Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

Bayram Gelmiş Neyime !

Bayram Gelmiş Neyime !

Ramazan Bayramı, şehadet haberleri, Kudüs katliamı ve malum virüs nedeniyle yaşanan ölümler ve kısıtlamalar nedeniyle, ülkemizde ve tüm İslam Aleminde buruk geçmektedir.

Önce kendi adıma buruk bir Bayram yaşıyorum. Yakın zamanda iki kardeşimi kaybetmenin üzüntüsünden sonra gelen ilk Bayram olduğu için, bu burukluğu daha çok hissettik.

Bu burukluğu koronadan 44 bine yakın hayatını kaybeden yurttaşımızın yakınları da yaşadı.

En önemlisi de yine, Arife ve Bayramda, vatanımızı böldürmemek uğruna şahadet şerbetini içen askerlerimizin yakınları da bu Bayramı da buruk ve üzüntülü geçirdi.

Ama kısıtlamalar nedeniyle Bayramdaki tüm yapılması gereken aktiviteler; ” Akraba, eş-dost ziyaretleri, el öpmeyi, sarılmayı, koklaşmayı, şeker toplamayı… Yapamamış olmamız “bayram bizim neyimize” dedirtiyor.

Bu durum aklımıza güzel türkünün nakaratını hatırlatıyor;

Bayram gelmiş neyime
Anam anam garibem
Kan damlar yureğime
Anam anam anam garibem

Aslında Kur’an da belirtildiği üzre;"Külli nefsin zâikatü'l-mevt", yani "Her nefis ölümü tadacaktır."

Buna göre ölüm, ruhun bedenden ayrılmasını ifade ediyor. Ayrılık bazen acıdır, bazen de tatlıdır. İnsan eğer bir mekândan ayrılıp başka bir yere taşınırken sevdiği kişilerin yanına gittiğini düşünürse, bu ayrılık onu acısıyla yakmaz, tam aksine sevindirir

Peygamberlikten sonra gelen şehitlik mertebesini hepimiz zaten biliyoruz. Yine bir ayette de ”Allah’tan geldik ve O’na döneceğiz.” denilmektedir. O zaman bu burukluk, üzüntü geçicidir.

Bu arada bu kısıtlama,” Bayramı bir tatil olarak değerlendirenleri “ çok üzdü.

Yaradan’ın görünmeyen bir virüsle Dünyayı nasıl hizaya getirdiğini anlama fırsatını bulduk. İnşallah herkes şükür için epey sebep bulmuştur.

Bu arada Arifede ve Bayramda İsrail’in, ilk kıblemiz olan Mescit-i Aksa'yı işgal etmesi, oradaki çoluk çocuk, yaşlı, kadın yüzlerce kişiyi katletmesi, tüm Müslümanları derinden üzmüştür. Bayram, onlar için de buruk geçmektedir.

Üzücü olanı, kardeş Filistin halkının kendi milli davalarında bile ortak akıl ve ortak güç oluşturamamalarıdır.

Türkiye dışında, Arap Birliğinden. BM’den, diğer Müslüman ülkelerden İsrail’i kınayan gür bir ses çıkmaması ve ABD’nin İsrail’e açık destek vermesi de ayrı bir skandaldır.

Rabbim, insanlığı bu virüs belasından ve zulümden kurtarır da eskisi gibi Bayramlar kutlarız.

Şemsettin CERAN

Eğitimci-Araştırmacı/YAZAR

ZUHAL HANIM : YAZARLARIMIZ KISMINDAKİ YAZAR İSİMLERİ VE YAZI BAŞLIKLARI RENKLİ YAZILIRSA DAHA ÇOK İLGİ ÇEKER DİYE DÜŞÜNÜYORUM. SELAMLAR, İYİ BAYRAMLAR.

ŞEMSETTİN CERAN

BAYRAM GELMİŞ NEYİME !

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR