Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

MEB'de Müdürlük Sil Baştan!

MEB'de Müdürlük Sil Baştan!

Bir anda gündeme oturan madde, öyle ki dershane olayını bile solladı işte yasa tasarısında eğitimcileri yakından ilgilendiren ilgili bölümler;

 

"(7) İl Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İl ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü, Eğitim Denetmeni, Okul ve Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı olarak görev yapanların hizmet süresine ve/veya isteğe bağlı yer değiştirmelerine ilişkin usül ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

 

(8) Okul ve Kurum Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usül ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz.

 

             Buna göre ; Tasarı yasalaşırsa 4(dört) yılını dolduran okul müdürü ve yardımcılarının herhangi bir işleme gerek kalmaksızın görevleri sona ermektedir. Elbette tekrardan görevlendirme olabileceği gibi olmaya da bilir.

Yapılan görevlendirmeler kazanılmış hak olarak kabul edilmemektedir.

Yani bir dönem görevlendirilseniz dahi tekrar görevlendirileceğinizin bir garantisi yok.

           Yönetici atama ile ilgili değişik zamanlarda birçok değişiklik yapılmış olmakla birlikte, bu yeni tasarı ile de bir kez daha yeni bir yönetmelik beklentisi oluşacaktır.

             Yakın zamanda yapılan sınavlı, norm kadro fazlası, isteğe bağlı veya çalışma süresine bağlı yapılan atamalarla yöneticiler yeni okullara, yeni yerleşim yerlerine taşınmışlardır. Evini satan yeni yerine yakın ev alan, çocuklarının okullarını değiştiren yöneticiler vardır. Bu düzenleme ile yöneticiler adeta bir belirsizlik içine itilmiştir. Umarım yöneticilerle ilgili madde taslaktan çıkarılır veya adil, objektifliği, eşitliği gözeten düzenleme yapılır. Aşağıda belirteceğim soruların cevaplarını siz değerli okuyucularıma bırakıyorum. En güzel cevap ve yorumları kuşkusuz sizler yapacaksınız .

 

-Bu düzenleme ile ne amaçlanmış?

- Bu şekilde bir düzenleme eğitim camiasının beklediği bir düzenleme miydi?

- Bu düzenleme ile daha iyi yöneticiler mi atanacak?

-Bu düzenleme herhangi bir eğitim sendikasının isteği mi?

-Bu düzenleme eğitimcileri, yöneticileri memnun edecek midir?

-Düzenleme yeni bir kargaşaya yol açar mı?

-Düzenleme yasalaşırsa görevlendirmeler neye göre yapılacak?

 

     Mevla'm görelim neyler, neylerse güzel eyler. 

     -En derin saygı ve selamlarımla…

 

                                                                          Mustafa YILDIRIM

                                                                            Kamuajans.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mustafa Yıldırım Arşivi
SON YAZILAR