Mehmet ATLI

Mehmet ATLI

Aday Öğretmen Yetiştirme Programının Sorunsuz Olması İçin

Aday Öğretmen Yetiştirme Programının Sorunsuz Olması İçin

       PİLOT UYGULAMALARA ÖNEM VERİLMELİ

Geçmişte ve günümüzde Eğitim denildiğinde herkesin belirttiği görüştü; “Türkiye de eğitim sistemi yok!” ve pek çok insanın yakındığı konuların başında geliyor eğitim. Fakat bizim ülkemizde eğitim sistemi mevcuttur, sadece düzeltilmesi gereken eksiklikleri vardır. Bilindiği üzere eğitim kurumları içinde olan kime sorarsanız sorun yüzde 90 i en iyi eğitim sisteminin Finlandiya da olduğunu söyler. Nitekim PISA(Programmefor International StudentAssessment) yani Uluslarararası Öğrenci Değerlendirme Programı ve OECD (OrganisationforEconomicCooperationand Development) yani Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün yaptığı araştırma ve değerlendirme sonuçlarına göre de Finlandiya bu konuda başı çekmektedir.

 Şimdi, Finlandiya’nın başarısının altındaki etmenleri inceleyecek olursak, temel faktörlerin başında gelen, öğretmendir. Finlandiya da öğretmenlere Öğretmen Yetiştirme Programı uygulanır. Ve bu programa göre öğretmen olmak isteyen adaylar belirli bir sınavdan geçerek üniversiteye yerleşir ve 4 sene boyunca öğretmenlik uygulamasını periyodlara bölerek devam ettirir. Daha sonra stajyer öğretmenler rehber öğretmenleriyle derse girerler ve ders sonunda birbirleriyle gözlemlerini paylaşıp, birlikte ders anlatımının kritiğini yaparlar.

Finlandiya’nın başarısındaki diğer bir faktör ise; uygulanacak olan programın tüm artılarıyla, eksileriyle, olasılıklarıyla detaylı bir şekilde incelenip daha sonra bunu uygulamaya koymasıdır yani PİLOT uygulamadır. Peki, bizim ülkemizde pilot uygulama yok mu? Elbette var, fakat bir programın ya da içeriğin yeteri kadar detaylı bir değerlendirmeden geçirilmeden asıl program olarak uygulanmasıdır. Belki de bizim buradaki hatamız sadece sonuç odaklı çalışmamızdan kaynaklanmaktadır. Yani programı pilot olarak deneme sürecinde yeteri kadar analiz etmeden, farklı etmenlerin uygulanacak olan programa nasıl etki yaptığını, bu süreçte karşılaşılabilecek olan sorunların temeline varılmadan yüzeysel olarak geçilmesinden de kaynaklanabilir. Kısacası sadece sonuç odaklı bir uygulama yeterli olmaz hem sonuç odaklı hem de süreç odaklı bir pilot uygulama ve bunun girdilerini, süreç ve çıktılarını çok iyi analiz edilip daha sonra sonuca ulaşılmalıdır.

Türkiye de bu sene ilki uygulanan Aday Öğretmen Yetiştirme Programı da Finlandiya da uygulanan programa benzer özellikler taşımaktadır. Bu süreçte uygulanan bu programın tüm özellikleri çok iyi analiz edilip, değerlendirme sürecinde tüm artılar ve eksiler ortaya konulmalıdır. Ve bu programın düzenli ve sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için bu analizlerin yapılması gerekmektedir.

Şuanda pilot uygulama sürecinde olan 5’inci sınıflarda uygulanacak yabancı dil ağırlıklı eğitim programı gerçekten de önemli bir uygulamadır. Yabancı dilin erken öğretilmesi ileride doğacak pek çok olumsuzluğun ortadan kaldırılmasında hayati bir öneme sahiptir. Hem bu programın hem de uygulanacak diğer programların sorunsuz şekilde işlemesi dileğiyle…

Mehmet ATLI
KamuAjans.Com/ÖZEL

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mehmet ATLI Arşivi
SON YAZILAR