Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

Meb Yönetici Atamada Öncelik

Meb Yönetici Atamada Öncelik

Meb Yönetici Atamada Öncelik

Son günlerin popüler konusu haline gelen MEB yönetici atama yönetmeliği sonunda yayınlandı.  28 Şubat 2013 yönetmeliğine göre daha uygulanabilir olmakla birlikte bu yönetmeliğin en çok tartışılacak maddesinin mülakat olacağını düşünüyorum. Mülakat olayı tartışıla dursun, asıl yoğun tartışma ve eleştiri uygulamadan sonra gelecektir. Kuşkusuz yönetmelik uygulanmak için çıkarılmış. Yönetmelik de yer alan geçici maddeye göre de Yönetmelik kapsamında yapılacak atamalar, bir defaya mahsus olmak üzere, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren iki ay içerisinde gerçekleştirilir, denilmektedir. Bu nedenle zaman kaybetmeden bakanlığımız bir genelge yayınlayarak atama işlemini başlatmalıdır. Yönetmelik de atama işlemlerinde sıralama belirtilmemiştir. Yayınlanacak genelgede atama işlemlerindeki sıralama da açıkça belirtilerek illerin farklı uygulama yapmasının önüne geçilmelidir. Burada kendi kanaatime göre bir sıralama yapacağım. Bu arada biliyorum özellikle sınavlı atama bekleyenler bu sıralamaya karşı çıkacaklardır.  Yönetici Atamalarında şu şekilde bir sıralamanın olması yerinde olacaktır.

   1-Öncelikle norm kadro fazlası yönetici atamalarının yapılması, zaten yönetmelik de norm kadro fazlaları öncelikle atanır demektedir. Norm kadrosu kaldırılan veya herhangi bir nedenle norm kadro fazlası haline gelen yöneticiler, Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan en düşük puandan başlanarak belirlenir. Bu yöneticiler, valiliklerce, talepleri ve hizmet gerekleri birlikte değerlendirilerek atanma şartlarını taşıdıkları uygun görülecek eğitim kurumu yöneticiliklerine öncelikle atanırlar.

2-İsteğe bağlı yer değiştirmelerin yapılması, bulunduğu kurumda üç yılını dolduran yöneticilerin isteğe bağlı atamalarının yapılması. Bu atama münhal durumda bulunan kurum sayısını değiştirmeyecektir, Çünkü hali hazırda yönetici olarak görev yapanlar yer değiştirecek sadece boş bulunan kurum isimleri değişmiş olacaktır. Şöyle bir örnek verecek olursak A ilinde 50 Tane münhal okul müdürlüğü 150 müdür yardımcılığı bulunuyorsa isteğe bağlı atamalardan sonra sayı yine 50 müdür ve 150 müdür yardımcılığı şeklinde olacaktır.

3-Sınava dayalı yönetici atamalarının yapılması, Sınava bağlı olarak müdür ve müdür yardımcılarının atanması. Eğitim Kurumu müdürlüğüne yapılacak atamalar için, yazılı sınav puanının %70'i, sözlü sınav puanının %30'u ve Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puanın tamamı esas alınarak atama puanı belirlenir. Eğitim Kurumu müdür yardımcılığına yapılacak atamalar için, yazılı sınav puanı ile Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puanın toplamı esas alınarak atama puanı belirlenir.

4-Çalışma süresine bağlı yer değiştirmelerin yapılması. Müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumunda altı yıllık çalışma süresini tamamlayan yöneticilerin görev yerleri; tercihleri ve Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puan üstünlüğüne göre, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendine uygun olmak kaydıyla değiştirilir. (aynı kurumda toplamda 6 yıl müd. yard.,  müd. Başyard.ve müdürlük yapan idareci rotasyona uğrayacaktır.) 

Burada can alıcı nokta isteğe bağlı atamaların sınava bağlı atamalardan önce yapılması bir bakıma aslında bu bir orta yolun bulunması olarak da görülebilir. Sınava bağlı atamalar önce yapılırsa isteğe bağlı atamalar için boş kurum kalmayacaktır. İsteğe bağlı atamalar önce yapılırsa şu anda münhal bulunan kurum idareciliklerindeki sayı değişmeyecektir. MEB'in aslında yönetici atama ile ilgili bekleyecek zamanı kalmamıştır. Yönetmelik de yayınlandığına göre en kısa sürede uygulama ile ilgili genelgeyi yayınlamalıdır. Sürecin bir an önce başlaması gerekmektedir zira zaman gittikçe daralmaktadır. Yaz tatilin de geri sayım başlamıştır.

Temennim Bayramdan hemen sonra atama işlemlerine başlanması. Yapılacak atamaların tüm eğitim camiasına hayırlı olması temennilerimle…

 

                                                                                              Mustafa YILDIRIM

                                                                                          Kamuajans.com Yazarı

 

Bu yazı/habere ait tüm haklar Kamuajans.com'a aittir. "Kamuajans.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mustafa Yıldırım Arşivi
SON YAZILAR