Mehmet ATLI

Mehmet ATLI

Başarı Kilitli Dolaplar Ardında Gizli

Başarı Kilitli Dolaplar Ardında Gizli

 Başarı kilitli dolaplar ardında gizli, sanki uzaklara dalıp götürecek bir söz gibi gelebilir ilk başta. Bahsettiğim konu, çoğu öğretmenin daha kapağını açıp, dokunmadığı LCD akıllı tahtalar. ‘Smart Board’ yani akıllı tahta ama kendi kendine açılıp çocuklara faydalı olacak kadar zeki değiller. 

 BAŞARI KİLİTLİ DOLAPLAR ARDINDA GİZLİ

Devlet Fatih projesiyle eğitime katkı sağlamayı hatta eğitimde çağ atlamayı hedefledi, bunun için pilot uygulamalar yapıldı. Devlet bütçesinden Akıllı tahta ve tabletler için milyonlar çıktı. Yaklaşık 300 bin sınıfa etkileşimli (akıllı) tahta kuruldu, peki sonuç ne oldu? 

    Dersler çoğu okulda eski sistem; kâğıt, defter, kitap, Yaz oğlum! Oku kızım! şeklinde devam ediyor, bunu kilitli dolaplar ardında tozlanan akıllı tahtalar söylüyor. Neden kullanmıyoruz? Bu kadar zor olmasa gerek. Bu konuda akıllara 2 soru geliyor. Öğretmenlere akıllı tahta kullanmakla ilgili kurs ya da seminer verilmiyor mu? Diğer soru kurs ya da seminer verildiği halde öğretmenler açıp kullanmıyor mu? 

    Peki, öğrencilere verilen tabletler nerede? Biz akıllı tahta başında dersini işleyen, öğrencilerin de önlerinde tabletten takip ettiği bir öğretim hayal etmiştik. Kullanılsaydı ne olurdu bize ne gibi rahatlıklar sağlardı merak konusu. 

   Şöyle bir hesap yapalım, zil çaldı öğrenciler içeri bağır çağır sallana sallana girdi. Öğretmenler zili çaldı, öğretmen bardağın dibinde kalan çayını içtikten sonra sınıfa girdi. Girmesiyle selamlama, susturma 4 dakika geçti, ardından yoklama, defter doldurma 3 te burada gitti. Ardından meşhur söz kitapları çıkarın sayfa… Sınıfta bir uğultu eller çantalara 2 dakika da burada gitti. Ardından öğretmen kara tahtanın başında, silinmemiş tahtayı silerken 1 dakika daha kaybolan zamana eklendi. Derse başlamadan 10 dakika geçti.  Derse başlandı tahta inci gibi dolduruldu, ardından deftere geçirilmek için beklenildi. Ne kadar monoton oldu değil mi? 

   Zamanın bu kadar kıymetli olduğu eğitimde, zamanı neden daha dikkatli kullanmıyoruz? Belki, o kaybettiğimiz dakikalarda fazladan 1 öğrenciyi daha kazanabiliriz. Umarım bundan sonra teknolojiyi eğitimle birleştirip daha da başarılı bir eğitim-öğretim sağlayabiliriz. 
   Sözüm, etkileşimli tahtayı derslerinde aktif olarak kullanan öğretmenlerin bulunduğu meclisten dışarı…
 

   Mehmet ATLI
Kamuajans.com/ÖZEL

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mehmet ATLI Arşivi
SON YAZILAR