Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

Öğretmenevleri, Turizm Uygulama Oteline Dönüşsün

Öğretmenevleri, Turizm Uygulama Oteline Dönüşsün

Millî Eğitim Bakanlığında Bakan değişikliği oldu. Memleketimize hayırlı olsun.

Ancak eğitimin mutfağında kırk yıl geçirmiş, dünyanın eğitim alanında en gelişmiş iki ülkesi Finlandiya ve Almanya’da eğitimle ilgili incelemeler yapmış, ”Eğitimde Yeniden Yapılanma” kitabını yazarak ,eğitim sistemimizde halen uygulanan birçok projeyi hazırlayan birisi olarak, birkaç defa ilettiğim önerilerime, daha önceki Bakanlarla hep görüşürken, giden Bakanla bir görüşme ve geri dönüş olmadı .Buna müşavere diyoruz. Umarım yeni Bakanımız müşavereye ve geri dönüşe açık olur.

Öğretmenlerin kendilerini güvende hissettiği, en huzurlu, en mutlu olduğu yerlerin başında öğretmenevleri gelmektedir.

Ancak mevcut öğretmenevleri, uygulama otelleri bu haliyle bir milyon aktif, bir o kadar da emekli öğretmen ve aileleri ile birlikte birkaç milyon kişinin taleplerini karşılayamıyor.

Mevcut öğretmenevleri, özellikle tatil dönemlerinde ,bürokrat ve siyasi kişilerin ağırlama yerleri olarak kullanılmakta ,bu durum da buralarda öncelikli kalmaları gereken öğretmenlerimizin büyük tepkisine yol açmaktadır.

Şahsen kırk yıl bu mesleği yapmış birisi olarak, özellikle tatil dönemlerinde buralarda kalabildiğimi hatırlamıyorum, belki dönem dışı kalmışlığım olabilir. Hele otuz yıldır yaşadığım Ankara’da, daha bir gün Başkent Öğretmenevinin imkanlarından faydalanamadım. Bu durum sadece benim için değil, milyonlarca öğretmenler için de geçerlidir.

Buna karşılık, daha mütevazi, daha ucuz uygulama otellerinde kalmışlığım çoktur. Aksine buralarda siyaset ve bürokrat kişiler tenezzül etmedikleri için kalmamaktadırlar. Kalanların büyük kısmı da öğretmenlerdir.

Bundan dolayı eğitimcilere ve eğitim sistemimize bir katkısı olmayan, mevcut öğretmenevleri kapatılmalı ,bünyesinde uygulama oteli olan otelcilik-turizm meslek liselerine dönüştürülmelidir. Mevcut fiziki alt yapıya, öğrenci alımı ve öğretmen ataması ile sistem başlatılmalıdır.

Hatta , arz talep dengesi çerçevesinde işsiz, mesleksiz öğrenci yetiştiren bazı liseler de uygulama oteli olan Otelcilik-Turizm Meslek Lisesine dönüştürülmelidir.

Yeni Bakanımızın ilk icraatlarından birisi de mevcut öğretmenevlerini ,uygulama otelli otelcilik-turizm meslek liselerine dönüştürme olmalı, böylece Almanya’daki gibi, meslek liselerinin genel eğitimdeki oranı %65’e çıkmış olur.

Bunun temel amaçları, bir turizm ülkesi olan ülkemize ara eleman yetiştirme eğitimini verme, öğrencilerini üniversiteye hazırlama, öğretmenlere ucuz tatil yapma imkânı ,en önemlisi de mezunların kolayca iş bulmaları olacaktır.

Buralar kar maksatlı kurumlar olmayıp, eğitim ve hizmet amaçlı olduğu için zarar eder mantığı asla düşünülmemelidir.

Farklı adlarla da olsa meslek liselerinin Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü adı altında bir genel müdürlükte toplanması doğru bir karar ama, farklı adlardaki okul isimlerinin de aynı adla anılması kavram kargaşasına neden olmaktadır. Sağlık Meslek Lisesi, Otelcilik-Turizm Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi gibi. Adlandırma daha doğru bir ifadedir.

Yine bazı meslek liselerine mülakatla öğrenci alınması da öğrencilerin gözünü korkutmakta ve bu okullara talepte düşmelere neden olmaktadır.

Bir de aynı maksatla ,bünyesinde uygulama oteli olan, özel otelcilik-turizm meslek lisesi açılması da teşvik edilebilir.

Maksat öğretmenlerimizin huzur ve güven içerisinde, bütçelerine uygun , kendilerini rahat hissedeceği yerlerde kalabilmesidir.

Bu arada ,şu an öğretmenevlerinin otel ve lokallerinde , öğretmenler, müdür ve müdür yardımcısı olarak görev görev yapmaktadır. Bence öğretmen, otel-lokal müdürlüğü yapmamalıdır.

Mevcut öğretmenevi yöneticilerinin de müstahakları korunarak, alanlarıyla ilgili bir okula yine yönetici olarak veya öğretmenevleri otelcilik-turizm meslek lisesine dönüştüğünde bu okullarda yönetici olmalıdırlar.

Şemsettin CERAN

Eğitimci-Araştırmacı/YAZAR-ANKARA

“Eğitimde Yeniden Yapılanma” Kitabının Yazarı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR