Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

NÖBET NÖBET NÖBET ÜCRET ÜCRET ÜCRET

NÖBET NÖBET NÖBET ÜCRET ÜCRET ÜCRET

 Başlıktan da anlaşılacağı üzere nöbet ve ücret konularına değineceğim. Son zamanlarda da kamuoyunu fazlasıyla meşgul eden bir konu nöbet, nöbet, nöbet, ücret, ücret, ücret.

Konu öncelikle okullarda öğretmen ve idarecilerin okullarda düzenli olarak tuttukları nöbet görevine ücret ödenmesi gerektiği yönüyle kamuoyunda yer aldı.     Öğretmenler nöbet tutuyor mu? Elbette nöbet tutuyorlar. Nöbet ilköğretim okullarında da,ortaöğretim okullarında da tutuluyor. Okul öncesinde ise anasınıfı da olsa anaokulu da olsa dersler 50 dakika ve teneffüs arası verilmez.

Peki 2016-2017 yılına yönelik toplu sözleşme metninde yer alan hükümler nasıldı?

"MADDE 22- (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir." Burada “Örgün Eğitim” ifadesine dikkat çekmek istiyorum.  Tüm okullarımızı kapsıyor. Öyleyse Müdür yardımcılarına ek ders ödenmesinde yönetmelikden kaynaklanan bir eksiklik varsa o da giderilmelidir diye düşünüyorum. Bu konuda iyimserim. Burada yönetmelikden oluşan boşluğun en kısa sürede giderileceğine yürekden inanıyorum.
Elbette altını çizerek yazmak istiyorum Müdür yardımcılarına nöbet ücretinin ödenmesinin yanında okul müdürlerine de ödenmelidir. Aksi durumda 2017 yılında okul müdürlerinin ek dersi müdür yardımcılarının ek dersinde daha az duruma gelecektir.

Sonuç olarak önemli konuları sıralayacak olursak;

1-Okul öncesi, İlköğretim, Ortaöğretim ve Mesleki liseler olmak üzere tüm kurumlarımızda öğretmen ve idarecilere nöbete ek ders ücreti ödenmelidir. 2-  Toplu sözleşme metninde yer almasa da  Okul müdürlerine 2016 için haftada 2 saat ve 2017 yılında haftada 3 saat olarak ilave ek ders ücreti ödenmelidir. 3-  Müdür yardımcısı ve öğretmenlere 2016 yılında haftada 2 saat ve 2017 yılında ise haftada 3 saat olarak düzenlenmelidir. 4- Bu konuda ek ders düzenlemelerinde ek ders ücreti tahakkuk ettirilmeyen müdür ve müdür yardımcısı için 2016 ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere geriye dönük ücret almaları sağlanmalıdır. Saygı ve muhabbetlerimle…                                                                                                                                                                          Mustafa YILDIRIM               e-posta: yildirim8723@hotmail.com     

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mustafa Yıldırım Arşivi
SON YAZILAR