Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

Şanlı Mayıs-Kanlı Mayıs

Şanlı Mayıs-Kanlı Mayıs

Mayıs denilince Türk tarihinde biri şanlı, diğeri kanlı iki olay akla gelir.

İlki , Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla başlatılan bağımsızlık meşalesinin, yurt çapına yayılması hareketi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile şanlı bir şekilde sonuçlanmasıdır.

Bundan dolayı 19 Mayıs her yıl Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Bir diğeri de Türk demokrasi tarihinin utanç vesikası olan, %57,5 oy alan ve 502 milletvekili bulunan Başbakan Menderes ve bakanları Zorlu ve Polatkan’ın 27 Mayıs 1961’de idam edilmesi olayı, yani kanlı 27 mayıstır.

O zamanki muhalefet partisi ile kol kola girerek gerçekleştirilen bu darbe ve Türk demokrasi tarihindeki ilk askeri darbe olması yönünden önemlidir.

Ancak Anadolu’da kadınlar, demokrasi şehitlerini duvardaki halılarında kilimlerinde ,kalplerinde yer vermişlerdir. Ayrıca yargılamaların yapıldığı Yassıada-Demokrasi ve Özgürlük Adası adı ile müze haline getirilerek ahde vefa gösterilmiş ve unutturulmamıştır.

Darbeden sonra aynı zihniyet tarafından kurulan Adalet Partisi yeniden halkın teveccühüne mazhar olurken, darbeyle anılan o partiye Türk halkı hiçbir zaman iktidar yetkisi vermemiştir.

Ancak onlar, iktidar olmadıkları halde, muktedir olmuşlar, askeriyede, üniversitede, yargıda ve birçok yerde söz sahibi olmuşlardır. Seçilmiş iktidarlara kök söktürmüşlerdir. Rahmetli Demirel ve Özal’ın iktidarlılarını burnundan getirmişlerdir.

Aynı zihniyet ve yapılanmaların etkisi ve katkısıyla, 28 şubatta ,seçilmiş iktidarı, muhtırayla düşürmüş ve inançları ve kıyafetlerinden dolayı pek çok gence baskı uygulanmıştır.

Yine, ortada hiçbir şey yokken, darbe kültürü ile yetişmiş 103 emekli amiral , demokratik teamüllere aykırı olarak, hükümete gözdağı vermek için, muhtıra yayınlamışlar, kınaması gerekenler ,aksine destek vermiş ,ama yargı gereğini yapmaktadır.

Ancak bazıları, şimdi de bir suç örgütünün açıklamalarından medet ummaktadır.

Yani hep yan yollardan iktidara heveslenmektedir. Millet de kendi iradesi dışındaki bu düşünceyi hep sandığa gömmektedir.

Kanlı mayıslar yaşamamak için, yaşananlardan ders çıkararak demokratik teamüllere göre hareket edilmelidir.

İktidara olmak için, yan yollara sapmadan, milletin hoşuna gidecek kadrolarla ve vaatlerle ,millet terazisine çıkmak tek yol olmalıdır. 27 Mayıs 2021

Şemsettin CERAN
Eğitimci-Araştırmacı/YAZAR

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR