Mehmet ATLI

Mehmet ATLI

2016 Şubat Ataması ve Yeni Sistem

2016 Şubat Ataması ve Yeni Sistem

   Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan öğretmen atamalarında usta-çırak kavramı yer alacak. İlk kez 2016 Şubat atamasında yer alacak olan uygulamada adaylar isterlerse bulundukları ilde ya da ilçede isterlerse atandıkları il ya da ilçede stajını yapabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı bunun için kolları sıvadı ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne ilgili usta öğretmenleri belirmek adına resmi yazıyı gönderdi. 

    Yeni atanan öğretmenler, belirlenen usta öğretmenler ile 4 ay boyunca beraber olacak ve onlara deneyimlerini ve birikimlerini aktaracak. Bununla birlikte, adaylar hem kendi branşı hem de diğer branşlardaki öğretmenler ile derse girip gözlem yapma fırsatı elde edecek. Aynı zamanda tek bir kademede değil farklı kademelerdeki sınıflarda da deneyim kazanmış olacaklar.


   Adaylar sadece dersi ve öğretmeni gözlemlemekle kalmayıp aynı zamanda idarecileri de gözlemlemiş olacaklar çünkü stajyer öğretmenler haftanın 2 günü İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde bulunmuş olacaklar. Bu 4 ayın sonunda belirli bir düzeye gelen stajyer öğretmenler yaz tatilinde hizmet içi eğitime alınıp, atandığı yöreye daha kolay uyum sağlamak adına bazı eğitimlerden geçecekler. Bu eğitimlerde o yörenin adetleri, kültürleri ve bilhassa konuşulan dili öğretmenler adına çok önemli olacak ve gerekli eğitimler bu hizmet içi eğitimde kazanılmış olacak. 

Diğer bir husus ise 2016 Şubat ataması, bildiğiniz üzere MEB norm kadro güncellemelerini 11 Kasım tarihinde bitirmişti. Bu tarihten sonra İl Milli Eğitim Müdürlükleri, sayfalarında güncelledikleri norm ihtiyaç ve fazlalıklarını ilan etmeye başladılar. Şuana kadar 68 il ihtiyaç sayısını ve fazlalığı açıkladı. Bu açıklanan verilere göre İngilizce Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Özel Eğitim ve Rehberlik ilk sıralarda yer alan branşlardır. Bununla birlikte en çok norm fazlasına sahip branş da Sınıf Öğretmenliği olarak belirlendi. 

Ayrıca Milli Eğitim, Özür Grubu Atamaları Kılavuzunu yayımladı öğretmenler 7-13 Ocak tarihleri arasında başvurularını yayıp 18-21 Ocak tarihleri arasında da tercihlerin yapılıp onay süreci yer alıyor. Atamalar ise 25 Ocak tarihinde, tebligat ve ilişik kesme işlemleri 26 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek. Bu bilgilere dayanarak Batı da norm fazlası olan, özellikle Sınıf Öğretmenlerinin ve diğer branşların özür grubu atamalarında Batı illerini tercih etmeleri zor gibi gözüküyor. 

Özür grubu atamalarından sonra MEB bu sefer 2016 Şubat Ataması için duyuruya çıkacak. Henüz branş bazında kontenjanlar netleşmiş değil, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları bu konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bununla ilgili Ocağın son haftasında branş bazında kontenjanların netleşeceğini düşünüyoruz. Atamaların açık sayısı gözetilerek yapılması durumunda en fazla ihtiyaç duyulan branşların başında İngilizce Öğretmenliğinin yer alacağı düşünülüyor. 

Sonuç olarak 2016 Şubat atamasıyla yeni bir sistem ve Öğretmen Akademisi’nin başlangıcı diyebileceğimiz bir düzen kuruluyor. Bu atamalarda tüm branşlar için adaletli bir dağılım olmasını ve hak edenin hakkının verilmesini temenni ediyoruz.

     Mehmet ATLI
Kamuajans.com/ÖZEL

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mehmet ATLI Arşivi
SON YAZILAR