Ömer Emir DOĞAN

Ömer Emir DOĞAN

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılına Hazırlık Toplantıları

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılına Hazırlık Toplantıları

Talebeler açısından Eylül ayında başlayacak olan 2018-2019 Eğitim-öğretim yılı, eğitim yöneticileri açısından çoktan başladı bile. Aslında bir başlamadan bahsetmek bile pek doğru bir ifade değil; çünkü liselere giriş tercih dönemleri Temmuz ayında başlayıp Eylül ayına kadar sürdü. Bu yoğunlukta çoğu okul yöneticisi yıllık izin kullanmadı. Ağustos ayı içerisinde ise, eğitim-öğretim yılı hazırlıkları toplantılar ile başladı. Geçen yıl yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bölgeleri Yönergesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergeleri, bazı değişiklikler yapılarak yeniden yayımlandı. Yazımızın konusunu da bu iki yönerge gereği; eğitim-öğretim yılı başlamadan önce yapılması gereken zümre, kurul toplantıları ve e-müfredat modülü işleri oluşturuyor.

2018 yılı Ocak ayı içerisinden itibaren yoğun olarak kullanılan ve sürekli sorun çıkardığı için, öğretmenlerin hakkında şiirler yazdığı e-müfredat sistemi; ders programlarının ve yapılarının, ilişkisel veri tabanı modeline çevrilmiş ve etkileşimli hale getirilmiş bir yazılım projesi olarak tanımlanıyor. Artık bu modül üzerinden; kitap inceleme işleri yanında, kurul ve zümre toplantıları ile yıllık plan işleri de yürütülecek.

“E-Eğitim Dönemi ve Toplantılar” başlıklı bir yazımızda: “Ölçemediğin şeyi, yönetemezsin” aforizmasını şiar edinen eğitim bürokrasisi, tüm eğitim iş ve işlemlerini elektronik ortama aktarmakta kararlı görünüyorlar. Olaya kendileri açısından baktığımızda haklı olduklarını söyleyebiliriz. İşte bu nedenle eğitim yöneticileri ve öğretmenler hemen her dönem yeni modüllerle tanış oluyorlar. Elbette; bu yeni elektronik modülleri öğrenmek zaman alıyor. Öğrendiklerinde de yine öğrenmeleri gereken yenileri çıkıyor…” demiştik. Elbette eğitimcilerin birçok elektronik sistemi öğrenmek-kullanmak zorunda olmaları strese de yol açıyor.

Toplam sayıları yüzü bulan kurul toplantıları, zümre toplantıları ve şube toplantılarıyla elbette eğitimin daha sistematik, düzenli, bir bütün içerisinde, eğitim paydaşlarının eğitim süreçlerine etkili katılımının sağlandığı, eğitimde kalitenin yükseltildiği bir ortam amaçlanıyor. Fakat bu amaçlar için düzenlemeler yapılırken “toplantı yapmış olmak için toplantı yapmak” durumuna da düşülmemelidir. Öğretmeni ya da idareciyi sınıfından-dersinden-okulundan alarak yoğun toplantılar düzenlemek, evrak tanzim ettirmek, modüller ve programlar üzerinden sürekli olarak veri verişi yaptırtmak, anket doldurtmak ve bu konuları sıkı sıkıya takip edip ısrarcı olmak bizleri amaçlarımıza ulaştırmayacağı gibi rutini dahi yakalayamamıza neden olabilir.

Güncellenen; MEB Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi ve MEB Eğitim Bölgeleri Yönergesine göre; 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı öncesi, toplantı takvimi ve eğitim kurullarının bazıları şöyle:

Kurullar;

- İl Milli Eğitim Müdürlükleri Kurulu (Ağustos ayının 3.haftası içinde)

- İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Kurulu (Ağustos ayının son haftasının ilk 2 iş günü içinde)

- İlçe Eğitim Kurumu Müdürleri Kurulu (Ağustos ayının son haftasının son 3 iş günü içinde)

- Öğretmenler Kurulu (Eylül ayının ilk 3 iş günü içinde. 3-4-5 Eylül 2018)

- Koordinatör Müdürler Kurulu. (Eylül ayının 1.haftası içinde. 3-7 Eylül 2018)

- Eğitim Bölgesi Müdürler Kurulu. (Eylül Ayının 2. Haftası içinde. 11-14 Eylül 2018)

- Sınıf/Şube Öğretmenler Kurulu (ortaokul ve iho’larda Ekim, liselerde Kasım ayı içerisinde)

- Eğitim Kurumu SınıfAlan Zümre Başkanları Kurulu (Ders yılı başlamadan önce. 1-14 Eylül 2018 tarihleri arası)

Zümreler ise;

- Eğitim Kurumu Sınıf/Alan Zümreleri (Öğretmenler Kurulu toplantılarını takip eden 2 iş günü içinde 5-7 Eyül 2018)

- İlçe Sınıf/Alan Zümreleri .(Eski adıyla Bölge Zümre Toplantıları. Eylül ayının ikinci haftasının ilk 2 iş günü. 10-11 Eylül 2018. Bu toplantının ikincisinin ikinci dönemin ilk haftası içinde yapılmasının yönergede belirtilmesi bazı derslerin en az bir hafta boş geçmesine neden olabilir. Okul başladıktan sonra öğretmen görevlendirmesi ve ders programı yapılması en az 1 hafta kaybına neden olur… Bu toplantının da yarıyıl tatili 2.haftasında yapılması uygundur.)

- İl Sınıf/Alan Zümreleri. Eylül ayının ikinci haftasının son 3 iş günü. 12-14 Eylül 2018)

MEB Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi Madde 13’te Eğitim Kurumu Sınıf/Alan Zümre Başkanları Kurulu var ki bu kurulun üyeleri zaten öğretmenler kurulunda görüştüklerini bir iki gün sonra yeniden görüşmek durumunda kalacaklar. Madde 15’te İl Alan/Sınıf Zümreleri ifade edilmektedir ve zümrede o ilin ilçelerindeki zümre başkanlarının ilde toplanması istenmektedir. Bu zümre toplantısından beklenen verim gerçekleşmeyebilir. Bu ve bunun gibi bazı zümre ve kurul toplantıları öğretmenler kuruluna bir madde ile eklenebilir. Böylece toplantı sayısını azaltmış, verimi arttırmış oluruz. Bu toplantılarda İl Milli Eğitim Müdürü/Yardımcıları ve Şube Müdürlerinin görevlendirilmesi de zaman ve emek kaybına neden olabilir.

“Bir yerde işler iyi gitmiyorsa toplantı sayıları artar” şeklinde bir söylem vardır ve böyle bir duruma düşmekten kaçınmak gerekir. Bütün bu işleri toplantı sarmalına dönüştürmeden, tüm toplantı katılımcılarının gündemi ve alınan kararları tek tek ve sistem üzerinden onaylamasına gerek kalmadan sade bir şekilde yapmak çok daha faydalı olacaktır.

Geçmiş yıllarda Milli Eğitim eski müdürlerinden Adem YILDIRIM tarafından samimiyetle dillendirilen zümrelerin iyi organize edilerek çalıştırılması uygulamaları yerinde bir uygulamaydı. Fakat bu uygulamayı ya da benzerlerini elektronik sisteme aktarma sürecinde; zümreleri eğitimin kalitesini artırmaya kanalize etmemiz gerekirken, bir anlamda zümrelerin ve kurulların elektronik ortamlara veri girişini arttırmaya teşvik etmiş oluruz ki amaçlanan bu olmasa gerektir.

Bütün bu toplantıları öğretmen ve idarecilerimizin, e-müfredat sistemi üzerinden yapmak zorunda olmaları, bu sistemin sağlıklı işlememesi ve sistemin öğrenilmesinin zaman alması aksaklıklara neden olmaktadır. Aslında bu tür veri giriş sistemlerini mevcut e-okul ve mebbis sistemlerine eklemek daha faydalı olabilir. Öğretmenlerimizin yıllık planlarını da artık e-Müfredat Modülü üzerinden hazırlamak zorunda olduklarını da belirtelim.

Prof. Dr: Hüseyin YILMAZ’ın ifadesiyle: Peygamberimizin“bedevi” bir toplumu “medeni” hale getirme sürecinde yaptıkları eğitim sistemimizin metodu olmalıdır. 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılının hayırlı, başarılı, kazasız-belasız geçmesi temennisiyle…

- Es-selam.

Ömer Emir DOĞAN

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Ömer Emir DOĞAN Arşivi
SON YAZILAR