Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

Özel Dershaneler Kapatılmalı mı?

Özel Dershaneler Kapatılmalı mı?


Başta söyleyeyim dershaneler konusuna olumsuz bakanlar arasındayım. Olumsuz olarak gördüğüm en önemli yönü ise fırsat eşitsizliği oluşturması ve velileri maddi yönden olumsuz etkilemesi. Her öğrenci velisi çocuğunu dershaneye yazdıracak parayı bulamamaktadır. Bu da o veliyi fazlası ile rencide etmektedir, üzmektedir. Bu sene çocuğunu dershaneye yazdıramayan veliler arasında bende bulunuyorum.
Dershanede çalışan veya dershane ile bağı olanlar hemen refleks göstererek dershaneler kapatılamaz. Eğitim- öğretime büyük faydaları vardır diyeceklerdir. Ancak bunu okullar hafta sonu kurslarla yapabilirler. Dershanelere hiç mi hiç ihtiyaç yok. Dershaneler bir daha açılmamak üzere kapatılsın diyorum.
Velilerin dershanelere ödediği parayı adil bulmuyorum. Bazı öğrenci annelerinin kolundaki bileziği satarak dershaneye vermesi veya Köylü Ahmet Efendinin ineğini satarak çocuğunu dershaneye yazdırması hangi vicdanları rahatsız etmez bunu anlayabilmiş değilim.
Belki bazı arkadaşlar hemen sitem ederek -Mustafa bey, dershanelerde kaç kişinin çalıştığını biliyor musun, onların durumu ne olacak, diye soracaklardır. Kendilerine göre haklı olarak, ama dershaneler kapatılırken onlara da bir çözüm yolu bulunur diye düşünüyorum. Yeter ki doğrularda buluşalım.
2012 Verilerine göre halen 3900 ün üzerinde dershane faaliyet gösteriyor. Bu dershanelere yaklaşık 1 milyon 220 bin öğrenci devam ederken, çalışan personel sayısı da 50 bini bulmaktadır. Bu verilere de baktığımızda gerçekten dershane olayı çok büyük bir kitleyi ilgilendirmektedir. Böyle devam ederse sayılar daha da yükselerek devam edecektir.
Dershaneler acaba gerçekten yarar sağlıyor mu? Elbette yarar sağlıyor, ancak birçok yararının yanında zararları olduğunu da unutmamak gerekir. Dershaneler olaya ticari açıdan da yaklaştığından dolayı başarılarını olduğundan fazla gösteriyorlardır diye düşünüyorum. Yine Dershanelerin hep iyi başarılı öğrencileri bünyelerine almak isteklerini de göz ardı etmemek gerekir.
Şu aşamada dershanelerin kapatılmasının zor olduğunu düşünmekle birlikte kapatılmasını canı gönülden isteyen büyük çoğunluğun içerisindeyim.
Tüm eğitim camiasına en derin saygılarımla…

Mustafa YILDIRIM-Memurlar.biz
Eğitimci-Yazar

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mustafa Yıldırım Arşivi
SON YAZILAR