Hava Durumu

BAHANE BULMA HASTALIĞI 

Yazının Giriş Tarihi: 10.12.2022 11:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.12.2022 11:23

İlköğretim, ortaokul ve lisede, öğretmen ve müdürlük yapan birisi olarak, öğrencilerin güzel konuşma--yazma, Türkçe başarısızlığında, hep bir önceki okulu ve öğretmeni suçladık. 

Lisede kompozisyon yazamayan öğrenci için, ortaokuldaki Türkçe öğretmenini, ortaokulda Türkçesi iyi olmayan öğrenci için, ilkokul öğretmenini, ilkokul öğretmeni de veliyi suçlar.  

Hiç kimse soruna sahip çıkıp, o çocuğa güzel konuşma yazmayı öğretmek için birlikte neler yapılacağını düşünmez. Öylece bırakılır. O çocukta kurul kararlarıyla da olsa bir liseyi bitirir. 

Bu düşünce sadece eğitimde değil, ailede, sporda, ekonomide, siyasette, yönetimde her alanda karşımıza çıkıyor. 

Futbol takımı başarısız olunca, yönetim teknik direktörü, teknik direktör futbolcuları, onlarda yönetimin maaşlarını vermediği için başarısız olduklarını söylerler. 

 Mağlubiyetlerin sorumluları hep hakemdir. Bundan dolayı, Kulüpler Birliği ithal var hakemi getirteceklermiş. Bakalım bundan sonra kim suçlanacak. 

Belediye başkanları da göreve geldiğinde ilk görevi, vaatlerini yerine getirmek olması gerekirken, ilk işleri baştan aşağı kendi kadrosunu oluşturmak, ondan sonra da yapamayacağı işler için ,bir önceki Belediye Başkanını suçlamak olmaktadır.  

Bütçe reklama, ağırlamaya harcandığı için vaatler yerine getirilmez, başarısızlığa bir sürü kılıf, birçok bahane uydurulur. 

Aynı şeyler, başka meslekler için de geçerlidir. Yeni başlayan hep önceki haleflerinin eksik yanlarını söyler, kendisinin hepsinin üstesinden kısa sürede geldiğini ifade eder. 

Öğretmenlik için KPSS sınavına girip alanıyla ilgili kontenjandan dolayı işe yerleşemeyen kişi ya da ailesi, “biz de diğerleriyle aynı puanı aldık, ama adamımız olmadığı için bizimki giremedi, o girdi” demektedir. 

Artık bunlara alıştık da yeni okul müdürünün, okulun sorunlarını çözememesinin sebebini önceki müdürün okula astırdığı özlü sözlerin yer aldığı levhalara bağlamasını ilk defa rastladım. 

 Hâlbuki okulu kuran yıllarca müdürlüğünü yapan müdürün, bu sözleri okulun her yerine astırmaktaki maksadı, öğrencileri motive etmekti. 

 Fakat o işler öyle kolay olmadığı için bir yıl bile dayanamayıp tayin istemiş. 

Ailede bir olumsuzluk yaşandığında, bir işten zarar edildiğinde, çocuk başarısız olduğunda, çocuk suç işlediğinde karı kocasını, koca da karısını, hep senin yüzünden oldu diye suçlar.  

Acaba bu durum sadece bizim millette mi, yoksa tüm diğer milletlerde de var mı? Bununla ilgili bir araştırma sanırım yok.  

Bundan kurtulamadığımız sürece, suçu üstlenmediğimiz, üzerimize almadığımız sürece asla işlerimiz yoluna girmez, başarılı olamayız. 

Başkasını suçlamak, suçu başkasına atmak, bahane bulmak geçmeyecek bir psikolojik hastalıktır. 

Bu hastalık fıtri mi (doğuştan) , yoksa hayat şartlarının zorlamasıyla kendini aklama çalışması mı, cevabını ancak pozitif bilim verebilir. 

Ömrümüz başarısız her işimize bir bahane bulma ile geçecektir. Belki de böyle teselli olmaktayız.. 

Şemsettin CERAN

Eğitimci/Araştırmacı-YAZAR/ŞAİR

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.