Yusuf Sevingen

Yusuf Sevingen

Bir Mobbing Sopası: Performans Değerlendirmeleri

Bir Mobbing Sopası: Performans Değerlendirmeleri

Birkaç hafta önce Resmi Gazete’de yayınlanmış olan öğretmen strateji belgesinde, performans değerlendirmesinin hayata geçmesi/aktarımı ile ilgili hedefi, şu ifadelerle görmekteyiz:


Sayın İsmail KONCUK, hayatta bir karşılığı var mı, yok mu? sorusuna cevap bulmak ve performans değerlendirmesinin öğretmenler arasında kabulünü ölçmek, demokratik dayanağını test etmek için küçük çaplı bir anket çalışması yapıyor, son durum şöyledir:

Ve mahkemeler; müdürlerce öğretmenlere yönelik olarak yapılan performans değerlendirmelerine ve bu bağlamda verilmiş olan notlara ilişkin açılan davalarda, öğretmenler lehinde, performans notları aleyhinde, şunları gerekçe gösterip peş peşe kararlar veriyor:


Sonuç olarak, eğitim-öğretim ortamındaki mobbingin, kök salmaması, dallanıp budaklanmaması ve barış-kardeşlik ortamını bozmaması ve eğitim-öğretim ortamını sabote-provoke etmemesi için somut-objektif kriterlere dayanmadan öğretmene dönük yapılacak olan her türlü değerlendirmeden vazgeçmek bir sorumluluğun gereğidir diye düşünüyorum. YOKSA, BU DEĞERLENDİRMELER BİR TEHDİT VE SOPA OLARAK, AMACI DIŞINDA KULLANILARAK ARAÇSALLAŞTIRILABİLİR. BU BAKIMDAN, MOBBİNGİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜLMÜŞ OLUNABİLİNİR. VE EĞİTİM-ÖĞRETİM ORTAMI, HER TÜRLÜ MOBBİNG TEHDİDİNE VE İSTİSMARINA AÇIK HALE GELEBİLİR.
MOBBİNGİN ELİNE PERFORMANS SOPASINI VERMEYİN!.. BÖYLE BİR SOPA VERİLİNCE, ÖĞRETMENLERİN BAŞINA , EGOSU OLANLAR, NEFSİNE YENİLENLER, KİBİRLENENLER, KABADAYI KESİLİRLER ...
Mahkemelerin ve öğretmenlerin ‘Hayır!’ dediği performans değerlendirmelerine, dilerim, ilgili ve yetkililer de uyum sağlayıp, ayak uydurup ‘Hayır!’ diyebilme sorumluluğunu gösterebilir... Yoksa, ‘Evet!’ ısrarı ile ortaya koyulan zıtlaşma bir yarar sağlamaz...
EĞİTİM HAYATININ İÇİNDEN ALINAN YUKARIDAKİ AKTARIMLARIMIZ, PERFORMANS DEĞERLENDİRMELERİNİN EĞİTİM HAYATINA AKTARIMI İLE İLGİLİ PLANIN, BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜLMESİ GEREKTİĞİNİ TELKİN ETMEKTEDİR... GÖZLEMLERİMİZ NETİCESİNDE İZLENİMİMİZ VE ANLAŞILAN ODUR Kİ, EĞİTİM-ÖĞRETİM BÜNYESİ, BUNU KALDIRMAYA NAMÜSAİT...
Saygılar...
Yusuf SEVİNGEN 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yusuf Sevingen Arşivi
SON YAZILAR