştırdığımız içindir ki, bir türlü hegemonya ve vesayetin çizdiği kısır döngüden kurtaramıyoruz kendimizi.

Bu kısır döngünün içinde hapsediyoruz ülkemizdeki zamanı.

Ve ülkemizdeki zaman, ne kendini aşabiliyor ne de muasır medeniyetler seviyesine yükselebiliyor.

Soruyorsunuz, nedir bu duygular? diye.

Söyleyeyim:

Öfke ve kin.

Kanunları, yönetmelikleri öfke ve kin ile yürütürsek, geleceğe öfkeyi ve kini miras bırakırız.

Ve gelecektekilerin, kanunları, yönetmelikleri vs... öfke ve kin ile yürütmesinin kendilerince ‘meşruiyeti’ de tam da burada başlar.

Devamlı, bu duyguların etkisi, gücü ve gölgesi altında ancak intikam ve türevi duygular filizlenir, dallanır budaklanır, hatta palazlanır, sarar sarmalar, bir kuşatma ile kısır döngüyü çizer adeta. Ve döner dururuz, gittiğimizi sanır ama en sonunda başa geldiğimizi anlarız.

ARTIK, KANUNLARI, YÖNETMELİKLERİ ‘SEVGİ, HOŞGÖRÜ, BARIŞ VE SAYGI İÇİNDE YÜRÜTMELİYİZ’ ... YOKSA, ÖFKEMİZİN KONTROLÜNDE ÖLÇÜYÜ KAÇIRIRIZ...

Ve, öfkenin ve kinin, güç el değiştirdikçe nasıl yön değiştirdiğini gözlemleriz. Böyle yuvarlanır dururuz.

Ve inanınız, her halükarda üzülürüz. Biz, üzülürüz. Bizim evlatlarımız, üzülür.

Sormak lazım, 28 Şubat sürecinde, başörtüsüne ya da dindar insanlara kanunda, yönetmelikte yazılı olduğu için mi dini vecibeleriyle ilgili kısıtlama ve sınırlama getirildi?

Kesinlikle, hayır...

Bu kimselere, özgürlük kısıtlaması ya da sınırlaması, yukarıda da ifade ettiğimiz üzere ÖFKE-KİN duygularıyla yürütülen mevzuattan kaynaklanıyordu.

Zaten, başörtüsü serbestisi ile ilgili yasal çerçevede bir düzenleme de yapılmadı. Çünkü, böyle bir düzenleme yoktu. KAYNAĞI, KONTROLSÜZ VE ÖLÇÜSÜZ ÖFKE-KİN DUYGULARIYDI...

Başörtüsü serbestisi için yalnızca mevzuatın elindeki, içindeki, beynindeki, kalbindeki bunları sarıp sarmalamış ÖFKE-KİN duyguları İLGA edildi.

Ve başörtüsü, böylelikle özgürleşti.

Pekala, sormak lazım, şimdilerde var mıdır ÖFKE-KİN duygularının, mevuzatında yazılı olmadığı halde kısıtladığı ya da sınırladığı ÖZGÜRLÜKLER?

Cevabı size bırakıyorum.

Aşağıda, bir ayet ile bir filmden aldığım repliği paylaşıyor ve sizlerin dikkatine sunmak istiyorum:

‘Öfke, bir yüktür. Hayat, sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır... Buna kesinlikle değmez...’ (‘Fury’ Filminden)

''Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz. Bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevketmesin. Adaletli olun, çünkü o, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.'' (MAİDE SURESİ, 8.Ayet)

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN
KamuAjans.com - Özel Haber

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yusuf Sevingen Arşivi
SON YAZILAR