Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

           ABD VE AVRUPA ‘YA GÜVENEN, YARI YOLDA KALIR 

           ABD VE AVRUPA ‘YA GÜVENEN, YARI YOLDA KALIR 

Başkasına güvenip iş yapan yolda kalır. Şu an Ukrayna’nın düştüğü durumda aynen böyle. ABD savaş başlamadan önce Ukrayna’yı NATO şemsiyesi altına girmesi ile ilgili her koşulda destek vereceğini, koruyacağını söyleyerek Ukrayna’yı uzlaşıya karşı çıkmaya inandırarak Rusya’yı da tahrik etmiş, mevcut duruma zemin hazırlamıştır.

ABD’nin amacının, Ukrayna’yı kollamaktan ziyade, çıkan savaşla Avrupa’da bir kaos ortamı yaratmak, Rusya’ya baş edemeyeceği gerekçesiyle, onları kendine muhtaç hale getirmektir.

ABD ve Avrupa’ya güvenerek Rusya’ya kafa tutan Ukrayna Devlet Başkanı, savaş başlayınca yanında fiili olarak hiçbir Batılı devleti bulamamıştır.

Sözde ABD ve Avrupa ülkeleri Ukrayna’nın yanındayız, Rusya’ya yaptırımlar uygulayacağız vb. Sözler, işgal başladıktan sonra kıymeti kalmamıştır. İş işten geçmiştir çünkü saldırgan Rusya, Ukrayna’yı üç taraftan işgal etmiştir. Yüzlerce kişi katledilmiş, önemli yerler yıkılmış, yakılmıştır.

“Sonuçta özgürlükleriyle beraber, ülkelerini de kaybetmek üzereler.

Bir Ukraynalı TV’ye yaptığı açıklamada;

-Bizde sağ sol yok. Bizde Avrupa Yanlısı ve Rus yanlısı var.

Mevcut Cumhurbaşkanı seçimler sırasında,

-İnsanımız ve ülkemiz bir Avrupalı gibi yaşayacak. Çünkü Avrupalı ve ABD’li dostlarımız söz verdiler, onların yardımıyla ülkemizi Avrupa standartlarına taşıyacağız.

Karşı aday da eskisi gibi Rusya ile uyum ve iş birliği içinde, onun şemsiyesi altında yaşatmaya söz vermiş.

Halk, Zelenski’yi seçmiş, ama dünyanın emperyalist ve saldırgan diğer devleti Rusya, Ukrayna halkının hevesini kursağında koyarak işgal etmiştir.

Aynı şeyleri dünyanın diğer emperyalist ve saldırgan ülkeleri Amerika, Fransa, Çin’de benzerlerini çeşitli ülkelerde yapmıştır. Amerika; Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de, Libya’da halkları birbirine düşürmüş, alacağını aldıktan, silahını sattıktan sonra kendiliğinden çekilmiştir.

Bunlardan ders çıkarmak gerekir. Bazıları henüz hükümette bile değilken, siyasi ikbal uğruna, ABD ve Avrupalı sözde dostlarından yardım ve iş birliğini konuşuyor.

Bilinmeli ki, Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur. Ne Rusya’ya ne Amerika dost değil, her zaman dikkatli olmak gerekir. ABD ve Avrupa, birine ikbal vaat ederken, aynı zamanda Türkiye’yi bölmeye çalışanlara devlet kurdurmak gibi bir emelleri var.

Milletin feraseti, bunu görmektedir. Onun için asla buna müsaade etmez.

Bu arada AB ‘den enteresan bir açıklama yapıldı. Afrikalı ve Asyalı Mültecilere karşı nefret suçu işleyen, denizde ölmeye mahkûm eden Avrupa ülkeleri, şimdi Ukrayna’dan gelecek din kardeşlerini mülteci olarak kabul edeceklerini açıkladılar.

Bizde din kardeşleri mültecileri kovmaya çalışanlar, Avrupa devletlerinin bu tutumundan umarım ders alırlar.

Şemsettin CERAN

Eğitimci-Araştırmacı-Yazar-ANAKARA

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR