Yasin Erdem

Yasin Erdem

Siyasette İletişim Becerisi

Siyasette İletişim Becerisi

İletişim insanoğlunun vazgeçilmez bir parçasıdır. Aralarındaki etkileşimi sağlayan yegâne araçtır iletişimdir. Duygu ve düşüncelerimizi karşımızdaki bireye aktarma sanatıdır. Bireylerin ihtiyaçlarını anlatmak için kullandığı bir çeşit metot olarak karşımıza çıkmaktadır. Modern çağda iletişim becerisi kuvvetli olana bireyler genellikle yaşam hattında başarılı olmaktadır. Çünkü ihtiyaç belirlemede iletişim becerisi kullanıldığı için bireylerin ihtiyaçlarının karşılanmasının karşılığı her zaman başarı getirmiştir. Birey karakterleri farklıda olsa genellikle dış ortama verdikleri tepkiler hep aynı tarzdadır. Kültürel farklılık gösterse de ihtiyaçlar hep aynıdır. İletişim becerisinin en önemli özelliği aktif dinlemektir. Karşındaki bireyin ne istediğini anlamak onun isteklerine kulak kabartmaktır. Buda insanlarla etkileşim içinde olmak ve aralarında dolaşmaktan geçer. Tabi bizler yaşayan varlıklar olduğumuz için etkileşimin her an her dakika olduğunu biliyoruz. Her meslek grubu için geçerli olan bir durumdur iletişim becerisi çünkü insanlar her daim ihtiyaçları vardır bunun da karşılanması gerekir. 

Özellikle siyasetçilerin iletişim becerisi açısından çok kuvvetli olmaları gerekmektedir. Halkın ne istediğini ne konuştuğunu her daim dinlemeleri gerekir. Buda halk arasında fazla mesai harcamalarından geçmektedir. Tabii bu kafimi hayır değil bunun yanında bireylerle samimi şekilde iletişim kurup onları aktif dinlemeleri gerekmektedir. Günümüzde halk siyasetçiyi seçimden seçime gördüğü için bu durumdan mustarip bir durumdadır. Salgın döneminde halkla iletişim kesilmiş körebe misali bilinmeze doğru yol alınmaktadır. Hele halktan kopuş ve ihtiyaçlarının belirlenmesindeki zafiyet ise ilerleyen dönemlerde sorunlara yol açacağı aşikardır. Bu süreç salgından önce başladı halktan kopuş ve iletişimin kaybolması 31 Mart yerel seçimlerinde Ana Muhalefet partisine yaradı. Sanmayın ki onların seçim beyanları iyi oluşundan değil, halkın içinde dolaşarak bireylerin ihtiyaçlarını belirleyip tevazu ile yaklaştılar ve birçok büyük şehri kazanmayı başardılar. Reele bakacak olursak onların nefesi de ancak seçime kadar oldu. Kazandılar ama halktan kopuşları çok hızlı oldu. Halkın ihtiyaçlarını unutup doktrin savaşına girdiler. Siyaset halk için yapılır ama sen kalkıp doktrin işine girersen başın devletle sıkıntıya girer. 

İktidarın özellikle yerelde halkın içine giren onların dertleri ile dertlenen söylediklerini dinleyen yönetici ve yerel siyasetçilere ihtiyacı var. Bölge milletvekillerinin sahada daha aktif olmaları gerekmektedir. Özellikle partinin menfaatleri önde tutulmalıdır. Bölgede hata yapan, halkın gözünden düşen ve bölgenin kültürel dokusuna aykırı hareket eden kişilerin bir an önce tasfiye edilmesi gerekmektedir. 

Halk iletişimi yüksek kendini anlayan yöneticiler istiyor. Kendi içlerinden gelen çekinmeden konuşabileceği isteklerini kendi şiveleri ile ifade edeceği kişiler işitiyor. İletişimin ne kadar önemli olduğunu artık her kesimin anlaması gerek, pozisyonu korumakla yerini sağlamlaştıracağını düşünen düşünce yapısı artık demode oldu. Artık halkla haşır neşir olan onların diliyle seslenen tevazu sahibi gerçekçi samimi kişilere ihtiyaç var. Sinsi yaklaşımla günü kurtarmak kendini kandırmaktan öteye gitmeyen bir yaklaşım olur. Tarihin tozlu raflarında bu karakterli kişiler oldukça çoktur. Önemli olan halkın gönlüne girmek onların sorunlarını çözmek bunun tadını almaktan geçer. 

Günümüz de artık iletişim becerisi yüksek olan kişiler başarılı olacağı apaçık ortada ikin bunun tersine işler yapmak saflıktan öteye gitmez. İletişim konusunda en başarılı lider olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı görüyoruz. Halkın içinden çıkarak halkın kalbinde taht kurmuşken onun halk nazarındaki kredisini kullanan yerel siyasetçilerin lideri örnek alıp halkla iletişime geçip onların ne istediğini anlamalarının zamanı geldi de geçiyor. Bölgelerinde başarı istiyorlarsa halkla iletişime geçip ne söylediklerine kulak vermekte fayda vardır. Bölge dokusuna zarar veren etik değerleri ve maneviyatı olmayan yöneticilerden kurtulmanın halk nezdinde kazdıracağı prestij ile onların hassasiyetini görüldüğünü hissettirmek gerekir. 

Başarı iletişim becerisi ile gelir, selamsız bandosu olursanız tarihin tozlu sayfalarında kaybolursunuz. Halk her şeyin iyisine layıktır.

Yasin ERDEM

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yasin Erdem Arşivi
SON YAZILAR