Mehmet ATLI

Mehmet ATLI

EBA nedir? EBA ne işe yarar? EBA’nın içeriğinde neler var?

EBA nedir? EBA ne işe yarar? EBA’nın içeriğinde neler var?

 EBA, yani Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen sosyal eğitim platformudur. Bu platform ile öğrencilerin okulda, evde yada bu eğitim portalını kullanabilecekleri herhangi bir yerde aradıkları bilgi, konu anlatımı, test ve görsellere ulaşması amaçlanmıştır. 

Nitekim de bu uygulamada hatırı sayılır derecede bir noktaya ulaşılmıştır. Bunun için de okullarda, öğrencilere EBA ya erişim sağlamaları için şifre verilmektedir. Öğrenciler de verilen bu şifrelerle istedikleri zaman sisteme giriş yapıp ihtiyaç duyduğu verilere ulaşma imkânına sahip oluyorlar. 

Fakat şu bir gerçek ki hala elinde böyle bir imkânın farkına varamayan ya da farkında olup kullanmayan öğrenci ve öğretmenler var. Ayrıca bu platform öğretmenlerin öğrencilere faydalı olması adına önemli bir imkân çünkü öğretmenler bu bilişim ağına ders anlatımı videosu, konu anlatımı ve test yükleme hakkına sahip.

   Peki, bu eğitim portalının içeriğinde neler var? Siteme giriş yaptığınızda açılan sayfada ders anlatımı, dergiler, kitaplar, videolar, ses dosyaları, görsel materyaller ve ihtiyaç duyulan dokümanlar mevcut. Ve tüm bu içeriğe sahip olmak için herhangi bir maddiyat söz konusu değil. İnternet bağlantısına sahip olan her öğretmen ve öğrenci elindeki şifreyle giriş yapabilir. Bu eğitim bilişi ağı sayesinde fazladan yardımcı kitaplara, görsel eğitim setlerine ve testlere çok fazla gerek kalmayacak. 

   Velilere çok fazla külfet olan yardımcı kaynak ve diğer materyallerden kurtulmak EBA ile mümkün. Bunun için öğretmenlere ve okul yönetimine fazlaca iş düşmekte. Bu iş de, öğrencilerde farkındalık uyandırmak ve bu eğitim ağını kullanmaları içi teşvik etmektir. Ayrıca bunun içinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın tanıtıcı ve özendirici etkinlikler hazırlayarak bu sistemi daha da geniş kitleye taşıması gerekmektedir. 

Mehmet ATLI
Kamuajans.com/ ÖZEL HABER

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mehmet ATLI Arşivi
SON YAZILAR