Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

FUTBOLCULARIN GÖZÜNÜN KURDUNU KIRDI AMA... 

FUTBOLCULARIN GÖZÜNÜN KURDUNU KIRDI AMA... 

Bu deyimin anlamı ; ” Gözünü korkutmak, gözdağı vermek.” Demektir. Daha çok bir topluluğu, bir sınıfı, bir okulu, bir takımı korkutma amaçlı olarak, elebaşısını değil, daha ziyade gözünü kestirdiği, kişiye fiziksel, psikolojik şiddet uygulamaktır.

Nereden çıktı diyorsanız, FB-Dinamo Kiev maçında FB Teknik Direktörü Jorge Jesus, ikinci yarı oyuna aldığı Emre Mor’u 22 dakika sonra oyundan çıkardı. Neden aldığı ile ilgili yaptığı açıklamada, “ Yetersiz kaldığını, karşısında oynayan rakibini takip edemediğini.” Söyledi.

Benzer bir olayı Beşiktaş antrenörü Valeren İsmail de yaptı. Hazırlık maçında sonradan oyuna soktuğu Serdar Saatçi’yi, aynı nedenlerle 7 dakika sonra oyundan çıkardı.

Yani iki yabancı teknik direktör, sözde disiplin tesis etme adına iki Türk gencinin gururuyla oynadı.

Bu olaylar beni okul yıllarıma götürdü. İlkokulda ve ortaokulda okurken, bazı öğretmenlerimiz, bizleri terbiye etmek, korkutmak, gözdağı vermek, amiyane tabirle gözümüzün kurdunu kırmak maksadıyla, elebaşı, yaramaz, kalıplı öğrencileri değil, nerede ufak tefek, masum arkadaş varsa onu gözüne kestirir ve ona şiddet uygulardı.

Burada dikkat çeken iki yabancı hocanın, yabancı bir futbolcuyu değil de ,neden gariban iki Türk oyuncuya bir nevi psikolojik şiddet uygulamalarıdır.

Eğer yabancı bir futbolcuya böyle bir hareket yapsaydı, hemen menejeri, ardından, ülke kamuoyu, ardından da FİFA, profosyenel bir oyuncuya psikolojik bir şiddet uygulamaktan, duruma el kor, yapan hoca hakkında inceleme başlatırdı.

Ama gariban Türk oyuncularına arka verecek kimse yok. Kamuoyuna sorsan, bunlar hak etmiş, der.

Maalesef iki yabancı teknik direktör genç Türk futbolcularına şamar oğlanı muamelesi yapmışlardır. Bunun yöntemi asla böyle değildir. Eğer yeterli kondisyonu yoksa oyuna almazsın, çocukların gururuyla, İstikballeriyle oynamazsın.

Ama bundaki maksat kendi getirdikleri futbolcuları değerli, yönetimin aldığı futbolcuyu değersiz göstermektir.

Bence FB Teknik Diröktörü Jorge Jesus’un, hocalığını, taktiğini, tekniğini, kurt hoca olduğunu bilmem ama getirdiği tüm yabancı futbolcular sınıfta kalmışlardır, Hepsi mevcutlardan ve gönderilmek istediklerinden bir üstünlüğü yoktur. Ama yönetimin eli kolu bağlıdır, her dediğini yapmak zorundadır. Sözde şampiyonluk garantisi vermiştir. Ya olmazsa boşa milyon dolarlar verilerek alınan transferler yine elde kalacaktır.

Yine hiç ihtiyaç olan bölgeye değil de ihtiyaç olmayan orta saha bölgesine bir sürü oyuncu getirmesini anlamak mümkün değildir. Bunların çoğunun da kendi dilini kullanan ülkeden getirilmesi akla şaibe getirebilir.

FB’yi yerli oyuncular başarıya götürür

Bence orta sahaya ve forvete İsmail Yüksek, Burak Kapacak, Mert Hakan, Emre Mor, İrfan Kahveci, Muhammet, Arda, Serdar Dursun yeterlidir. Bunların altısı oynatılsa kalanı da yedek olarak aynı başarıyı gösterir. Yani Jesus’un getirdiği hiçbir futbolcuya gerek yoktur. Bunlar can siperane oynayarak FB'yi şampiyon yapar.

Jorge Jesus, Emre Mor’a yaptığı hareketle, belki oyuncuların gözünün kurdunu kırmış olabilir, ama getirdiği futbolcularla sınıfta kalmıştır.

Şemsettin CERAN

Eğitimci-Araştırmacı-YAZAR/ANKARA

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR