Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

İYİLEŞTİRMELER VE YANSIMALARI 

İYİLEŞTİRMELER VE YANSIMALARI 

Bunu ortadan kaldırmak, vatandaşların hayat pahalılığı altında ezdirmemek için Hükümet, her meslek gurubuna iyileştirmeler yaptı

İlk olarak Hükümetin aralıkta asgari ücreti 8.506 TL’ye çıkarması, aileleriyle birlikte 15-20 milyon garibanın yüzünü güldürdü.

Ardından milyonlarca insanın bizar olduğu emeklilikte yaşa takılanların 23 yıldır emekli olamamaktan kaynaklanan hayati sorunu, yaş sınırının kaldırılması kararı ile ilk etapta 2 Milyon 250 Bin, ardından 4-5 milyona yansıyacak olması, yine aileleriyle beraber 10 milyonu mutluluğa boğdu.

Çıkmadan önce gereksiz tartışmaların çokça yaşandığı kariyer basamakları sınavı sonucu, 516 bin öğretmen uzman öğretmen, 68 bin öğretmen başöğretmen oldu. Maaşlarında 2-4 bin lira artış olacak. Ocakta öğretmen, sağlıkçı, polis, din görevlileri ve bazı mesleklere ve emeklilerine tanınan 3600 ek gösterge ile de emeklilerimiz nefes alacaktır.

Ayrıca tüm memur ve emeklilere ocakta normal artış dışındaki yapılacak iyileştirme de, 30 milyon memur ve emeklisini rahatlatacaktır.

Bunun yanında, üreticilerimiz, çiftçilerimiz de unutulmadı. Gübre ve yem fiyatları nisan sonuna kadar sabitlendi ve geçen yıla göre mazot ve gübre yardımı %150 artırılarak dekar başına 210 TL’ye çıkartılması ve ödemelerin yılbaşında sonra hemen yapılacak taahhüdü çiftçilerimizi umutlandırdı.

Ayrıca esnafa, sanayicilere pek çok ucuz kredi avantajları sağlandı. Öğrencilerin kredileri artırıldı, Kredi borçları faizi ve pek çok cezalar silindi.

Fakir fukaraya, yaşlı, engelli vatandaşlarımıza yapılan sosyal yardımlar da ülke koşullarına göre yeniden düzenlendi.

Tüm bu iyileştirmeler, vatandaşlarımızın önce cebine, sonra mutfağa yansıyacak, ardından pazara, ekonomiye, sosyal hayata ve doğal olarak da sandığa yansıması olacaktır.

Çünkü insanlar vaatlere göre değil, icraata bakarak tercihini kullanmaktadırlar.

Bazı anket şirketleri bu iyileştirmelerin sandığa birkaç puanlık bir yansıması olacağını söylemektedirler. Bunlardan dolayı seçimin nisana çekilebileceği söylenmektedir.

Ama en doğru kararı sandıkta ferasetli Türk halkı verecektir. Bekleyip göreceğiz.

Bunların yanında, Karadeniz’de, Sakarya’da, Cudi’de, ve yurdun pek çok bölgesinde petrol, doğal gaz bulunması ve bir kısmının mart ayında da evlere verilecek olması milletimizin tümünü sevince boğmuştur.

Ayrıca bir zamanlar ülkemizin bir numaralı sorunu olan bölücü terörün yurtiçinde, yurt dışındaki uzantılarının ortadan kaldırılma çabaları halkımızın devletine ve hükümetine olan güvenini daha da pekiştirdi.

Sonuçta hükümet, devletin tüm imkânlarını bir şekilde yurttaşlarına dağıtması, insanlarımızın devletine, devleti yönetenlere karşı itimadını, güvenini büyük ölçüde pekiştirmiştir.

Halkımız şimdi ülkeyi yönetenlerden, bu artışların erimemesi için, enflasyon ve hayat pahalılığının biran önce durdurulmasını beklemektedir.

Bir zamanlar gıpta ile baktığımız Avrupalılar, soğuk kış geçirirken, ülkemiz pahalı da olsa sıcak bir kış geçirmektedir. Bu yüzden ülkemiz bir cazibe merkezi haline gelmiş ve turist sayısı en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutlar, felaketlerden ve salgınlardan uzak, barış ve huzur içinde güzel bir yıl geçirmelerini yüce Rabbimden niyaz ederim.

Şemsettin CERAN

Eğitimci/Araştırmacı-YAZAR/ŞAİR

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR