Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

MİLLET BAHÇELERİ ve TANITIM GÜNLERİ

MİLLET BAHÇELERİ ve TANITIM GÜNLERİ

Millet Bahçesi açılmadan önce, şehir tanıtım günlerine, pek gittiğimi hatırlamıyorum. Ancak geçen hafta Ankara’da Millet Bahçesinde açılan Ordu Tanıtım Günlerini ziyaret ettim.

Bartın’dan öteye Karadeniz bölgesini gitmem nasip olmadı. İnşallah en kısa zamanda oraları görme imkânım olur. O yüzden çok ilginç buldum.

O bölgeden pek çok arkadaş, dost tanıdım. Hepsi enerji yüklü, neşeli, nükteli, çok açık sözlü kişilerdir. Çabuk düşünüp, çabuk hareket ederler.

Dikkatimi çeken bir hususta, çoğunun yayla havasından olacak galiba, kilolu ama çok hareketli olmalarıdır.

Sergiledikleri performansıyla mahalli sanatçılar, Zülfiye & Erdoğan Şahin çok hoşuma gitti. Yöresel yiyeceklerden, yöresel sanatçılardan, folklorlarından çok keyif aldım. Hele “ellik “ türküsü ve dansı çok hoşuma gitti.

Her ilçenin organize olmuş dernekleri Ankara’da da yerini almıştı. Tanıtım vesilesiyle da tüm hemşeriler bir araya getirilmiş, güzel bir ortam sağlanmıştı.

Tanıtım günleri, hem illerin tanıtımına, ticaretine, turizmine, hem de hemşerilerin bir araya gelmelerine katkı sunmaktadır. Herkes ailesiyle, çocuklarıyla özgürce eğleniyor, yiyiyor, içiyor. Bu arada esnafta bayram yapıyor.

Dernek yöneticileri buralarda kendilerini tanıtıyor, istikballeri ile ilgili reklamlarını, özellikle mahalli sanatçılar yoluyla ortaya koyuyorlar

Bir kez daha demokrasinin güzel nimetlerini oradakilerle birlikte, ben de içime doyasıya çektik.

Aslında bu organizeyi, bu ferahlığını Millet Bahçesi sağlıyor. Şehirlerde bunalan, strese giren insanlar gerek yalnız başına gerek ailesiyle gelerek doğanın içerisinde nefes alıyorlar. Aynı huzur ve mutluluğu bende yaşıyorum

Ankara’ya ilk geldiğim yılları hatırlıyorum. Gençlik Parkı dışında nefes alacak hiçbir yer yoktu.

Şimdi Mogan Gölü ,Eryaman Gölü ,Çubuk Barajı, Mavi Göl çevrelerinde harika piknik alanları, ayrıca her ilçede halkın ferahladığı çok devasa parklar yapıldı.

Millet Bahçeleri sadece Ankara’ya değil, her vilayete ayrı bir hava ve ferahlık, sosyal, kültürel ve ticari yönden büyük bir etkileşim katmaktadır. Yapanlardan bir kez daha Allah razı olsun.

Ayrıca milyarlarca lira harcanarak yapılan, ancak şu an âtıl durumda olan Ankapark’ın, tekrar hizmete açılması, bu konuda uzlaşılmasını, milli servetin heba olmaması adına bir Ankaralı olarak rica ediyorum.

Bu arada bizim oralar; Nevşehir, Kırşehir, Yozgat’tan da böyle tanıtım günleri bekliyoruz. Belediye Başkanlarına duyurulur.

Şemsettin CERAN

Eğitimci-Araştırmacı-YAZAR/ANKARA

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR