Yasin Erdem

Yasin Erdem

Tarım ve Hayvancılıkta Başarı Yöneticilerin Sahada Olmasıyla Başlar

Tarım ve Hayvancılıkta Başarı Yöneticilerin Sahada Olmasıyla Başlar

 Tarımda ve Hayvancılıkta günlük politikalar asla uygulanmamalı, kısa vadeli çözümler günü kurtarmaktan öteye gidemez. Kısa vadeli çözümler genellikle geri dönüşümü yüksek ekonomik zararlara yol açar. Ülkemizin Tarım ve Hayvancılığına kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yapmak zaruridir.
Tarım ve Orman Bakanlığının bu aralar kısa vadeli çözüm çalışmalarını önemsiyorum iyi niyetli bir yaklaşım olduğu aşikârdır. Yapılan bu çalışmaların orta ve uzun vadeli programlarla desteklenmesi ülkemizde bir dönem yaygın olan ve şuan kaybolan küçük aile işletmelerinin yeniden canlandırılması konusunda uzun vadeli bir çalışma yapmak elzem bir hal almıştır. İlk öncelik daha önce ki yazılarım da bahsettiğim damızlık sığırların kesilmesinin önüne geçilmesidir. Bu durum ortadan kaldırılmadığı sürece yapılacak önlemler iyi niyetten öteye gidemez.
Bakanlık planlama yapmak için kendi personelleri ve konuyla alakalı STK’lar ile çalıştay yapmalı, kısa, orta ve uzun vadeli program oluşturmalıdır. Sahada ne gibi eksikliklerin olduğu tespit edilip, acil eylem planı yapılmalı. Milli bir tarım politikası benimsenip, uzun vadeli hedefler oluşturularak, hedeflere ulaşmak için stratejik metotlar hazırlanmalı, günübirlik politikalardan uzak durulmalıdır. Tarım olsun, hayvancılık olsun konuyla ilgili sürdürülebilir programlar, finansman desteği ve bu programı denetleyecek yöneticiler atanması gerekmektedir.
Her ne kadar önlemler alınacak olsa da en büyük görev Tarım ve Ormancılık Bakanlığı taşra teşkilatlarına düşüyor. Burada personelin aktif olması çiftçiyle ahenk içinde çalışması durum tespitlerinin yerinde zamanında yapması çok önemli bir durumdur. Özellikle taşra teşkilatlarına atanacak yöneticilerin hem çiftçi ile uyumlu olması hem de personeliyle ahenk içinde çalışacak takım ruhuna sahip pratik çözümleri ve durum tespitini yapacak yetide ve ergde olan kişilerden seçilmesi önemlidir.
Seçilecek yöneticiler liyakat sahibi, iyi ilişkileri olan hatta ruhsal açıdan pozitif olan insanlar seçilmeli ki sorunların çözümünde hep pozitif yaklaşımıyla sorun çözme mahareti olan bakanlığın genelgelerini zamanında yerine getiren bireyler olmalıdır.
Makam merakı olan egoları ve ruhsal durumu bozuk olan insanların yöneticilik vasfı vermek ahengi bozup yapılacak çalışmalarında boşa gideceğini ifade eder. Bu yüzden aktif yönetici aktif çalışan başarı getirir. Büro personeli olmaktan ziyade saha personeli olmak tarım için daha anlamlı olacağı görüşündeyim.


Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yasin Erdem Arşivi
SON YAZILAR