Mehmet ATLI

Mehmet ATLI

Aday Öğretmenlerin Okulları Belli Oluyor

Aday Öğretmenlerin Okulları Belli Oluyor

Yeni atanan öğretmenlerin staj okulları belli olmaya başlıyor. Bu yıl ilki düzenlenecek staj uygulaması için tercihler 19 Şubattan itibaren başlamıştı. İller bu tarihler konusunda biraz daha esnekti bazıları biraz daha erken davranarak daha önce, bazıları da daha sonraki bir tarihte gerekli duyuruları yapıp, adayların evraklarını tamamlamalarını istedi. Sonuç itibariyle evrak teslimi ve ilçe için başvuru tarihleri sona erdi ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri bundan sonra öğretmenlerin eğitim alacakları okulları belirleyip bunu en kısa sürede ilan edecek.

Bazı illerdeki adaylar ilçe seçimi için verilecek dilekçe ve gerekli evrakların teslimi esnasında zorluklar yaşadı. Sabah erken saatlerde belirtilen bürolarda olmasına rağmen oluşan ciddi kuyruklarda saatlerce sırada beklediler. Bu anlarda fazlasıyla gerilen öğretmenler birbirleriyle kavga etme derecesine geldi. Bu konuda, bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri daha çağdaş davranarak başvuruları internet ortamından alarak oluşacak bütün karışıklıkları gidermiş oldu. Günümüzde hemen hemen bütün sınavların ve iş başvurularının elektronik ortamda olduğunu düşündüğümüzde, hala 10 sene önceki gibi davranmak iş yükünü ağırlaştırmaktan başka bir şey değildir. Neyse ki, tüm bu sıkıntılı süreç sona erdi, bundan sonra okulların belli olup, adayların danışman öğretmenleriyle tanışma ve çalışma zamanı geldi.

Bu konu hakkında da, geçtiğimiz günlerde bakanlıkça bir seminer düzenlendi ve aday öğretmen yetiştirme süreci hakkında bazı kararlar alındı ve bu programın içeriği gün yüzüne çıkmış oldu. Bu programa göre adaylar, haftada 3 gün okul içi (dersi gözlemleme + süreci değerlendirme ve gerekli formları doldurma) 1 gün okuldaki idari işleri gözlemleme, 1 gün de il ya da ilçe milli eğitimdeki işleyişi gözlemleme ve gerekli formları doldurma olarak belirlendi. Bu süre 6 hafta sürecek, bundan sonraki süreçte ise aday öğretmenler 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 3 saat danışman öğretmenlerin eşliğinde ders anlatımı yapacak ve ders anlatımı sonunda danışman öğretmenleri ile birlikte süreci değerlendirecek.

Bunların dışında aday öğretmenler, eğitim ile ilgili kitap okuma ve film izleme etkinlikleri de yapacaklar, bu kitap ve filmlerden eğitim üzerine kazanımlarını rapor halinde sunacaklar. Ayrıca aday öğretmenler bulundukları il ya da ilçenin kültürel mirasının farkında olup, düzenlenecek olan gezilere de katılacaklar. Daha sonra yaz tatilinde de düzenlenecek olan hizmet içi seminerlere katılacak olan aday öğretmenler, Ağustosun sonuna kadar haftada 5 gün olan bu seminerlerle bu eğitimi tamamlamış olacaklar. Daha sonra da eylül ayında asıl görev yerlerine gidecekler. Tüm bu süreçte hem danışman öğretmenlerimize hem de aday öğretmenlerimize iyi bir eğitim geçirmelerini diliyoruz.

Mehmet Atlı
KamuAjans.com - Özel Haber

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mehmet ATLI Arşivi
SON YAZILAR