Yasin Erdem

Yasin Erdem

Teşekkürler Kaymakam Bey

Teşekkürler Kaymakam Bey

Bir özveri ve başarının gerçek hayata nasıl döküldüğünü bugün kaleme alacağım. Bir kaymakamın gençliği bağımlılıktan kurtarmak için yapmış olduğu projeden bahsetmek isterim. Günümüzde toplumsal yaşamın dejenerasyona girdiği düşünüldüğünde bir mülki amirin Aydın İli İncirliova İlçesi kaymakamı Ediz Sürücü’nün gençler için yaptığı özverili ve takdir edilecek bir hikâyeyi anlatacağım size. Sağlıklı Yaşam İçin El Ele Projesini hazırlayan Kaymakamımız projenin temel hedefini; birey daha bağımlılıkla tanışmadan harekete geçerek, bağımlılık eğilimi olan öğrencilerin belirlenip, bu eğilimin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarla koruyucu faktörleri geliştirmek ve risk faktörlerini azaltarak bağımlılığın oluşmadan önlenmesini sağlamak olarak belirlemiş ve bunu da başarmış. Kaymakamımız bu projeyle toplumumuzda gün geçtikçe eriyen gençliğin bağımlılık batağına düşmeden önce veya yatkın olan genç bireylere müdahil olarak günümüz sendromu olan bağımlılık illetinden kurtarmayı amaçlamaktadır. Bireyin bağımlı hale gelmeden önleyici faaliyetlerin etkin bir şekilde kullanılması anlamıyla ülkemizde bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Projeyi üç başlık altında toplamak gerekirse, Projede yer alacak öğrencilerin bilimsel verilerle tespit edilmesi, öğrencilerden sorumlu eğitim koçu mentör öğretmenlerle öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik sportif, sanatsal ve kültürel ve sosyal faaliyetlere dahil edilerek geniş kapsamlı Okul temelli önleyici çalışmaların yapılması, Proje değerlendirme sürdürebilirlik ve sonuç odaklı bir proje olduğu görülmektedir.
Müthiş bir analitik içeren projeden bahsediyorum daha önce hiç yapılmamış genç bireylerin bağımlılık illetine girmeden önleyici faaliyetlerle müdahale edilecek bir takım bilimsel bir planlama, kargaşalıktan uzak olduğu kadar sonuca ulaşılabilecek sürdürülebilirliği olan bu proje ile zor olanı yapıp başarıya ulaşılmış. Çağımızın en tehlikeli hastalığı bağımlılık artık yaş skalası o kadar küçüldü ki benim çocuğum yapmaz diye düşünmeyin arkadaş çevresi, muhit ve benzeri dış etmenler sayesinde bir bakmışınız ki çocuklarımız bağımlı olmuş ve bıraktırmak için kurum kurum gezeriz. İşte burada Kaymakamımızın yapmış olduğu bu projenin ne kadar önem arz etmektedir. Bu yöntemde başarı oranın % 75,74 olduğu belirtilirken bu oranın bağımlılığı önleme açısında önemli bir avaraj olduğunu söyleyebiliriz. Ebeveynlerin amaçları topluma sağlıklı bireyler yetiştirmek olduğu düşünüldüğünde bu projenin ne kadar önem arz ettiğini hepimiz farkında olmalıyız. Projenin tüm yurda yayılması sağlanmalı gençlerimizi bağımlılık hastalığından uzak tutmak için gereken her şey devletimizce yapılmalıdır. Gençlerimiz ülkemizin teminatlarıdır. Onları sağlıklı birey olarak yetiştirirken her dem yanında olamayız ama bu görevi devlet eliyle ikili ilişkilerle yapmak hem gençleri kötü yoldan uzaklaştırırken genç bireylerin devlete olan bakış açısını değiştirecektir. Projeyi ebeveynlerin okumasını isterim. Okumak isteyenler için http://www.tid.web.tr/idarecininsesi-dergisi-192sayi-kasım---aralık-2019 adresinde bulabilirsiniz.
Bir mülki amirin genç bireylerin elinden tutma azmini takdir etmeli ve önünün açılması sağlanmalıdır. Sıradanlıktan kopup halkın içine inebiliyor ve onların sorunları ile hem hal oluyorsa işte halk nazarında istenilen bir yönetici olur. Mülki amirin yalnız görevi kurumları sevk ve idare etmekten öte halkın her sorununa çözül bulmaktan geçer. Toplumumuzun yaralarını saran bir yöneticinin halk nazarında takdirden öte saygı ve sevginin büyüdüğü bir merkez olacağı unutulmamalıdır. Artık toplumumuzun iyi olması için tüm eforlarını sarf eden yöneticilere ihtiyacımız var. Genç bireyleri her türlü kötülükten uzak tutan halkın içinden çıkan yöneticilerin sayısının artması ve gereken yerlere gelmesi ülkemiz açısından önemli bir husus olarak görüyorum.
Devletin atamış olduğu mülki amirlerin halk için neler yapabileceğinin kanıtıdır. İmkânsızlıklar içinde devleti ve halkı için her türlü özveri içindeki yöneticilerimiz asla unutulmamalı her türlü destek verilmelidir. Buradan İncirliova Kaymakamımız Ediz Sürücü’ye göstermiş olduğu başarı için halkımız adına teşekkürü borç bilirim. Kaymakamımızın çalışma hayatında başarılar diler ve toplum için yeni projelerin devam etmesini dileriz. Teşekkür ederiz Kaymakam Bey…


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yasin Erdem Arşivi
SON YAZILAR