Yusuf Sevingen

Yusuf Sevingen

Kepçe Kepçe Müjde, Kaşık Kaşık Zam Oranı

Kepçe Kepçe Müjde, Kaşık Kaşık Zam Oranı

Akabinde memura ve emekliye verilecek enflasyon farkı belli oldu.

Türkiye’nin en büyük memur sendikasının Genel Başkanı Ali Yalçın, tüm bu olup bitenler karşısında açıklamalarda bulundu:

‘‘Sıradaki müjde ilave zam olmalı.’’

Öncelikle müjde sözcüğünün sözlük anlamı ne imiş, TDK’den bir bakalım:

‘‘Sevindiren haber, muştu.’’

3 Ocak 2023’te, saat 10.00’dan sonra Türkiye’nin en nüfuslu memur sendikasının Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon farkı ve zam oranı toplamını yani memur için öngörülen yüzde 16’lık zam oranını müjde olarak telakki etti.

3 Ocak 2023’te, saat 10.00’dan sonra Türkiye’nin en nüfuslu memur sendikasının Genel Başkanı Ali Yalçın, ikinci büyük müjde için bekleyişte… İkinci müjde arayışı ise zam oranının arttırılması ile alakalı… Önceki zam oranı da müjde, beklenen zam oranı da müjde… Müjdelerle dolu kafamız, allak bullak valla. Müjde üstüne müjde dedikleri de bu olsa gerek. Müjde telakkisinden müjde terakkisine… Bence bundan sonra müjdeyi derecelendirmeliyiz ve ona göre müjde ifade edilmeli, şöyle ki:

1. Derece müjde

2. Derede müjde

3. Derece müjde

4. Derece müjde

5. Derece müjde

Yani müjde dememeliyiz. Derecelendirerek müjde demeliyiz. Yoksa müjde sözcüğü gına getirir. Keşke şimdilik müjde yerine muştu deseydi… Müjde üstüne müjde olur mu yahu? Zam müjde olarak görülüyorsa neden iyileştirme yani ilave zam yani terakki beklentisi içine girilmiştir o zaman? Neyse inşallah müjdeyi sınıflandırırlar. Biz de müjdenin derecesini görmüş olur ve heyecanlanırız.

Bence nasıl ki öğretmenleri uzman, başöğretmen, düz öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen diye sınıflandırdık. Bu müjdeyi de sınıflandırma vakti geldi de geçiyor. Sınıflandırma için çalışmalar epey sürebilir. Bu süre zarfında bir müjde bir muştu demeliyiz. Bir müjde bir muştu, bir müjde bir muştu… Böylece müjde kabak tadı vermez. Ah, ah, Ali bey keşke muştu deseydi,Sayın Cumhurbaşkanı da müjde derdi.

Aslında Türkiye’nin en nüfuslu memur sendikasının Genel Başkanı Ali Yalçın, yoksa şöyle mi sesleniyor bizlere:

‘‘Hükümetimden her gelen ‘‘müjde’’ olarak kabulüm, yeter ki eksilmesin üye sayım, makam koltuğum.’’

3 Ocak 2023’te, saat 13.00’te Türkiye’nin en nüfuslu memur sendikasının Genel Başkanı Ali Yalçın’ın sabitlenmiş tivitine bakıyorum ve bu zam oranına niçin müjde dediğini anlıyorum.

Sabitlenmiş tiviti şöyle:

‘‘S Ö Z L E Ş M E L İ Y E ? ? ? ? ? Ş Ö L E N İ Cumhurbaşkanımız Sn.????? ?????? ????ğ??’ın katılımıyla Ankara’da düzenleyeceğimiz ‘Sözleşmeliye Kadro Şöleni’nde buluşuyoruz. ? ???? ???? ????: ??.?? ?????????? / ??????’’

Türkiye’nin en nüfuslu memur sendikası Genel Başkanı Ali Yalçın, 3 Ocak 2023’te ilan edilen zam oranı müjdesini yine 3 Ocak 2023’te, saat 14.00’te sözleşmeliye kadro şöleni ile katmerleyecek anlaşıldığı kadarıyla. Sabah müjde, öğlen müjde, akşam müjde…. Enflasyon karşısında ezim ezim ezilen ve adeta suyu çıkan memur için yazılan reçete: Sabah aç karnına müjde, öğlen yine aç karnına müjde, akşam yine aç karnında müjde…’’ Müjdeyi ye babam ye, ye babam ye… Kepçe kepçe müjde, kaşık kaşık zam oranı… Gerçek şudur ki zam ‘‘Müjde’’ ise bu enflasyonda oranı ‘‘Ar’’dır… Yani Müjde Ar…

Ve 3 Ocak 2023’te, saat 14.50 sularında Sayın Cumhurbaşkanı müjde üstüne müjde verdi. Yüzde 16’lık zam oranını ilave zam ile yüzde 25’e çıkardığını ilan etti.

Ali Yalçın’ın kısa pasını Sayın Cumhurbaşkanı yüzde 25’e tamamlayarak muştu vermiş oldu böylece.

Türkiye’nin en nüfuslu memur sendikası Genel Başkanı Ali Yalçın, ‘‘İnsanlar uyusun, bu kadar erken mesaiye başlamasın, güç elimde olsa bir gün, mesai başlama saatini 10.30 yaparım.’’ diyen Acun ILICALI kadar insanları hissetmedi, anlamadı ve heyecanlandırmadı. Zira elindeki güce değil, sırtını dayadığı güce güveniyor. Elindeki gücü kullanmak cesaret ve özveri ister, sırtını dayadığı gücü kullanmak ise en kolay ve konforlu olandır.

Halbuki ‘‘O’’ Türkiye’nin en nüfuslu memur sendikasının Genel Başkanı…

Neyse o sınandı ve kaldı.

Bakalım, bir hükümet değişiminde en nüfuslu memur sendikasının yeni genel başkanı ne yapacak?

Ali Yalçın’ın yolunu mu izleyecek?

Yoksa kendi yolunu mu?

Sınandığında kalacak mı, geçecek mi?

Zaman, herkesin gerçek yüzünü gösteriyor.

Saygılarımla…

Yusuf SEVİNGEN

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yusuf Sevingen Arşivi
SON YAZILAR