Yusuf Sevingen

Yusuf Sevingen

Bedelli Yabancı Dil Öğrenimi

Bedelli Yabancı Dil Öğrenimi

Bilindiği üzere bazı pilot illerde, ortaokul 5.sınıflarda yabancı dil ağırlıklı sınıf uygulaması hayata geçmiştir.

Bu uygulama, gelecek yıllarda tüm Türkiye’ye yayılacak.

İngilizce ya da yabancı dil derslerinin ağırlıkta olduğu bu sınıflarda öğrenciler, sanatsal ve sportif derslerden yoksun kalıyor.

Bu uygulamanın hayata geçmiş olduğu pilot illerin birinden bir öğretmen arkadaşımızdan bir mesaj geldi.

Önemli bulduğum için bu mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum:

’’Merhaba. Bu ders yılında, okulumuzda 5.sınıflarda yabancı dil ağırlıklı sınıf uygulaması yapılmaktadır. Ben, bu uygulamanın şube rehber öğretmeni tarafındayım. Şöyle:

Okulumda, 5.sınıflardan birinin şube rehber öğretmeniyim. Geçenlerde, sınıf veli toplantısı yaptım.

Veli toplantısı sonrasında da, toplantıya katılan velilerle birebir görüşmelerde bulundum. Bu görüşmelerin konusu, öğrencilerin hem özel ve ders başarı durumları, ilgi-yetenekleri, sağlıklarıyla ilgiliydi.

Velilerden birisi, görüşme sırasında, çocuğunun tam bir ‘RESİM HASTASI’ olduğunu söyledi. Hatta, şunu dedi, oğlumun karşısına geçin, portrenizi bile çizer. Sevindim, mutlu oldum, öğrencimin bu yeteneğinin ve ilgi alanının geliştirilmesi için görsel sanatlar öğretmenine koştum. Görsel sanatlar öğretmenimiz, o sınıfa girmediğini, yabancı dil ağırlıklı olduğu için dersinin olmadığını ifade etti. O an öğrendim görsel sanatlar dersinin şube rehber öğretmenliği görevini yürüttüğüm sınıfta okutulmadığını. Bu, benim eksikliğim, bilgisizliğim ve ilgisizliğimdi aslında. Ama şimdi şunu düşünüyorum, bu çocuğun bu yeteneğini kim, hangi ders geliştirecek ve bir tuğla koyup yükseltecek? Ve yabancı dil ağırlıklı sınıflarda, çocukların yetenekleri ve ilgi alanları ile ilgili meydana gelen bu boşluk nasıl doldurulacak? Yoksa, bu yoksunluktan dolayı çocuğumuzun bu yeteneği körelip gidecek mi? Görsel sanat öğretmenimiz, görüşmemizin sonunda şunu söyledi, okulumuzda resim kulübü de olmadığına göre okul-ilçe-il-ulusal çapta düzenlenecek resim yarışmalarını bekleyeceğiz artık.’’

Gelen mesaj, gerçekten düşündürücü ve üzücü.

TAMAM, ÇOCUKLARIMIZ İNGİLİZCE YA DA YABANCI DİL ÖĞRENSİNLER, AMA YABANCI DİL ÖĞRENECEKLER DİYE SANATSAL DERSLERİ GÖRMEYEREK UNUTSUNLAR MI?

YABANCI DİL ÖĞRENİMİ, BEDELLİ Mİ YANİ?

VER RESİM, MÜZİK, BEDEN GİBİ DERSLERİNİ; AL İNGİLİZCE’Yİ, BÖYLE Mİ YANİ?

VARSA, BU DURUMU VE OLAYI ANLATSIN BANA BİRİSİ.

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN
KamuAjans.com - Özel Haber

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yusuf Sevingen Arşivi
SON YAZILAR