Yusuf Sevingen

Yusuf Sevingen

Bizim Öğretmen Okur, Döner Döner Bir Daha Okur

Bizim Öğretmen Okur, Döner Döner Bir Daha Okur

Öğretmen, bildiğiniz gibi işte, yine şamar oğlanı.

Gelen vuruyor giden vuruyor öğretmene. Anlayacağınız değişmiyor yani, tabiatın değil de, eğitim kanunu gibi.

Şimdi de, Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet ŞİMŞEK, okkalı bir Osmanlı tokadı ile öğretmenleri sarsıcı ve incitici bir açıklamada bulunmuş.

Okkalı bir Osmanlı tokadı etkisi yaratan, incitici ve sarsıcı o sözler şöyle:

‘’ÖĞRETMENLER YENİDEN EĞİTİLMELİ...’’

Sayın Bakanın bu sözlerine ilk tepki koyan, Sayın İsmail KONCUK olmuş ve Sayın KONCUK sosyal medya hesabından bu sözleri yakışıksız ve hakaret olarak değerlendirmiş.

Aslında haksız da sayılmaz bence. Haklılık payı var tabi.

Sayın Bakanımız, öğretmenlere yönelik bu sözleri ile öğretmenleri epey incitmiş, sarsmış ve üzmüştür.

Neden mi?

Bir kere, yeniden eğitilmeli, derken öğretmenlerin halihazır eğitimlerinin yetersizliğinden ya da eğitimsizliğinden dem vuruluyormuş ve bahsediliyormuş gibi bir anlam çıkarılıyor.

Böylece, Sayın Bakanımız, eğitimcilere, ‘eğitimsiz’ imasında bulunarak tarihe geçmiştir. Eğitim literatürüne de, öğretmenler için olumsuz bir anlamı ve algısı olacak olan yeni bir söz kazandırmış ve miras bırakmış oluyor: ’’EĞİTİMSİZ EĞİTİMCİ’’...

Yıllardır eğitime milyonlarca lira harcıyor ve yatırımlar yapıyoruz, ama ne yazık ki eğitim alanında bir arpa yolu yol alamıyoruz, aksine geriliyoruz.... Sayın Bakan, öğretmenlere yönelik incitici ve üzücü bu sözleri ile insanların algısında, ‘eğitimsiz eğitimcileri’ günah keçisi ve şamar oğlanı yapmış oluyor.... Her ne kadar Sayın Bakan öyle demek istemese de, eğitimdeki kötü gidişatın baş sorumlusu ‘EĞİTİMSİZ EĞİTİMCİLER’ olmuş oluyor...

Yıllardır milletin vergilerinden eğitime yapılan yatırımın ve büyük harcamaların bir fiyasko olduğu da böylelikle ortaya konmuş olunuyor. EĞİTİMİ, EĞİTİMSİZ hale getiren bir fiyasko...

Sayın Bakan, istemeden de olsa, öğretmenlere dönük ‘yeniden eğitilmeli’ ifadesi ile algılarda öğretmenler hakkında olumsuz düşünce ve duyguları meydana getirmiştir. Bence, hiçbir eğitimci bunu hak etmiyor. Hak etmediği gibi Sayın Bakanın öğretmenler için sarf ettiği malum sözleri, öğretmenlere yönelik insafsız yorumların da önünü açabilme riskini taşımaktadır. Onun için Sayın Bakanın bu sözlerine açıklık getirmesi gerekmektedir.

Aslında, hiçbir öğretmenin yeniden eğitilmesi lüzumu yoktur. Öğretmen, zaten uzun yılları alan bir eğitimin içinden gelmiştir. Ve bu eğitim, düzgün, doğru, hakkaniyetli ve fırsat eşitliği sağlanarak verildiği takdirde, yeterlidir kanaatindeyim.

Hepinizin malumudur ki, lise eğitimi ile son bulan 12 yıllık bir serüven. Akabinde 4 yıl süren üniversite eğitimi. KPSS-Alan Sınavı, bilahare mülakat, adaylık eğitimi ile ilgili süreç ve merkezi-mahalli hizmet içi eğitimler... Bu süreçlerde başarılı olanlar öğretmen olmaya hak kazanıyor zaten... Eğer ki, hala yetersizlikten bahsediliyorsa, yeniden başa saralım, deniyorsa o zaman öğretmenlerin eğitimlerine değil, öğretmenlere verilen eğitimlere bakmak ve onları sorgulamak gerekmez mi?

Ve öğretmenin, yukarıda zincirleme olarak ifade ettiğimiz eğitim serüveni, düzgün, doğru, hakkaniyetli ve fırsat eşitliği sağlanarak verildiği takdirde yeterli değil mi sizce?

Eğitim içindeki aksaklıklardan ve düzgün-doğru olmayan işleyişten ve bunların olumsuz sonuçlarından, ‘yeniden eğitilmeli’ denerek öğretmenin yetersizliğini sorumlu kılmak, bence haksızlık ve acımasızlık olur.

Ayrıca, öğretmen yeniden eğitilmeli, derken de üniversitedeki eğitimlerin, sınav sistemlerinin, mülakatların, adaylık eğitimlerinin de yetersizliği, doğru ve düzgün olmadığı ile ilgili bir itirafta bulunulmuş olmuyor mu? Bu nedenle resmin bütününe bakmaz gerekmez mi?

‘’Yeniden eğitilmeli’ deniyorsa, o zaman başa saralım ve insaflı davranıp öğretmenlerimizi üniversite sıralarına alarak işe koyulalım... Sonra yine önlerine yeterliliklerini ölçmek için KPSS koyalım, Alan Sınavı koyalım, Mülakat koyalım, Adaylık Eğitimleri ve Sınavlarını koyalım... Atanan ya da atanamayan her öğretmen, dönen bu çarkın üretimidir ve bu çark sizlerden yani hükümetimizden sorulur Sayın Bakanım...

Öğretmenler, emek ve alın teri ile öğretmen oldular, ’’yeniden eğitilmeli’’ demek daha öğretmen olamamış anlamına yol açabilir Sayın Bakanım...

Sayın Bakanım, o meşhur sözü öğretmenlere mi uyarlayalım? Bunu mu ifade etmemizi istiyorsunuz acaba?

‘’BİZİM ÖĞRETMEN OKUR, BAKANIMIZI MEMNUN ETMEK İÇİN DÖNER DÖNER BİR DAHA OKUR...’’

Saygı ve sevgi ile...

Yusuf SEVİNGEN
KamuAjans.com - Özel Haber

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yusuf Sevingen Arşivi
SON YAZILAR