Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

1.Gündemimiz Normal Hayata Geçmek Olmalı

1.Gündemimiz Normal Hayata Geçmek Olmalı

Dünyada hüküm süren pandemi yüzünden insanlar özgürlüklerini, işlerini, sevdiklerini kaybetti.

Aynı şekilde Türkiye’de de aynı şeyler yaşandı. Bunun yanında devletimizi yönetenler halkının bu süreçten en az şekilde etkilenmesi için birçok tedbir aldı.

En önemlisi dünyanın kalkınmış devletlerinin başında olan Amerika ve AB ülkelerinde aşı karmaşası yaşarken, ülkemizin aşı temini ve aşılamada gösterdiği üstün başarıyla milletine hizmetin icraatla olduğunu bir kez daha gösterdi.

Şu ana kadar 15 milyon vatandaşımız, en başta sağlıkçılarımız, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ,ardından sıra öğretmenlerimiz ,bazı meslek guruplar ve 60 yaş üstüne geldi. Bu süreç bir ayda gerçekleştirildi.

1 Mart itibariyle kaldırılan kısıtlamalar sonucunda vaka artışı mutant virüs nedeniyle iki misli arttı. Ancak sevindirici olan ölüm oranlarının düşmesidir.

Özellikle 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının aşılı olmaları nedeniyle yoğun bakım ve ölüm oranının azalması yapılanları boşa çıkarmamıştır.

Bunların dışında yapılan güzel icraatlar;

Pandemiden etkilenen esnafa, işsiz kalan vatandaşlarımıza ve gelir seviyesi azalan vatandaşlarımıza 56 milyar lira yardım ve 3,7 milyon çalışana kısa çalışma ödemesi verilmesi,

.Gelişmiş ülkeler maske sıkıntısını aşamamışken, ülkemiz rekor sürede yerli solunum cihazları üretti ve 20 ülkeye bu cihazları ihraç etmesidir.

Ancak, barış sürecine katkı sağlaması adına kaldırılan “Andımız” tartışması, Danıştay’ın onaması ile yeniden tüm gündemin önüne geçti.

Yine siyasi tarihimizde sık sık yaşadığımız parti kapatma davası da ayrı bir gündem oluşturdu. Siyasi partiler yasasına İstiklal Marşını ve Türk Bayrağını kabullenmeyenler parti kuramaz, diye bir madde konulsa parti kapatma; parti açma sorunu diye bir sorun kalmaz.

Sağlık alanında ve bu pandemi sürecinde yapılan bu kadar güzel icraatlar unutuldu, Hükümetin, Sağlık Bakanımızın, sağlık kurulumuzun ve sağlık çalışanlarımızın olağanüstü gayretleri ikinci plana düştü.

Basın, kamuoyu bir haftadır andımızı ve parti kapatmayı konuşmaya başladı.

Sonuçta, dünyanın ve ülkemizin birinci gündemi, Covid 19 virüsünü yok etmek, bir an önce normal hayata dönmek için bir an önce herkesin aşı olmasıdır.

Şemsettin CERAN

Eğitimci-Araştırmacı/YAZAR

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR