Ömer Emir DOĞAN

Ömer Emir DOĞAN

''My City Rezidans'' Peh Peh Peh!...

''My City Rezidans'' Peh Peh Peh!...

Konut sektöründe işler iyi gitmiyor. Küçük bir Anadolu şehrinde bile yirmi binden fazla konutun alıcı beklediğini yerel basından okudum. Bu durum neredeyse her dört konuttan birinin satılık olduğu anlamına geliyor. Dört beş yıl kadar önce yazdığımız yazılar ile böyle gider ve inşaatlar da bu şekilde devam ederse şehirlerdeki konutların çoğu boş kalmış olacak, kiracı bile bulunamayacak demiştik. Maalesef daha 2023 gelmeden, bir anlamda bu öngörü gerçekleşmiş oldu. Her sokakta hatta her apartmanda kiralık ya da satılık daireler aylardır bekliyor.
Erişilebilir olmayan konut fiyatları insanların canını sıkmaya devam ediyor. Hem satıcılar hem de alıcılar hallerinden memnun değiller. Site tarzında yapılmış bir daire için Anadolu şehirlerinde bile ortalama 400-600 arasında fiyat isteniyor. 100 bin Euro hesabından gurbetçilere 750 bin liraya daire satma hayali kuranlar da var tabi. Son bir iki yılda konut fiyatlarının artmadığı söylense de kış aylarındaki fiyatlar ile yaz aylarındaki fiyatlar bile farklılık gösteriyor. Dört-beş ay kadar bir süre alıcı gözüyle konut takibi yapma imkânım oldu. Kışın 370 bin istenen ve satılmayan dairenin yazın 400 binlerin üzerine çekildiğine de şahit oldum. 1 ton demirin 3 bin lirayı aşması, arsa sahiplerine yüzde elliye kadar pay verilmesi gibi sebeplerle artışlar yapılsa da demir 1000-1500 aralığında seyrederken de konut fiyatları daha ucuz değildi sonuçta. İnşaat sektörünün canlı olması ülkemiz açısından çok mühim. Bu sektörün çalışması demek yüzlerce farklı sektörün de çalışması, üretmesi anlamına geliyor. Bu nedenle; eskiden yüz kazanan müteahhitlerin şimdi elli kazanıp sektörü devam ettirmeleri gerekir. Artık site tarzı konut inşaatlarında arsa payı oranları yüzde yirminin altına düşürülmeli, fazlası verilmemeli, gerekirse bu konular yasa ile düzenlenmelidir ki konut fiyatları düşsün.
Toprak hâlâ zenginlik kaynağı. Aldığınız daire için ödediğiniz fiyatın içerisinde üçte bir oranında arsa payı-toprak bedeli var. Arsa ya da mülk sahibi, sermayesini arsaya değil; üretime kanalize etmelidir. Böylece; çalışanlar gelirlerinin yirmi yılını “dört duvar ve dört teker” uğruna bankalardan çektikleri faizli kredilere bağlayıp hem dünya hem ahiretlerini berbat etmezler belki.
Fiyatlar öyle ayarlanmış, öyle bir düzen kurulmuş ki, bu temel ihtiyacın temini için faizci bankası ve sözüm ona faizsiz finans kurumu el ele vermiş, insanımın hayatının yirmi yılını ipotek ediyorlar. Bugüne kadar bir defa bile kredi kartım olmasa da çevremde uzun yıllara yayılan konut ve araç kredileri alan ve böylece yaşamlarının on yıllarını borçlu olarak idame ettirmek zorunda kalan çalışanlar var. Anadolu şehirlerinde çok rahat olarak; belli bir geliri olanlar, 500 metrekare bir arsa içerisinde, 2 katlı, bahçeli müstakil bir hanede daha insanî ve de İslâmi bir hayat sürdürebilirlerdi ama gel gör ki böyle bir hane isteği, sukut’u hayale ermeye makûs.
Bununla birlikte; geçmiş yıllarda yazılarımıza konu ettiğimiz; bitişik nizam uygulaması, mahalle aralarındaki eski binaların yerine, çok katlı yeni binalar yapılmasına ruhsat verilmemesi, toplu konuta yönlendirilme, çok katlı binaların aralarında her yönden boşluklar bırakılarak inşa edilmesi, her binanın birinci katının dükkân olarak ayrılmaması, yeni yapılacak binalarda kapalı ve açık otoparkın zorunlu olması, insanların toprakla irtibatını koparmayacak uygulamalara binaların bahçelerinde de yer verilmesi, şehir içerisinde atölye tipi iş yapan esnafın sanayiye taşınması, oto kiralama işi yapan dükkânların da dükkân önündeki onlarca araçlarıyla birlikte galericiler sitesine taşınması gibi bazı sıkıntıların düzelmeye başlaması vatandaşları memnun etmektedir. Bunlar güzellikler de bir de çirkinlikler var maalesef.
1990’larda başlayan konut projelerinin yaygınlaşmasıyla, projelere yabancı isimler verildiğini görmekteyiz. Başlangıçta Türkçe isimler sadelikle kullanılarak konutların yapıldığı yerlerin isimleri verilirken, milenyumlu yıllarla birlikte projelere “city, my city, country, rezidans, tower, willage, gardens, v.b genellikle İngilizce isim verme bilinçsizliğinin yaygınlaştığına şahit olmaktayız. “Paradise Rezidans”, Pegasus Park” benim neyim olur yahu… Bir İngiliz evine “erguvan konakları, buruciye evleri, sultan köşkü” ismi verir mi?  Dünya da en çok konuşalan 5.dil olan Türkçe yetmiyor mu bize acaba, nedir bu gavur ve gavurca hayranlığı… Tv isimleri, alış-veriş merkezleri, dükkan isimleri, “mall’dan muldan geçilmiyor. Bizdeki yabancı hayranlığının geldiği noktaya bakar mısınız? Coiffeur Osman da nedir kardeşim… Cafe Dervish, Dönerchi Aly, Addres, Maqam, Ramsey de neyin nesi. Yabancı isimlerin çok daha iyi olduğuna kim inandırdı bizi. Bence; evine-dükkânına-markasına böyle isimler koyanlara en az 10 kat daha fazla vergilendirme yapılmalı, bu iş sıkı takip edilmelidir. Yabancı isimlerle doldurulmuş sokaklarda yürürken, insan kendi ülkesinde, kendisini yabancı hissediyor…
Es-selam.
Ömer Emir DOĞAN Eğitimci-Yazar

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Ömer Emir DOĞAN Arşivi
SON YAZILAR