Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

SERVİS VE TAŞIT MUYENE ÜCRETLERİ ÇOK YÜKSEK!

SERVİS VE TAŞIT MUYENE ÜCRETLERİ ÇOK YÜKSEK!

Ne zaman Türkiye de bir seçim lafı edilse, 2018 de olduğu gibi başta sebze ve meyvede olmak üzere fırsatçılar fahiş fiyatlarla ortaya çıkıyor, vatandaşı sömürmeye başlıyor.

Son günlerde gıda fiyatlarını fahiş artırmaktan dolayı beş büyük market zinciri hakkında soruşturma başlatıldı. Ve 2018 de olduğu gibi market açarak ve ceza vererek bunu kırıyor.

Bir de servislerde ve taşıt muayenelerinde keyfi fiyat artışları görülmektedir.

Sıfır bir otomobil alındığında, garantisi süresince tamir ve bakımı, ilgili firmanın servislerinde yaptırma zorunluluğu var, aksi takdirde garantisi ortadan kalkmaktadır.

İşte bu sebepten dolayı, bu alanda serbest piyasa kurallarından kaynaklanan bir rekabet değil, daha ziyade bir tekelleşme söz konusu olmaktadır.

Otomobil servislerindeki yıllık bakımda yapılanlar, özel servisle karşılaştırıldığı zaman üç misli daha pahalı olmaktadır. Ama garanti bozulduğu için bir mecburiyet hâsıl oluyor ve bundan dolayı fahiş bir fiyat nedeniyle de vatandaş kazıklanıyor.

Şöyle ki, her yıl bakım yapılırken, tüm firmalar bir bakım ve parça değişikliği standardı geliştiriyor, kitabına uydurmak amacıyla da, bakım sırasında birkaç sayfa tutan bu standardı müşteriye okutmadan imzalattırıyor, belirlediği fahiş fiyat için de, müşterinin kendi kabul ettiği fiyat diyerek su üstüne çıkıyor.

Yine taşıt muayene istasyonları için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Hiçbir parça değişikliği olmadığı halde, hiçbir işçilik hizmetleri yapmadığı halde alınan fahiş paralar tüketiciler tarafından sürekli dile getirilmektedir.

2019 yılında aldığım Peugeot otomobilimin yıllık bakımı için üç yıldır servisine gitmekteyim. Her gittiğimde %100’ün üzerinde fazla fiyatlar ödemekteyim.

Bu yıl buna itiraz edince, küçük bir indirim yaptılar. Ama meblağ yine de geçen yılın iki misli, özel servislerin üç misliydi..Üstelik Halk Bankası ile anlaşması olmadığı için de, tek çekim alındı.Kendimiz taksitlettirince firmanın indirimi de gitti.

Bahane olarak bunların orijinal olması ve dövize endeksli olması uyduruluyor. Garanti sürecinde filtreler, yağ vs. Değiştirilmektedir. Bunların dövizle, orijinallikle ilgisi hiç yok.

Üstelik değiştirilen filtreler temiz ve kullanılır durumda olmasına rağmen yenisini takarak, bu fahiş fiyatın temelini hazırlıyorlar ve milli servet de heba oluyor.

Bu durum sadece Peugout servisleri için değil, daha önce çalıştığım Fiat servislerinde de ,Hyundai servislerinde de tanık oldum. Daha doğrusu, tüm servislerde durum aynı.

O zaman burada bir tekelleşme, bir keyfiyet, bir denetim boşluğu söz konusudur. Bundan dolayı vatandaşlar otomobil servislerinde fahiş fiyatlara maruz kalmaktadırlar.

Bence araç muayene istasyonlarının yaptığı işler, servislerde yapılmaktadır. Taşıt servislerine taşıt muayene yetkisi verilmeli, böylece rekabet ortamı yaratılmış olur.

Enflasyonun %20-25 olduğu ülkemizde servis ve taşıt muayene fiyatları %100-200 artmaması lazım. .

Bundan dolayı Ticaret Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığını göreve çağırıyorum.

Şemsettin CERAN

Eğitimci-ARAŞTIRMACI-YAZAR

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR