Mehmet ATLI

Mehmet ATLI

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK


Bir öğretmenin ders anlatımından sonra resmi anlamda en çok karşı karşıya geldiği kurumdur İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri. Öyle bir kurum olmalı ki öğretmenler o kapıya yöneldiğinde dakikalarca içeride işlemini yaptırmak için ya da sorduğu soruya cevap aramak için beklememeli. Ya da bugün sorununa çözüm bulamadık yarın ya da diğer günler tekrar dene modunda olmamalı buralar.

 İl milli eğitim müdürlüklerinde, çoğunlukla bu konuda daha tecrübeli ve işinin ehli diyebileceğimiz müdür, şef ve memurlar mevcut fakat ilçe milli eğitim müdürlüklerine baktığımızda aynı kelimeleri söyleyemiyoruz. Ne yazık ki oradaki memurlar ve bu memurlar çoğunlukla kıdemli olanlar, yeni atanan ve bu yıl uygulanan aday öğretmen yetiştirme programına tabi olan öğretmenlere hala öğrenciymiş gibi davranabiliyorlar. Sonuçta o kurumda olanlar öğretmenlerin özlük hakları ile ilgili sorunlarla ilgilenmek ile yükümlüdür. Sırf bu tür olumsuzluklar yüzünden öğretmenlerde öğrenilmiş çaresizlik haline geldi milli eğitim müdürlüklerindeki işler. Öğretmenin işi düştüğünde çekine çekine acaba bu sefer sorununa, oradan oraya aktarılmadan cevap bulunabilecek mi kaygısı ortadan kalkmalıdır.

 Günümüzde eğitim adına her türlü yenilik ve teknolojiyi eğitime uyarlayabilme adına pek çok uygulama getirilmekte. Biz buna profesyonelleşme de diyebiliriz, bu durumda öğretmen ve öğrenci profesyonelleşirken Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları da profesyonelleşmelidir.Burada da işini layığıyla yapan öğretmen ve memurların hakkını vermek lazım, sözüm bu kurumlarda olup da işinin hakkını vererek davranmayanlara.

Peki, bunun sağlanması için memurlar hakkında neler yapılabilir;

·         Öğretmenlere uygulanan stajyerlik süreci memurlara da getirilebilir.

·         Belirli periyodlarla eğitime tabi tutulabilir.

·         Bu eğitimlerin sonunda yazılı sınav ve sözlü mülakata başvurulabilir.

·         Bu sınavlardan başarısız olan memurların daha farklı bir bölüme aktarılması sağlanabilir.

·          Belirli bir süre görev süresinin ardından rotasyona tabi tutulabilirler.

Tabii ki de daha farklı uygulamalar da getirilebilir. Bu yapılan uygulamalarla maksat rahat bozmak değil işleyişi hızlandırmak olmalıdır. Uzman öğretmenden aday öğretmene kadar aynı ciddiyetin sağlanması gerekmektedir.

Mehmet ATLI
Kamuajans.com/ÖZEL 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mehmet ATLI Arşivi
SON YAZILAR