Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

MEB Otelleri Kime Hitap Ediyor?

MEB Otelleri Kime Hitap Ediyor?

MEB Otelleri derken, öğretmenevleri ve uygulama otellerini kastetmekteyim.

İki hafta önceki köşe yazımda, mevcut öğretmenevlerinde öğretmen dışında siyasi-bürokrat kişiler kaldığını, yüksek fiyatıyla öğretmenlere hitap etmediğini, bu yüzden öğretmenevlerinin uygulama otellerine dönüştürülmesini yazmıştım.

Uygulama otellerinin, öğretmenlere hitap ettiği doğru, ama fiyatlarının eskisi gibi ucuz ve indirimli olmadığı, özel otellerden farkının olmadığını ve işletme mantığında sorunlar olduğunu, turizmin başkenti Bodrum Turgut Reis Uygulama otelinde yaşayarak gördüm.

Bodrum Turgut Reis Otelinin internetteki yüzme havuzlu, asansörlü, süit odalı, açık büfe kahvaltı vb. Tanıtımına kanarak kırk yılın başında ilk defa oraya gittik.

Otele gelince şokları yaşamaya başladık. Önce fiyatının kişi başı 180 Tl, öğle yemeği hazır köftenin kırk beş, akşam yemeği kanat 45 TL, bir çayın 5 TL olduğunu, üç kişi kaldığı düşünülürse kişi başı günlük 300 TL, üç kişi 900 TL beş gün kaldıkları düşünülürse 4.500 TL ödemesi gerekir. Bu kadar parayı verecek emekli bir öğretmen var mıdır? Üstelik öğretmene, indirim de yok. Beyler siz ya hesap bilmiyorsunuz ya meslektaşlarınızla alay ediyorsunuz.

Üstelik internetteki tanıtım sayfasında aktif olduğu yazılan havuz çalışmıyor, çukur halinde gözü tırmalıyor, asansör çalışmıyor, çamaşırı asacak bir alet yok, açık büfe denilen sabah kahvaltısı tabldot biçiminde, 67 odanın çoğu atıl durumda. Bahane korona ve eksik personel

Biz de beş gün kalma planını zorunlu olarak iki güne düşürdük. Orada kalanlar esas şoku 29 Ağustos sabahı sabahleyin elektriklerin, suların da kesik olması dolayısıyla yaşadılar.

Acaba bu durum özel bir otelde olur muydu? Asla olmazdı. Çünkü elektrik kesik olunca devreye jeneratör, su kesik olduğunda depodaki su devreye girerdi. Havuz mutlaka faaliyette olurdu.50 oda asla atıl bırakılmazdı. Bu işler, bu otelde korona bahanesiyle yapılmamış

Ayvalık uygulama otelinde havuz ve tüm odalar faaliyette, burada korona yok mu? Özel otellerde korona yok mu? Bu tamamıyla bir idari beceriksizlik ve vurdumduymazlıktır. Üstelik aynı kesintiler arada yaşanıyormuş. Bir jeneratör ve su deposu tahmini 15-2O Bin TL. Bunu okul karşılayamıyorsa, İlçe, İl MEM’ veya Bakanlık karşılar, tabi müracaat yapıldıysa.

Otelde üç gün boyunca resepsiyon memuru dışında görevlileri, iş başında değil, sadece kahvaltı masasında gördük. Onun dışında otelde ve çevresinde in cin top oynuyor.

Bu işletme mantığı; temel eksiklikler, bahanelere sığınma otellerin çoğu yönetiminde mevcuttur. Otel fiyatlarını ve öğretmen indirimlerini Türkiye genelinde MEB belirliyormuş.

Bu konuda MEB, Orduevlerini ve Polis evlerini örnek almalıdır. Buraların emekli-çalışan mensupları, buraları ikinci evleri olarak görürken, MEB’den emekli olmuş, hiçbir sosyal hakkı bulunmayan emekli öğretmene sıradan muamele edilmesi kabul edilemez.

Sayın Bakan Mahmut Özer, bu konuyu tekrar bir değerlendirin, mensuplarınıza sahip çıkın.

Bir sözüm de öğretmen sendikası Genel Başkanı Ali Yalçın’a olacak. Emekli ve çalışan öğretmenlerin temsilcisi olarak MEB ile görüşmelerde, hiçbir sosyal hakkı olmayan, mağdur, emekli meslektaşlarınıza sahip çıkın.

Sizler de emekli olacaksınız. Hem maaşınız azalacak, hem ek ders, aile ve çocuk yardımı almayacaksınız, hem de 30-40 yılın ardından bir tatil yapma imkanından yoksun olacaksınız. Hem de kendi evinizde sıradan, hatta ikinci sınıf bir muamele göreceksiniz. Bunlar öğretmenlerin sahipsiz olduklarının ispatıdır.

Millî Eğitim Bakanlığı, bu konuyu tekrar masaya yatırmalı, buralarda öncelikli öğretmenler kalmalı, öğretmenlere indirim olmalı, işletme mantalitesi devlet memurları mantığına göre değil, özel sektör mantığıyla yürütülmeli, tıpkı hastanelerde olduğu gibi, temizlik, bakım-onarım ,yeme-içme işleri satın alma yoluyla şirketlere verilmelidir.

Böylelikle hem işletme mantığı hem kalite hem fiyat değişecektir. Kar gayesi gütmeyecek, sürümden kazanacak ve o zaman MEB otelleri, öğretmenlere hitap etmiş olacaktır.

Bu arada yeni öğretim yılı; meslektaşlarımıza, yavrularımıza ve milletimize hayırlı olsun.

Şemsettin CERAN
Eğitimci-Araştırmacı/YAZAR-ANKARA
ceran54@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR