Ömer Emir DOĞAN

Ömer Emir DOĞAN

Sayın 1. Sınıf Velileri...

Sayın 1. Sınıf Velileri...

2017-2018 Eğitim-öğretim yılı 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Bundan önce; anasınıfı, İlkokul birinci sınıf, ortaokul ve İmam hatip Ortaokulu 5. sınıflardaki öğrencilerin eğitim ve öğretime hazırlanması amacıyla 11-15 Eylül 2017 tarihlerinde uyum eğitimi yapılacak. Okullar açılmadan önce özellikle 1.sınıf velileri tatlı bir telaş içindeler. Hal böyle olunca biz de bu yazımızla velilerimize bazı önemli hatırlatmalar da bulunalım dedik.

Öncelikle kıymetli velilerimizin, çocuklarının okuma-yazma bilgi ve becerilerinin geliştirilmesinde, özellikle seslerin okunmasında ve yazılmasında öğrencilere bilmeden yanlış yönlendirme yapmamaları önemli. Öğrencilerin defterlerinde öğretmenin örnek olarak yaptığı çizimlere dikkat ederek ve bu çizimlere uygun olarak çocuklarımıza evde tekrar yaptırmamız gerekiyor.

Sayın veliler evde yapacağınız çalışmalar ile öğretmenlere yardımcı olmanız, daha etkin ve kalıcı bir öğrenme için özellikle 1.Sınıfta çok önemlidir. Artık ses temelli cümle yöntemi ile okuma yazma öğretimi yapılıyor. Bu nedenle öğrencilere ses verme, harflerin yazılışını gösterme ve buna benzer durumlarda velilerin öğretmenlerimize danışması önemlidir. Artık bitişik eğik yazı uygulaması da zorunlu olmaktan çıkarıldı ve tercih öğretmene bırakıldı. Öğretmenlerimiz dit temel harflerle okuma yazma öğretirken, haftada en az bir ders de bitişik eğik yazı ile güzel yazı yazma çalışmaları yapacaklardır sanırım. Velilerimizin evde yapacakları çalışmalarda, sessiz harflerin söylenişinde yanına herhangi bir sesli harf eklemeden söylemeleri gerekiyor. Örneğin “s” sesinin “se” şeklinde değil de “ sssssss ” şeklinde söylenmesi daha doğrudur. Harflerin kuralına uygun yazılması yine çok önemlidir. 1.Sınıfta kazanılan alışkanlıkların diğer yıllarda da büyük oranda devam ettiğini unutmayalım. Öğrenmede öğrenci-öğretmen-veli işbirliğinin önemi büyüktür. Bu üç öğeden birinin üzerine düşen görevi yapmaması durumunda öğrencinin başarısında düşmeler olacağı aşikârdır.

Tangrem, geometri tahtası, mercek, kesir takımı v.b araç gereçlerin çocuklara faydalı olduğunu gözlemlemekteyiz. İmkânlar ölçüsünde bu ve benzeri araç-gereçlerden yararlanılması faydalı olacaktır.

Öğrencilerimizin başarısını sadece okul ve derslere değil tüm hayatlarına yaymak gerekmektedir. Öğrencilerimizin öğretmenleri ile sürekli diyalog halinde bulunmanız, alınacak karar ve önlemlerin konuşulması ve başarının sağlanması bakımından gereklidir. Karşımızdakinin çocuk olduğu bilinciyle; çocuğuyla zaman zaman çocuk olan, çocuğunun seviyesine inebilen fakat onun bir arkadaşı değil; annesi ve babası olduğunu unutmayan ve unutturmayan ebeveynlerin başarılı olduğunu bir kez daha tekrarlayalım.

2017-2018 yılında ilköğretim düzeyinde 17, ortaöğretim düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 dersin öğretim programı değiştiği için konuları da değişti. Yeni konular 2017-2018 yılında sadece İlkokul 1. ortaokul 5. ve lise 9.sınıfta okutulacak. 2018-2019 yılında ise tüm kademe ve sınıflarda yeni konular okutulacak.

2017-2018 yılında ilkokul haftalık ders çizelgesine göre 1.sınıfta haftada 26 saat zorunlu dersin yanında 4 saat serbest etkinlik işlenecek. 1.Sınıflarda altı dersinde konuları bir önceki yıla göre tamamen değişti. Bir önceki konularla karıştırmamak için yeni 2017-2018 yılı ilköğretim müfredatı dikkate almamız gerekir.

Temizlik alışkanlığı öğrencinin okuldan önce evde öğreneceği bir alışkanlıktır. Mevsim şartlarına uygun giyeceklerin giydirilmesi, soğuk havalarda kalın giyeceklerin giydirilmesi, özellikle geçen yıllarda 1600 civarında insanımızın ölümüne yol açan domuz gribi hastalıkların kişisel temizliğe azami önem verilerek önlenebileceği unutmayalım.

Bir diğer önemli husus ise okula yeni başlayan miniklerimizin televizyon ile ilişkilerinin ayarlanabilmesidir. Çocuklarımızın seviyelerine uygun eğitim programlarına, haberlere ve dini ve milli bilinci arttırıcı, milli ve manevi değerleri geliştirici programları izlettirmek faydalı olacaktır. Odada tv açıkken, öğrencimiz bir kenarda ders çalışamaz. Çalışma saatinde ebeveynler tv’yi kesinlikle kapatmalıdır. Çocuklara televizyon izlemeyi sınırlandırmamız gereklidir. Sayın veliler, özellikle 1.sınıfta, öğrenciler ders çalışırken tv izlemeyiniz. Çocuğumuzun yanına oturalım. Onları ders çalışmaları için tek başlarına başka bir odaya göndermeyelim. Bu minvalde, ortaokula giden öğrenciler için de Medya Okur Yazarlığı dersini seçmemiz medya bilinci açısından öneme haizdir.

Ana sınıfına giden öğrenci ile gitmeyen öğrenci arasında özellikle kalem tutma alışkanlığı, kurallara uyma, sosyal hayatta nasıl davranacakları konusunda farklar vardır. Anasınıfına giden öğrencilerin derslere daha yatkın olduğunu, gitmeyenler zorlandığını unutmayalım. Eğitimde başarılı olabilmek için çocuğu tanımanın esas olduğu bunun ise ancak öğretmen veli işbirliği ile sağlanabileceğini tekrar hatırlatalım.

Anasınıfı, 1. sınıf ve 5.sınıf öğrencilerimiz 11-15 Eylül tarihleri arasında uyum eğitimine tabi olacaklardır. Öğretmenlerimizin velilerimize verilmek üzere ihtiyaç listesi ve öğrenci gözlem formları hazırlamaları, ihtiyaç listelerinde velilerimizi zorlayacak isteklerde bulunmamaları, marka adı yazmamaları yerinde olacaktır. BİLGİ 5 HARFLİDİR VE 4 HARFI iLGidir...

Beyaz yapraklı defterlerinden daha beyaz dimağlara sahip, anasınıfı ve birinci sınıf öğrencileri okula başlayacaklar. Onlar ki; kaba bir söz bile duysalar, koşar öğretmenlerine şikâyet ederler. Hepsi de kelimenin tam anlamıyla "saf ve temiz'dirler. İşte böyle tertemiz olarak okula başlarlar. Sonra büyürler. Sözleri büyür, ama dilleri büyümesin. Fikirleri büyür ama küfürleri-kavgaları büyümesin.

Gün geldiğinde, o bembeyaz sayfalar simsiyah olmasın...

Ömer Emir DOĞAN- Eğitimci - Yazar
KamuAjans.com - Özel Haber

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Ömer Emir DOĞAN Arşivi
SON YAZILAR