Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

PUTİN, HER DURUMDA DA KAZANAMAYACAKTIR

PUTİN, HER DURUMDA DA KAZANAMAYACAKTIR

Rus imparatorluğunu yeniden inşa düşüncesiyle Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşta 8. Günü geride bıraktık.

Putin’in düşündüğü ve planladığı gibi Ukrayna’nın kısa sürede teslim olma durumu gün geçtikçe ortadan kalkıyor. Ekonomik çöküntü, Batının izolesi, dünyanın dışlaması iyice köşeye sıkıştırmaktadır.

Binlerce askerinin öldürülmesi de moral bozmuştur. Putin, askerleri motive etmek için, savaş sırasında kendilerine, öldüklerinde de ailelerine yüklü maaş verileceğini ilan etmiştir.

Rusya, hem kendi ülkesinin ve insanlarının yoksulluğuna, hem de ticarette bulunduğu ülkelere zarar vermiştir. Avrupa ülkeleri Rusya’ya kara, hava ve deniz yolunu kapatmış, bankacılık faaliyetlerini sonlandırmıştır. Ayrıca vatandaşlarını ülke içerisinde izole etmiştir.

Ukrayna on binlerce sivil, asker kaybına rağmen, tüm alt ve üst yapıları yakılıp yıkılmasına, yoğun yiyecek, ilaç vb. Sıkıntısına ve tüm iş hayatının durmasına, başkenti Kiev Rus askerleri tarafından kuşatılmasına rağmen kahramanca direniyor, teslim olmuyor.

Ukraynalı bir milyona yakın kadın ve çocuk komşu ülkelere geçti, kalanlar da çok zor şartlarda, her an ölüm tehlikesiyle hayatlarını sürdürmekteler.

Özellikle Avrupa ülkeleri kendilerinden beklenmeyen bir şekilde, Ukrayna’ya asker desteği olmasa da askeri malzeme, maddi ve manevi olarak destek vermektedirler.

Ateşkes ve bir anlaşma için bir araya gelen iki ülke, görüşmelerinden de bir sonuç çıkmadı.

Başarısızlık hem Putin’in hem de süper güç olan Rusya’nın prestij kaybı olacaktır. Çevresindeki ülkelere söz geçiremeyecektir. Rus İmparatorluğu hayali de bitecektir.

Megaloman bir karaktere sahip olan Putin’in, şartlar aleyhine geliştiğinde son çare, nükleer silah kullanması ihtimal dâhilindedir. Çünkü kaybedecek bir şeyi olmayan kişi her türlü çılgınlığa başvurabilir. Bu da savaşının genişlemesine ve milyonlarca kişinin ölmesine neden olacaktır.

Ülkemiz çok doğru ve tarafsız bir politika izlemesine rağmen, savaş ülkemiz de ekonomik kayıplara ve enflasyon artışına neden olmaktadır. En çok yaş meyve-sebze ihracatımızı yaptığımız, en çok turist gelen ülkeler olan Rusya ve Ukrayna’nın savaş halinde olması, ülkemiz ekonomisini ve turizmini olumsuz etkileyecek, enflasyonu da bir miktar artıracaktır.

Aslında mevcut durum, bir yönüyle de dünyanın süper gücü de olsan, saldırgan olursan karşılığını alırsın ve dışlanırsın. Avrupa bu savaşta bunu ispat etmiştir. Yayılmacı ülkelere iyi bir ders vermiştir.

Dünya kamuoyunun gözünde savaşın galibi mazlum Ukrayna ve Başkanı Zelnsky olacaktır.

Rusya ve Putin savaşı kazansa bile, savaş suçu işlediği için, tazminatlara ve cezalara çarptırılacak ve devam ederse, ABD ve Avrupa’nın ambargolarıyla zora girecek, Batıdan soyutlanacaktır.

Yani Putin, her durumda da kazanamayacaktır.

Şemsettin CERAN

Eğitimci-Araştırmacı-Yazar-ANKARA

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR